Понад 5 тисяч гектарів найцінніших лісів Івано-Франківської та Закарпатської областей досі не мають статусу пралісових пам'яток природи загальнодержавного значення та інших природоохоронних об’єктів.
Працівники Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) у липні 2023 року подали відповідні клопотання, а також висновки про належність цих лісових ділянок до пралісів і квазіпралісів. Проте державне підприємство "Ліси України" їх не затвердило.
Як статус пралісових пам'яток природи може вплинути на карпатські ліси та що про ситуацію кажуть у "Лісах України" — в матеріалі Суспільного.
Що означає статус пралісів і природоохоронних об'єктів
Керівник лісових проєктів громадської спілки "WWF-Україна" Михайло Богомаз розповідає: у 2019 році організація оформила висновки на ділянки, де є пралісиПраліс (первинний ліс) — такий ліс, який не зазнав жодних змін під впливом людини, квазіпралісиКвазіпраліс — це природний ліс, який зберігає багато характеристик пралісу, але зазнавав обмеженого впливу людини у минулому й природні лісиПриродний ліс — це ліс, що сформувався природним шляхом, але зазнав незначного і тимчасового впливу людини. Документи затвердили у лісгоспах, на землях яких вони ростуть. Відбувалося це до реформи регіональних лісових офісів.
"Наявність цього документа є передумовою. Наступний крок — щоб ці ліси не тільки були в документації, а щоб стали частиною надбання українського народу, об'єктів природно-заповідного фонду. Є окрема категорія — пралісова пам'ятка природи. Базуючись на цих висновках, отриманих у 2019 році, та наукових обґрунтуваннях, були надіслані пакети документів", — каже Михайло Богомаз.
З його слів, завдяки висновкам проводити будь-які рубки на цих територіях не можна упродовж п'яти років. Створення там пралісових пам'яток природи підвищить їхній юридичний статус. Втім державне підприємство "Ліси України" його досі не затвердило, каже Михайло Богомаз.
"На нашу думку, державне підприємство знехтувало позиціями чинного законодавства, вказуючи на невідповідності якимось рекомендаціям буферних зон чи що ширина не та. Це все не відповідає дійсності, тому що ці документи були погоджені самими лісгоспами у 2019 році. І підписували їхні фахівці", — розповідає Михайло Богомаз.
Де розташовані ці ліси
Зі слів Михайла Богомаза, йдеться про квазіпраліси Кедринського лісництва, квазіпраліси Тур’є-Реметівського лісництва, праліси й квазіпраліси Брадульського лісництва, праліси лісництва "Шипот", природні ліси потоку Росішний та інші. Вони розташовані у Закарпатській області.
"Якщо казати саме про пралісові пам'ятки природи, вони є в межах винятково Закарпатської області. По Івано-Франківщині все було створено ще у 2021 році. На Закарпатті, на жаль, цього немає, бо ці питання були заблоковані колись Закарпатською обласною радою", — пояснює еколог.
Немає відповіді від "Лісів України" і на клопотання щодо створення заповідних урочищ в межах Івано-Франківщини. Йдеться про Бистрицьке, Зеленицьке, Зубровицьке та Козя.
"В Івано-Франківській області є об'єкти, де зростає сосна кедрова європейська. Це — дуже рідкісний реліктовий вид. Тому ми подали також клопотання щодо заповідних урочищ до "Лісів України". Однак станом на 26 листопада відповіді не отримали", — розповідає Михайло Богомаз.
За його словами, документи на заповідні урочища подали згідно з постановою Кабміну від 2023 року. Михайло Богомаз також додав, що для створення і збереження різноманіття в лісах України на всіх ділянках, де росте сосна кедрова європейська, заборонені рубки.
"Ці ділянки, що на Івано-Франківщині, межують з природним заповідником "Ґорґани". Там — найбільший осередок сосни кедрової європейської, який є в Україні. Але на хребтах, розташованих поряд, є незафіксовані ділянки цього рідкісного виду. Ми у 2023 році досліджували це в польових умовах і підготували потрібні документи, щоб взяти їх під охорону. Сосна кедрова європейська — доволі рідкісний для України вид, який займає приблизно 10% від усього лісового фонду", — розповідає Богомаз.
З його слів, усі ці ділянки лісів — високогірні, важкодоступні, віддалені від населених пунктів. Вони не вигідні для розробки чи експлуатації.
"Потерпає наш природно-заповідний фонд на Сході, знищуються цінні екосистеми. Ми маємо компенсувати їх зокрема і створенням нових. Всі ці ділянки, праліси збереглися там, бо навіть Австро-Угорщина і радянська влада не розробляли їх. Це просто невигідно. Фактично ми надаємо їм наразі легальний статус відповідно до наших євроінтеграційних зобов'язань і з погляду на сучасний ліс у світі", — каже еколог.
Чому "Ліси України" не затверджують документи
Суспільне звернулося за коментарем до заступника директора Карпатського лісового офісу Павла Ванджурака. Він відмовився коментувати, посилаючись на те, що офіційну позицію опублікували на Facebook-сторінці державного підприємства "Ліси України".
У публікації йдеться, що "Ліси України" дозволили "WWF-Україна" створити об'єкти природно-заповідного фонду загальною площею понад 2840 гектарів. Не погоджували створення пралісових пам'яток природи загальнодержавного значення тоді, коли документи для цього були неналежно підготовлені. "Ліси України" наводять як приклад матеріали щодо квазіпралісів Кедринського лісництва.
"Методика визначення належності лісових територій до пралісів, квазіпралісів і природних лісів чітко зазначає, що масив утворюється з однієї або декількох ділянок сумарною площею 20 і більше гектарів, а відстань між будь-якими двома протилежними межами через середину масиву повинна становити щонайменше 200 метрів. Проте в наданих матеріалах щодо створення пралісових пам'яток природи часто вносяться відокремлені ділянки або групи ділянок, відстань між межами яких становить менш як 200 метрів. У матеріалах по об'єкту "Квазіпраліси Кедринського лісництва" відстань між межами становить лише 75-100 метрів", — повідомляють у "Лісах України".
Також у підприємстві зазначили, що двічі надходили документи щодо створення заповідного урочища Бистрицьке, які були неправильно підготовлені.
"Спершу було зазначено, що заповідне урочище пропонується створити у межах Бистрицького та Осмолодського лісництв, але поквартальний розподіл наданий лише для Бистрицького лісництва. Вдруге матеріали містили розбіжності щодо ділянок, які пропонуються до заповідання. У клопотанні зазначені виділи, які не відповідають територіям, вказаним у науковому обґрунтуванні. Не зрозуміло, у межах яких лісових ділянок пропонується створити заповідне урочище Бистрицьке", — йдеться у дописі.
"Ліси України" поінформували Івано-Франківську ОВА про виявлені розбіжності, щоб їх усунути.
Окрім цього, у держпідприємстві додають, що не отримували документи на створення заповідних урочищ Зеленицьке, Зубровицьке та Козя.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube