На території Галицького замку на Івано-Франківщині 15 вересня провели театралізовану посвяту в лицарі. В її межах, крім самої церемонії присяги, відбувся лицарський турнір, а танцювальний колектив виконав середньовічні танці. Охочі могли приміряти обладунки, сфотографуватися з лицарями чи біля тематичних фотозон.
Про те, як проходив захід, читайте в матеріалі Суспільного.
"Посвята в лицарі 2024", на яку зібралися більш як сто людей, розпочалася зі старовинного середньовічного танцю у виконанні колективу "Ярославна".
"Танець називається Маразуля. Його виконували на гуляннях чи біля палаців. Він подібний до побутового танцю: коло, яке повторюється, і декілька парних фігур. Це все було дуже просто, а вже потім танці академізували. Сучасний академічний танець складніший у рухах, має багато малюнків, потребує класичної підготовки", — розповідає керівниця зразкового колективу народного танцю "Ярославна" Галина Колодій.
Одна з шести танцівниць Кароліна Савчук ділиться враженнями від виступу: "Ми можемо відчути на собі життя й традиції людей із Середньовіччя. Мені подобаються наші красиві костюми, лицарські обладунки. Ми живемо в цьому місті й можемо бачити, яким воно колись було".
Після Маразулі розпочався лицарський турнір, в якому взяли участь п'ятеро учасників клубу "Галицька хоругва". Один із них, який представився лицарем Мар'янком з Ямниці, каже, що сьогоднішня подія натхненна Грюнвальдською битвою 1410 року. Він також розповів про історію популяризації лицарського руху в Україні.
"Лицарський рух привертає до себе багато уваги. Це — молодий вид спорту, який прийшов в Україну з розвалом "совка". Люди мали жагу й створювали собі обладунки з підручних засобів. Пізніше почали досліджувати цю тему в інтернеті, в музеях, з малюнків у церквах. Зараз є люди, які виступають не лише на чемпіонатах Європи. Так зробила наша збірна, яка складалася переважно з ветеранів або чинних військовослужбовців у відпустці", — розповів учасник турніру.
Для того, щоб брати участь у лицарських боях, каже лицар Мар'янко, потрібно вкладатися в цю справу: "Насамперед важливо, щоб людина добре відчувала своє тіло і передусім боролася проти суперника, а не своїх обладунків. Потрібне якісне спорядження, регулярні тренування".
У лицарському турнірі перемогла Вероніка Косько. Дівчина — родом з Дніпра. Вона цікавиться лицарством з дитинства.
"Насамперед треба виснажити супротивника, аби він втомився більше за тебе. Зараз відчуваю неймовірну гордість за приналежність до лицарського руху, щастя від можливості бути серед цих людей", — каже Вероніка Косько.
Після турніру відбулася театралізована посвята в лицарі.
Глядачка Марта Сенчакович на захід приїхала з Івано-Франківська разом зі сім'єю.
"Ця подія дозволяє переміститися у минуле і хоча б трішки відчути середньовічну атмосферу. Найбільше сподобалася посвята в лицарі маленьких хлопчиків", — говорить Марта Сенчакович.
По завершенню посвяти для глядачів прочитали лекцію про мистецтво середньовічного бою, а згодом провели смолоскипну екскурсію.
Директор національного заповідника "Давній Галич" Володимир Олійник розповідає, що театралізовану посвяту в лицарі проводять у межах проєкту "Реновація Галицького замку".
"Зважаючи на те, що зараз не можемо проводити матеріальну реновацію замку, ми просуваємо його культурно — відтворюємо те, що тут колись відбувалося. Ми проводимо ці заходи, щоб Галицький замок жив, популяризуємо культурну спадщину", — каже Володимир Олійник.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube