Відключення електроенергії на Прикарпатті: до чого має готуватися бізнес

Важливо

Проблеми з електропостачанням через російські обстріли інфраструктури України негативно позначаються не лише на побуті людей, а й на бізнесі. В умовах вимкнень електроенергії підприємці повинні пристосовуватися до нових умов і шукати альтернативні рішення для продовження своєї діяльності.

Про це Суспільному розповів експерт з питань енергетики та енергоефективності, проректор Університету Короля Данила Максим Карпаш.

З його слів, енергосистема країни працює на піку технічних можливостей, однак не вистачає потужності. Відтак потрібно готуватися до більш тривалих відключень.

Максим Карпаш: "Моя рекомендація бізнесу — майте комбіновану систему енергопостачання". Суспільне Івано-Франківськ

"Я думаю, що у липні-серпні матимемо більше вимкнень, якщо не буде нових обстрілів. Ми використовуємо дуже багато холодильної техніки. Наприклад, заклади харчування, які мусять зберігати та продавати харчі. Ми не маємо де взяти додаткової потужності. Крім того, з жовтня, коли похолодає, споживання електроенергії знову кардинально зросте і ми перейдемо в графік", — говорить Максим Карпаш.

На Франківщині більшість підприємців під час вимкнень електроенергії користуються генераторами. Суспільне Івано-Франківськ

Тож бізнесу потрібно адаптовуватися та забезпечити комбіновану систему енергопостачання, каже експерт. На його думку, підприємці мають розглядати грантові та інвестиційні можливості з придбання генераторів й різноманітних систем живлення.

"Моя рекомендація бізнесу і не тільки — майте комбіновану систему енергопостачання. Якщо можете перейти на твердопаливні системи в плані опалення, — переходьте. Здатні для електрики використовувати трішки сонця — переходьте. Можете застосовувати акумулятори — будь ласка. Стосовно генераторів, то це дуже такий, скажімо, аварійний режим роботи", — пояснює Максим Карпаш.

Суспільне Івано-Франківськ

Власниця студії краси Ольга Кравець каже, що через відключення електроенергії втрачає клієнтів, зменшується прибуток. Апаратура, за допомогою якої вона надає косметологічні послуги, потребує живлення. Ольга Кравець — родом з Енергодара, у 2022 році переїхала до Івано-Франківська й місяць тому відкрила студію краси.

"Графіки відключення світла — це взагалі шок для мене. Їх дають дуже пізно. У мене клієнти на цілий день розписані. Тобто з кимось ми переносимо. Є такі, що взагалі відмовляються. Наприклад, позавчора я разом з дівчатами замість 9:00 виходила на 7:00, бо о 8:00 вимикають світло. Тобто ми постійно мусимо підлаштовуватися", — говорить Ольга Кравець.

Володимир Мироненко: "Через вимкнення електроенергії мусили призупинити виробництво". Суспільне Івано-Франківськ

Переселенець з Харкова Володимир Мироненко у 2022 році відкрив в Івано-Франківську невелике виробництво з вирощування мікрозелені. Після того, як підприємство пережило перші вимкнення електроенергії, вирішив розширити орендовану площу до 350 квадратних метрів. Однак 2 травня 2024 року через відключення світла призупинив свій бізнес.

"Ми вирішили, що цей рік не витягнемо без електроенергії, бо наше виробництво залежить тільки від світла. На цей час ми просто призупинили виробництво, передислокували потужності до Києва, поставили "на паузу". Весь бізнес в Україні зараз — у підвішеному стані. Наш головний клієнт був ритейлСуть ритейлу полягає в тому, що супермаркет або інтернет-магазин купує продукцію за гуртовими цінами, а продає її з певною націнкою маркет. Якщо в маркеті немає світла, то це — псування продукту", — розповідає Володимир Мироненко.

Суспільне Івано-Франківськ

Голова Бізнес Асоціації Івано-Франківська Дмитро Романюк каже: бізнес повинен адаптовуватися, адже ситуація буде складна впродовж, як мінімум, наступних двох років.

"Зараз не можна сказати, що бізнес закривається внаслідок відключення світла. Це створює проблеми, бізнес адаптовується, але, безумовно, в середньостроковій перспективі — рік, пів року — бізнес, що не зможе адаптуватися, не працюватиме. Ми перебуваємо у війні й у таких обставинах, що повинні сьогодні підставляти плече державі й в цілому енергетичній системі та шукати інші шляхи, як забезпечувати безперебійні системи живлення", — говорить Дмитро Романюк.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube