У горах на Івано-Франківщині знайшли уламки німецького літака часів Другої світової війни

У горах на Івано-Франківщині дослідники знайшли уламки німецького літака часів Другої світової війни. Андрій Кір'янов

Між гірськими селами Микуличин та Космач, що на Івано-Франківщині, знайшли уламки німецького літака Junkers Ju-52Ю́нкерс Ю-52 — німецький військово-транспортний, пасажирський літак та бомбардувальник. "3m" в позначенні означає нім. drei Motoren — тримоторний. Літак мав неофіційні прізвиська: під час громадянської війни в Іспанії — "Pava", серед солдат Вермахту — "Tante Ju" — "Тіточка Ю" і "Залізна Анні" часів Другої світової війни. Літак, імовірно, сідав на край полонини Куратул на висоті понад одну тисячу метрів та зазнав ушкоджень.

Про це у коментарі Суспільному розповів керівник громадської організації "Пошук літаків ДСВ в Україні" Андрій Кір'янов.

Експедиція почалася пів року тому. Історію про падіння літака неподалік Космача пошуковцям розповів місцевий житель — майстер Богдан Костюк, який виготовляє трембіти та бубни з елементів літака, який впав у Карпатах.

"Ми зв'язалися з цим майстром і він, як міг, розповів про місце. Але він — людина старша і детально не зміг пояснити, де то є", — каже Андрій Кір'янов.

Учасники експедиції, яка шукала місце падіння німецького літака. Андрій Кір'янов

24-25 серпня учасники експедиції займалися пошуком уламків німецького літака. Люди, що живуть неподалік полонини Куратул, підказали орієнтовне місце, де можуть бути залишки бомбардувальника.

Полонина Куратул, Карпати. Андрій Кір'янов

"Ця полонина складається з двох частин. Одна — більша, на ній уламків немає. Перейшли на меншу частину — раптом шматочок алюмінію зачепили приладом на стежці й пішли в бік по обидві сторони хребта. Там знайшли уламки німецького літака", — розповідає Андрій Кір'янов.

Уламки німецького літака Junkers Ju-52, Івано-Франківщина. Андрій Кір'янов

З його слів, німецький літак міг прямувати до Микуличина. За переказами майстра Богдана Костюка, на борту було 20 офіцерів.

"Як розповів майстер, літак сів досить м'яко на полонині. Німці всі вийшли й пішли до села, я так розумію, до Космача. А літак з часом місцеві розібрали. На мою думку, це було в 1943-1944 роках", — говорить Андрій Кір'янов.

Уламок німецького літака часів Другої світової війни, Карпати. Андрій Кір'янов

Пошуковець каже: уламків було достатньо, щоб визначити модель літака. За гофрованою обшивкою Андрій Кір'янов визначив, що це — Junkers Ju-52.

"Номер, на жаль, ми не знайшли. В архівах у Космачі взагалі немає про падіння цього літака. Тобто екіпаж, імовірно, був живий. Літак якось плавно сів там, але розвалився. Ось і ми ті залишки деталей знаходимо, а більшість забрали або німці, або місцеві розібрали. Від трьох здоровенних моторів жодного уламка немає взагалі", — розповідає Андрій Кір'янов.

Деталі німецького літака часів Другої світової війни. Андрій Кір'янов

За його словами, літак важив приблизно 15 тонн. Під час експедиції Андрій Кір'янов з колегами знайшов 2 кілограми уламків бомбардувальника.

"Я так розумію, що при посадці якісь частинки відвалилися. Літак десь вдарився сильно, бо уламки були на глибині у землі. Мені здається, він був мало пошкодженим, однак літати вже не міг. Тому його люди розпиляли, тягнули деталі до села і використовували", — говорить Андрій Кір'янов.

На Івано-Франківщині часто так робили через дефіцит матеріалів. Про це Андрій Кір'янов дізнався з розповідей місцевих жителів. З бляхи виготовляли каструлі, колеса для фіри.

Учасники експедиції, яка шукала місце падіння німецького літака. Андрій Кір'янов

Зі слів пошуковця, всі знайдені деталі німецького літака учасники громадської організації "Пошук літаків ДСВ в Україні" передадуть до Державного музею авіації імені Олега Антонова у Києві.

Уламки німецького літака Junkers Ju-52, Івано-Франківщина. Андрій Кір'янов

"Там є спеціалісти, які можуть визначити, чи був вибух, чи літак прострілювали кулями. Тобто передамо його для подальшого вивчення, і вони будуть створювати експозиції", — каже Андрій Кір'янов.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, TikTok та YouTube