9 жовтня депутати Верховної ради України ухвалили у другому читанні та в цілому законопроєкт про заборону на мобілізацію обмежено придатних чоловіків віком до 25 років. Напередодні з документа прибрали норму про звільнення зі служби тих, кого мобілізували раніше.
За це проголосували шість з десяти обранців від Івано-Франківщини.
Результати оприлюднили на сайті ВРУ.
Як голосували прикарпатські мажоритарники:
- Оксана Савчук (позафракційна) — за;
- Ігор Фріс ("Слуга народу") — за;
- Едуард Прощук ("Слуга народу") — відсутній;
- Олександр Матусевич ("Слуга народу") — за;
- Василь Вірастюк ("Слуга народу") — відсутній;
- Володимир Тимофійчук ("Слуга народу") — не голосував.
Депутати, які пройшли за списком партій:
- Олег Марусяк ("Слуга народу") — за;
- Роман Мулик ("Слуга народу") — за;
- Олена Вінтоняк ("Слуга народу") — відсутня;
- Василь Мокан ("Слуга народу") — за.
Що відомо про мобілізацію чоловіків до 25 років
Мобілізація чоловіків віком до 25 років відбувалася завдяки юридичній колізії, яка з'явилася після оновлення законодавства навесні 2024 року, коли скасували статус "обмежено придатний". Це дозволяло переводити "обмежено придатних у воєнний час" зі списку призовників до тих, кого можна мобілізувати. Таким чином, на відміну від здорових чоловіків до 25 років, які не підпадали під мобілізацію за віком, мобілізовували тих, хто свого часу отримав статус "обмежено придатний у воєнний час".
Що передбачає закон про звільнення від мобілізації чоловіків віком до 25 років
Законопроєкт № 11379-д покликаний розв’язати колізію, що виникла після змін в мобілізаційному законодавстві.
У законопроєкті пропонують прирівняти до призовників та не мобілізувати чоловіків до 25 років, які раніше мали статус "обмежено придатних", були звільнені від проходження строкової служби та стоять на обліку військовозобов'язаних.
Чому мобілізують чоловіків віком до 25 років
Під час воєнного стану, коли немає призову на строкову військову службу, мобілізувати можна лише людину зі статусом військовозобов'язаної. Згідно із законодавством чоловік стає призовником, коли він визнаний придатним до строкової служби, але ще не проходив її або не вчився на військовій кафедрі. У призовника є посвідчення про приписку до призовної дільниці — так зване приписне. Саме призовників зараз не мобілізують.
Військовозобов'язаним чоловік стає після строкової служби або військової кафедри, або ж коли йому виповнюється 25 років. Навіть люди, які не мають військово-облікової спеціальності, у 25 перестають обліковуватися як призовники та стають на облік військовозобов'язаних. У таких людей є військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube