На Прикарпатті майже вдвічі зросла кількість хворих на вітрянку: в чому причина та як уберегтися

Упродовж перших п’яти місяців 2024 року на Івано-Франківщині зареєстрували 2828 випадків вітряної віспи. Понад 93,5% із них — діти. Порівняно з таким самим періодом 2023 року, кількість хворих на вітрянку зросла вдвічі.

Про це у коментарі Суспільному розповіла лікарка-епідеміологиня відділу епідеміологічного нагляду та спостереження за інфекційними захворюваннями Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Самуляк.

"Йде збільшення захворювання всіх дитячих інфекцій, що спричинене циклічністю. Тобто кожні п'ять-сім років кількість випадків дитячих краплинних інфекцій збільшується, а потім йде на спад. Ми готові до такого перебігу подій, очікували його, тому абсолютно нормально на це реагуємо", — говорить Наталія Самуляк.

З її слів, вітряна віспа — це типова дитяча інфекція. Вона передається повітряно-крапельним шляхом. Основним джерелом інфекції є хворий на вітрянку. Він є небезпечним останні десять днів інкубаційного періоду і також перші п'ять-сім днів з моменту появи висипу. Джерелом інфекції може бути й хворий на оперізувальний герпес.

"Перші симптоми вітрянки — ослаблення організму. Дитина стає кволою, часто хоче спати, в неї підвищується температура і з'являється плямистий висип з пухирцями на шкірі та слизових оболонках. Дуже часто висип починається з волосистої частини голови", — розповідає Наталія Самуляк.

Лікарка-епідеміологиня каже: здебільшого діти переносять вітрянку легко, без ускладнень та госпіталізації. Важче вона перебігає в дорослих.

"Можуть розвиватися певні ускладнення щодо дихальної системи. Також левова частка дорослих підлягає госпіталізації через ці ускладнення. Діти до трьох місяців мають пасивний імунітет від матері, тому вони не хворіють. Після перенесеної інфекції спостерігається тривалий імунітет", — додає Наталія Самуляк.

За її словами, вітряною віспою заразитися легко. Хворого потрібно ізолювати вдома або за показами у стаціонарі.

"Ізоляцію припиняють через дев'ять днів після початку захворювання. Це може бути після відпадіння кірок або через п'ять діб з моменту появи останнього висипу. Також, щоб не інфікувалися інші, потрібно часто провітрювати приміщення та проводити вологе прибирання", — каже Наталія Самуляк.

Для профілактики вітряної віспи лікарка рекомендує вакцинуватися. Це щеплення не належить до переліку обов'язкових в Україні.

"Вакцинують здорових дітей до року, дітей до вступу у садок чи заклади середньої освіти, які раніше не хворіли на вітрянку. Також рекомендують щепитися працівникам охорони здоров’я та освіти. Якщо доросла людина захоче вакцинуватися проти вітрянки, потрібно провести тест на виявлення антитіл, адже можна перенести вітряну віспу безсимптомно. Якщо людина є носієм цього вірусу, то вакцинація — недоцільна", — розповідає Наталія Самуляк.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube