Перейти до основного змісту

"Вважається, це — древній інструмент шаманів". Як івано-франківські волонтерки роблять дощаниці з борщівника

Волонтерки "Громадської ініціативи Галичини" з Івано-Франківська виготовляють шумові музичні інструменти — дощаниці. Їх створюють із висохлих стебел борщівника. Гроші з продажу цих інструментів відкладають на придбання дрона для Збройних сил України.

Як у волонтерській крамничці приборкують звук дощу, аби вкотре привернути увагу людей до потреб військових — читайте у репортажі Суспільного.

"Ця річ має африканське, південноамериканське походження. Там їх роблять зі стебла бамбука чи висушеного кактуса. Засипають туди якісь камінчики, якесь насіннячко. І вважається, що це — древній інструмент шаманів, яким вони викликали дощ", — розповідає волонтерка Людмила Лінник.

Волонтерки "Громадської ініціативи Галичини" Леся Качурова, Галя Тягур, Людмила Лінник. Суспільне Івано-Франківськ

Для дощаниць годяться лише міцні й сухі стебла борщівника, каже волонтерка Галя Тягур. Переважно ці рослини ростуть на необроблених полях, за містом чи на околицях. Найліпше зрізати стебла у вересні-жовтні або в суху зиму. Пошук і збір борщівників займає приблизно дві години.

Зрізане стебло потрібно відмити, почистити, далі мотузкою позначити лінії, уздовж яких треба залишити спеціальні проколи.

Для дощаниць годяться лише міцні й сухі стебла борщівника, каже волонтерка Галя Тягур. Суспільне Івано-Франківськ

"Ми беремо шнурочок, яким відзначаємо, як воно має бути. Замотуємо, щоби в нас усе було рівненько й красиво, намічаємо, як хочемо, щоб наш виріб потім звучав. Що більше зможемо намотати, то більше зможемо зробити дірочок. Маємо шило і робимо отвори по всій довжині цієї палиці", — пояснює Галя Тягур.

У дірки в стеблі вставляють зубочистки для кращого звучання інструмента. Потім у стебло засипають суміш.

Волонтерки шилом роблять отвори по всій довжині стебла борщівника. Суспільне Івано-Франківськ

"Яка суміш, я вам не скажу, нікому не скажу. Ніхто не знає суміші — сипучих елементів. Вона під кожну дощівницю підбирається індивідуально, бо залежить від розміру, залежить, що туди засипати, чи більші, чи менші речі. Тоді воно буде звучати", — розповідає Галя Тягур.

За її словами, волонтерки довго підбирають суміші, щоб дощаниці гарно звучали. Інколи висипають те, що засипали.

"У мене стоять стаканчики з цими сумішами. Засипаємо щось одне, потім — друге, потім — третє. Інколи змішуємо, щоб було потрібне нам звучання", — пояснює Галя Тягур.

Для вже готової дощаниці вигадують дизайн та ім’я. Суспільне Івано-Франківськ

Отвори з обох боків стебла закривають або перев’язують мотузками. Для вже готової дощаниці вигадують дизайн та ім’я. Готовий виріб фарбують, лакують і можуть для краси прикріпити якусь деталь — ручку або щось інше.

"Ми їм даємо імена. Нам так подобається. Вогонь, Вода, Повітря. Ще в нас є Космос — така яскраво-фіолетова. Вони всі по-різному звучать і по-різному називаються", — каже Людмила Лінник.

Волонтерка Людмила Лінник. Суспільне Івано-Франківськ

За день волонтерки можуть виготовити від однієї до трьох дощаниць. Загалом у 2025 році створили приблизно 30 штук, розповідає Людмила Лінник. Продають "флейти дощу" в соціальній крамниці "GIG SHOP" і всі вторговані гроші відкладають на придбання дрона для ЗСУ.

"У нас дощаниці по-різному коштують: від 500 гривень за якусь невеличку до 1000-1200 гривень. Ми порахували, що приблизно 100 таких палиць треба продати, щоб купити один простий дрон Mavic Pro — такий, який ми купуємо для Збройних сил", — розказує Людмила Лінник.

Дощаниці з Івано-Франківська купують в Україні та за кордоном. Суспільне Івано-Франківськ

Волонтерка каже: серед покупців — військові, волонтери та йога-студії. Також їх купують на подарунки.

"Багато людей використовують дощівниці у фольклорній та етномузиці. Сучасні гурти теж користуються. У нас, наприклад, був цікавий досвід, коли дощівниці взяв театральний колектив собі на виставу. У них була постановка повністю без використання фонограми — тільки шумові музичні інструменти, людський голос, співи", — говорить Людмила Лінник.

Дощаниці з Івано-Франківська купують в Україні та за кордоном, зокрема в Польщі та Великій Британії.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Допоможіть нам стати кращими, розповівши про свій досвід користування сайтом Суспільного. Пройдіть це коротке опитування, воно займе до п'яти хвилин вашого часу. Дякуємо!

Топ дня
Вибір редакції