"Дрони — це є очі, зброя, меч і щит української армії": як у франківській школі "Вітруган" готують пілотів дронів

У франківській школі "Вітруган" готують пілотів дронів для Сил оборони України. У ній навчання триває приблизно місяць і є безоплатним. Щодня курсанти вправляються у навичках конструювання і керування дронами протягом 10 годин.

Про це розповів Суспільному інструктор школи Микола Мельник.

"Щонайменше 30 годин вони повинні відпрацювати на симуляторах, перш ніж ми допускаємо їх після невеличкого екзамену до практичного навчання вже безпосередньо на польотах, на відкритому просторі, на справжніх FPV-дронах", — каже інструктор школи "Вітруган" Роман.

За його словами курсантів тренують не тільки кермувати, а й самостійно збирати безпілотники.

Курсант Євгеній збирає акумулятори для навчальних дронів. Він приїхав на вишкіл з Київської області. До українського війська хотів долучитися ще у 2022 році, але через брак досвіду Євгенія тоді не взяли. Зараз курсант обирає бригаду, в якій служитиме, бо його навчання у школі завершується.

"Місяць тому я цього всього не вмів, не знав. За цей час дають дуже хороші знання для того, щоб з нуля повністю всі процеси робити самостійно. Ну і потрібні хоча б якісь знання фізики. Наприклад, з акумуляторами. Який ампераж, як їх з'єднати: послідовно чи паралельно, що ми від цього отримаємо", — розповідає курсант школи "Вітруган" Євгеній.

Навчання у школі триває 35 днів і є безкоштовним, каже інструктор Микола Мельник. За його словами, курсанти щодня вправляються протягом 10 годин: половину часу приділяють теорії та половину — практиці.

"Є звернення від бригад, щоб заповнити їхній штат, і від рекрутингового центру. Після нашої практики людина реально володіє дроном. Можна сказати, із закритими очима. Як добрий водій відчуває не кермо і педалі, а відчуває колеса й дорогу, так наш курсант після завершення школи відчуває дрон, а не стіки в пальцях", — говорить інструктор Микола Мельник.

Він додає: різновидів FPV-дронів може бути стільки, наскільки вистачить фантазії їхнім розробникам, тому ця галузь постійно вдосконалюється.

"Можемо розділити на три типи: є розвідувальні дрони, є дрони-бомбери і є дрони-камікадзе. Перший дрон має систему скиду, і він повертається назад на базу, а інший дрон-камікадзе — він летить в один бік, наносить максимальне ураження і не повертається до нас", — розповідає інструктор Микола Мельник.

Перше заняття зі збору дрона триває чотири години, з часом курсанти роблять це за годину. Однак для того, щоб безпілотник зміг полетіти, його необхідно не тільки скласти, а й прошити та налаштувати. На це передбачили інші уроки, каже інструктор Роман.

"При перших польотах бувають і такі ситуації, що дрони падають, на жаль, і ламаються. Для того, власне, хлопці і їх збирали. Вони знають, що зробити, щоб поміняти, наприклад, якусь частину дрона. Після польотів прийшли й кожен ремонтує те, що зламав, іноді по двоє сідають, по троє, кому цікаво. Бо, на щастя, не всі ламаються. Переважна більшість повертається цілими й неушкодженими", — каже інструктор Роман.

Інструктор школи "Вітруган" Микола Мельник додає: "Дрони — це є очі, зброя, меч і щит української армії".

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube