Як у Франківську учні зустріли вчительку року Лесю Павлюк після перемоги в Global Teacher Prize Ukraine 2024

Володарка національної премії Global Teacher Prize Ukraine 2024 та переможниця в номінації "Вибір українців" Леся Павлюк з Івано-Франківська провела перший урок після повернення з Києва.

Як учительку року в Україні зустрічали її учні в ліцеї № 7 та яким був її шлях до перемоги, читайте у матеріалі Суспільного.

Вчительський "Оскар"

"Премію Global Teacher Prize Ukraine 2024 називають вчительським "Оскаром". Це — символічна нагорода. Це — статуетка, яка є дуже вагомою як у прямому, так і в переносному значенні. Справді, вона важка. Але, крім того, я ще розумію, які обов'язки покладені на мене, як на переможницю цієї премії", — каже Леся Павлюк.

Статуетка Global Teacher Prize Ukraine. Суспільне Івано-Франківськ

Зайшовши до першокласників ліцею № 7, переможниця дала кожному учневі потримати статуетку та попросила загадати бажання.

Першокласники Івано-Франківського ліцею № 7 зустрічають вчительку року України Лесю Павлюк. Суспільне Івано-Франківськ

За словами Лесі Павлюк, вона вже втретє подавалася на премію Global Teacher Prize Ukraine. У 2020 та 2021 роках вчителька потрапляла до 50 кращих. Цьогоріч, розповідає освітянка, попри велику кількість гідних кандидатів, вдалося перемогти.

"Це — результат величезної праці. Все відбувалося у кілька етапів. Під час зустрічей в асесмент-центрі ми виконували щодня різні завдання. Журі спостерігало за нашою роботою, взагалі за нами. Вони вивчали нас, як людей, і потім ухвалювали рішення", — розповідає учителька.

Учителька з Івано-Франківська Леся Павлюк — переможниця національної премії Global Teacher Prize Ukraine. Суспільне Івано-Франківськ

Про те, за якими критеріями журі визначало найкращих, претендентам не пояснювали, розповідає Леся Павлюк. З її слів, потрібно було, зокрема, пройти анкетування: відповісти на запитання про досягнення в роботі з дітьми, колегами та у громаді, сформувати бачення освіти в майбутньому, а також окреслити сучасні виклики для освітян та власний досвід їхнього подолання.

"Більшість питань — такі, які показують мій внутрішній світ, цінності та бачення освіти. Це не робота одного дня. Слід було рефлексувати, взяти всю свою педагогічну і непедагогічну діяльність, це все узагальнити й написати в анкеті", — каже Леся Павлюк.

Демократичний підхід у роботі з учнями

Леся Павлюк розповідає, що вважає найкращими ті рішення, що ухвалені разом з дітьми. Тож у своїй роботі вона використовує демократичний підхід.

"Навіть коли з дітьми обговорювали правила поведінки у класі, ці правила ми ухвалювали разом. Діти самі пропонували, що можна туди внести. Відповідно, якщо кожен і кожна відчуває свою причетність, то відчуває і цінність тих рішень, які ухвалені", — говорить учителька.

Першокласники Івано-Франківського ліцею № 7 з вчителькою Лесею Павлюк. Суспільне Івано-Франківськ

На уроках Леся Павлюк використовує зокрема методи освітньої кінезіології — вправи для гармонійної взаємодії обох півкуль головного мозку, а також мнемотехніку.

"Наприклад, показати: "Я — класний, і в мене — все о'кей". Під час роботи в інклюзивному класі ці вправи дають хороший результат. Коли потрібно щось запам'ятати, щоб не було просто заучування, а швидше звернення до асоціативних образів, зображень або слів", — каже освітянка.

Першокласники Івано-Франківського ліцею № 7 . Суспільне Івано-Франківськ

Колишня учениця Лесі Павлюк Катерина Рудницька розповідає, як проходили її уроки з педагогинею: "Коли я прийшла, відразу знала, що вона — та сама вчителька, яка мені підходить. Я її дуже полюбила. Знаєте, от всі кажуть, що вчителька — як друга мама. Проте є інші вчителі, а Леся Іванівна — справді для нас, як мама. Ми з нею робили різні заходи, ходили в бібліотеку, гуляли, на День здоров'я ходили в парки, їздили в Галич".

Як бути добрим учителем — поради вчительки року України Лесі Павлюк

1210 освітян подали заявки на національну відзнаку Global Teacher Prize Ukraine у 2024 році, ще 2059 педагогів номінували батьки, учні та колеги. Крім здобуття головної премії, Леся Павлюк перемогла в номінації "Вибір українців": з понад 13 тисяч людей, які взяли участь в голосуванні, 23,8% віддали голос за вчительку з Івано-Франківська. За це Лесю Павлюк нагородили освітньою подорожжю у Фінляндію. Серед інших нагород — інтерактивна панель для класу та 1 мільйон гривень на втілення освітньої мрії.

Зараз Леся Павлюк є членкинею авторської творчої майстерні вчителів початкових класів Івано-Франківської області. Там педагоги удосконалюють використання цифрових засобів навчання в освітньому процесі.

"Ми отримуємо певну інформацію, беремо у свої класи, випробовуємо, використовуємо, описуємо ці всі засоби навчання і показуємо іншим вчителям, як можна їх застосовувати у себе. Результатом таких праць є кілька навчально-методичних посібників, які отримали гриф Міносвіти. Зараз у мене їх є чотири, і працюємо над п’ятим", — розповідає Леся Павлюк.

Учителька року Леся Павлюк проводить першокласникам урок. Суспільне Івано-Франківськ

Леся Павлюк розповідає: щоб бути добрим учителем і перебувати "на одній хвилі" з дітьми, потрібно займатися самоосвітою — проходити вебінари й курси підвищення кваліфікації, читати спеціальну літературу.

"Школа не може тепер бути просто джерелом знань, тому що тих знань — дуже багато. Інформація є всюди, її можна з різних джерел отримувати. А от школа має вчити її фільтрувати, шукати та навчати сприймати критично й використовувати в майбутньому", — каже учителька.

Що відомо про Лесю Павлюк

Леся Павлюк однією з перших у ліцеї № 7 почала працювати з інклюзивним класом ще до реформи НУШ. Вона розробляє нові методики й впроваджує їх у навчальний процес.

У 2020 році вчителька потрапила до ТОП-50 кращих вчителів України. Леся Павлюк також є переможницею обласного туру всеукраїнського конкурсу "Учитель року — 2019" у номінації "Вчитель інклюзивного класу".

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube