Офіс президента, ймовірно, причетний до зняття арешту з одного з найбільших хімічних підприємств України — "Карпатнафтохіму" у Калуші, що на Івано-Франківщині. Це могло статися в обмін на частку в компанії, яку згодом переоформили на "підставну людину".
Про це йдеться у розслідуванні видання "Українська правда".
Арешт корпоративних прав та нерухомості "Карпатнафтохіму"
9 серпня 2022 року суд арештував корпоративні права та нерухомість калуського "Карпатнафтохіму", підконтрольного нафтовій компанії РФ.
"На підприємство завітали правоохоронці. На їхню думку, з 2017 до 2022 року "Карпатнафтохім" вивів понад 5 мільярдів гривень через фірми-прокладки в Росію. Суд арештував корпоративні права та нерухомість підприємства. Далі цей заарештований коштовний актив мав бути переданий в АРМА, а потім держава мала б заробити на тому, що після завершення розслідування і конфіскації майно продали б новим власниками або націоналізували", — пишуть в "Українській правді".
Суди щодо підприємства "Карпатнафтохім"
Через дев'ять днів Шевченківський районний суд Києва скасував це рішення. Однак 21 жовтня ухвалою Братського районного суду Миколаївської області майно заводу передали в Агентство з розшуку та менеджменту активів.
"АРМА згодом заявила, що не може знайти нового управителя через помилки, допущені слідчими. У результаті, за 14 місяців держава так і не змогла передати підприємство під зовнішнє управління", — йдеться у розслідуванні.
Суспільне також відправляло інформаційний запит в АРМА щодо арешту майна "Карпатнафтохіму". У відповіді повідомили, що представники агентства неодноразово виїжджали в адміністративне приміщення підприємства, щоб оглянути активи. Однак працівники охоронної фірми "Антарес" відмовлялися пустити їх на об'єкт, хоча були ознайомлені з текстом ухвали суду від 21 жовтня 2023 року. Також у відповіді йдеться, що активи підприємства не передавалися до АРМА.
6 грудня 2023 року Братський районний суд Миколаївської області скасував арешт на майно "Карпатнафтохіму".
Новий співвласник "Карпатнафтохіму" — Андрій Веселий
За інформацією "Української правди", у серпні 2024 року співвласником підприємства став Андрій Веселий.
"За інформацією співрозмовників "УП" у податковій, за 20 років Андрій Веселий офіційно отримав 1 мільйон 874 тисячі 323 гривні доходів і ще 2 мільйони 281 тисячу 539 гривень одержав як ФОП. Однак це не завадило йому стати співвласником одного з найбільших в Україні комплексів з виробництва нафтохімічної та хімічної продукції, яке має в обігу мільярди гривень", — написали в "Українській правді".
Упродовж місяця журналісти-розслідувачі "УП" по кілька разів на тиждень фіксували автомобіль брата Андрія — Василя Веселого — в урядовому кварталі у Києві. Зокрема, джерела "Української правди" бачили його автівку на вулиці Садовій біля парламентських комітетів, Кабінету міністрів, Національного банку та Офісу президента.
"Як повідомили джерела "УП" в бізнесових колах, Василя Веселого, який ніколи не мав жодного стосунку до банківської сфери, призначили радником керівника "Сенс банку", який після 24 лютого 2022 року націоналізували через прямий зв'язок з Росією. Співрозмовники "Української правди" в бізнесових колах називають Василя Веселого "смотрящім" від держави за "Сенс банком", — йдеться у розслідуванні.
Що сказав журналістам брат співвласника "Карпатнафтохіму" щодо зв'язків з Офісом президента
Журналісти-розслідувачі "Української правди" зустріли Василя Веселого та запитали його наступне: "Чи дійсно він отримав "подяку" у вигляді нагляду за "Сенс банком" за те, що він надав свого брата — Андрія Веселого — як підставну особу для безкоштовного перепису частки одного з найбільших хімічних підприємств країни в інтересах Офісу президента?"
"У коментарі Василь Веселий заперечив, що має знайомства в ОП, а урядовий квартал відвідує, бо "там живе". Також заявив, що його брат придбав частку в "Карпатнафтохімі" за "свої гроші". Посаду так званого "смотрящого" в "Сенс банку" Веселий теж заперечив. За його словами, він там працює на "громадських засадах", — написали в "УП".
Співвласник "Карпатнафтохіму" Андрій Веселий відмовився розповідати журналістам "Української правди" подробиці купівлі частки підприємства. Також "УП" надіслала інформаційний запит керівнику ОП Андрію Єрмаку. Станом на 20 грудня відповіді не було.
В Офісі генерального прокурора України розслідувачам "УП" відповіли, що наразі у кримінальному провадженні щодо справи "Карпатнафтохіму" проводять слідчі дії.
Про підприємство "Карпатнафтохім" та ситуацію з ним у Калуші
"Карпатнафтохім" — нафтохімічне підприємство, розташоване у Калуші. Єдине в Україні, яке виробляє етилен, пропілен, бензол, фракції C₉, поліетилен, каустичну соду та полівінілхлорид суспензійний.
У Калуші "Карпатнафтохім" контролює роботу водоочисних споруд, подачу води до Калуської теплоелектроцентралі та має на зберіганні приблизно вісім тисяч тонн токсичного газу — етилену.
Завод зупинив роботу у 2022 році. Після цього з жовтня 2023 року працівникам цеху нейтралізації та очищення промислових стічних вод "Карпатнафтохіму" припинили виплачувати заробітну плату у повному обсязі.
Станом на червень 2024 року завод заборгував перед Калуською громадою 70 мільйонів гривень. За словами міського голови Андрія Найди, до кінця 2024 року сума боргу могла зрости до 130 мільйонів гривень.
З 1 липня 2024 року 38 працівників очисних споруд підприємства "Карпатнафтохім" написали заяви на звільнення. Така ситуація могла призвести до припинення водопостачання у Калуші. 31 липня 2024 року 30 із 38 співробітників "Карпатнафтохіму" звільнилися з підприємства.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube