Ліцей у Бурштині на Івано-Франківщині обрали для пілотного проєкту реформи освіти

На Прикарпатті в межах реформи профільної середньої освіти планують створити 46 академічних ліцеїв та приблизно 30 профільних коледжів. Суспільне Полтава

У межах реформи профільної середньої освіти в Івано-Франківській області планують створити 46 академічних ліцеїв та приблизно 30 профільних коледжів. Пілотним проєктом цієї реформи обрали ліцей № 2 у Бурштині. Він стартуватиме у 2025 році, а сама реформа повинна запрацювати з 2027 року.

Про це під час громадського обговорення реформи в Івано-Франківську розповів заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків, повідомила кореспондентка Суспільного.

За його словами, практику академічних ліцеїв запозичують із США та Європи, де існують так звані "high schools".

"Концепція Нової української школи, що була затверджена у 2017 році, передбачає, що це має бути й в Україні. Переважно це буде окремий заклад, в якому навчатимуться учні тільки 10, 11 і 12 класу. Але можливі винятки, бо не завжди це можна зробити — збудувати нову школу. Це дуже складно в умовах війни", — каже Андрій Сташків.

Зі слів заступника міністра, в межах реформи створять також професійні коледжі, які готуватимуть випускників за професіями, які вони вже обрали.

"Тобто ми будемо мати в профільній середній освіті два напрями: академічний і професійний. Академічний напрям передбачатиме різні профілі за різними предметами, які учні матимуть змогу вивчати. До прикладу, математичний, фізико-математичний профіль, мовно-літературний, англійський. Професійний напрям переважно формуватиметься вже на базі теперішніх коледжів", — говорить Андрій Сташків.

Ці заклади фінансуватимуться, так само як і звичайні ліцеї: утримання — з бюджету громад, зарплата вчителів — з державного. Моделюють мережу таких освітніх закладів відповідно до кількості дітей, які наразі в них є, каже Андрій Сташків.

"Звичайно, ситуація може змінитися. Війна ставить свої виклики, зокрема демографічні, також — еміграція учнів за кордон, внутрішнє переміщення. Але однаково ця базова мережа, яку ми зараз зробимо, — це буде основа, на підставі якої працюватимуть майбутні академічні ліцеї", — розповідає Андрій Сташків.

Заступник міністра додає, що заклади середньої освіти будуть не в кожній територіальній громаді. Це залежатиме від достатньої кількості учнів. Зараз тривають перемовини з Європейським банком щодо фінансування цієї реформи.

Директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської обласної військової адміністрації Віктор Кімакович розповів, що до академічних ліцеїв планують організувати доїзд учнів.

"Майже всі діти в нас потрапляють в 10- і 30-кілометрову зону близькості до академічного закладу, крім кількох населених пунктів. Мова йде про Вишківський, тобто що розташовані на межі областей, але нам вдалося збалансувати цю межу", — каже Віктор Кімакович.

З його слів, з появою академічних ліцеїв може зникнути репетиторство.

"Цей академічний ліцей вже буде готувати дитину до вибраних професій для вступу у вищі навчальні заклади. Тому зміст цієї реформи полягає також і в тому, щоб звільнити дітей від вивчення зайвих предметів. От зараз всі жаліються, що учні перевантажені. А так, вибравши профіль і знаючи, що він буде пов'язаний з майбутньою професією, вони вже будуть вивчати ті дисципліни. Інші предмети теж викладатимуть, але інтегровано", — пояснює Віктор Кімакович.

В Івано-Франківську планують створити вісім академічних ліцеїв і вісім професійних коледжів, говорить експерт швейцарсько-українського проєкту "Децентралізація для розвитку демократичної освіти DECIDE" Павло Остапенко, який моделює цю реформу.

"Івано-Франківська область — одна, мабуть, з найкращих в плані пропозицій, оскільки ми не віднімали, а просили ще додавати проєктні ліцеї, бо їх було недостатньо. Протягом двох місяців ми працювали над цим і приблизно вісім проєктних ліцеїв додали", — каже Павло Остапенко.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube