Скільки ще залишилося радянських пам'ятників у Тисменицькій громаді на Франківщині та чому їх не можуть знести

Два демонтовані радянські пам'ятники у Тисменицькій громаді та обеліск у Тисмениці. Суспільне Івано-Франківськ

Упродовж вересня-жовтня 2024 року в Тисменицькій громаді на Івано-Франківщині знесли пам'ятники, які підлягають декомунізації. Йдеться про два монументи в селах Клубівці та Вільшаниця. Станом на 10 жовтня 2024 року на території громади залишилися ще п'ять радянських пам'ятників.

Чому їх досі не можуть демонтувати, читайте у матеріалі Суспільного.

Радянські пам'ятники у Клубівцях та Вільшаниці знесли відповідно до розпорядження голови Івано-Франківської обласної військової адміністрації. Згідно з документом демонтаж мали завершити до 27 серпня 2024 року.

Демонтаж пам'ятника землякам, полеглим в боротьбі за радянську владу, в селі Клубівці, Івано-Франківщина. Facebook/Тисменицька міська рада

Ліквідувати монументи в селах Клубівці та Вільшаниця змогли упродовж вересня-жовтня через складність робіт, зокрема міцний бетон та котловани. Про це у коментарі Суспільному розповіла голова Тисменицької громади Тетяна Градюк.

Знесений радянський монумент у селі Вільшаниця, Івано-Франківщина. Facebook/Тисменицька міська рада

Чому у Тисменицькій громаді поки не можуть демонтувати решту радянських пам'ятників

За словами заступниці начальника відділу культури, молоді та спорту Тисменицької міськради Любові Глодов'юк, у Тисменицькій громаді є ще п'ять радянських пам'ятників, які поки не можуть знести:

  • обеліск односельцям, які віддали своє життя за встановлення радянської влади, у Тисмениці;
  • пам'ятник воїнам-односельцям, що загинули на фронтах Другої світової війни та від рук українських буржуазних націоналістів, у селі Марківці;
  • пам'ятник воїнам-односельцям, що загинули на фронтах Другої світової війни та від рук українських буржуазних націоналістів, у селі Рошнів;
  • пам'ятник воїнам-односельцям, що загинули на фронтах Другої світової війни та від рук українських буржуазних націоналістів, у селі Пшеничники;
  • обеліск односельцям, які загинули на фронтах Другої світової війни, в селі Чорнолізці.
Радянський обеліск у Тисмениці, що на Івано-Франківщині. Wikipedia

Ці радянські монументи внесені до переліку пам'яток історії та монументального мистецтва Івано-Франківської області у період з 1969 до 1987 року. Вони охороняються державою, тому у Тисменицькій громаді наразі їх не можуть демонтувати, додає Любов Глодов'юк.

За знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини та їхніх частин передбачена відповідальність за ст. 298Стаття 298 Кримінального кодексу України. Незаконне проведення пошукових робіт на об'єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини. Згідно з частиною другою цієї статті умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини чи їхніх частин караються штрафом від двох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого Кримінального кодексу України.

Тисменицька міська рада написала звернення, щоб отримати дозвіл на переміщення монументів радянської доби та забрати їх з реєстру пам'яток історії й монументального мистецтва області.

Як відбувається декомунізація на Івано-Франківщині

Від початку повномасштабного вторгнення РФ до лютого 2024 року на Івано-Франківщині демонтували 68 пам'ятників, пов'язаних з радянською ідеологією. Ще 11 монументів реконструювали чи перейменували.

2 квітня заступник голови Івано-Франківської обласної військової адміністрації Богдан Футерко повідомив, що в області залишилося демонтувати 71 памʼятник радянської епохи та перейменувати 13 вулиць, що підпадають під закон про декомунізацію.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube