В Івано-Франківську 28 квітня гурт "Dakh Daughters" зіграв концерт у Прикарпатському обласному клінічному центрі психічного здоров'я. Цей виступ, зі слів організаторів та учасниць групи, мав на меті зруйнувати стереотипи про ментальні захворювання та змінити ставлення суспільства до медзакладів, у яких лікують пацієнтів з проблемами психічного здоров'я.
Як проходив концерт — читайте в матеріалі Суспільного.
В актовій залі Прикарпатського обласного клінічного центру психічного здоров'я зібралися військові, студенти, митці, а також пацієнти медзакладу.
Завідувач кафедри психіатрії Івано-Франківського національного медичного університету та співорганізатор заходу Михайло Пустовойт каже, що ідею "медичної декомунізації" виношував з того часу, коли почав цікавитися психотерапією.
"Я прийшов у психіатрію працювати відразу з цією метою — змінити її. Замість психіатричної лікарні старого формату відкрити хаб ментального здоров'я. Тому що коли я вперше потрапив на територію психіатричної лікарні, ззовні все було прекрасно. Ніби ти — в найдорожчому санаторії у світі. А коли я потрапив всередину відділення, це було жахливо й абсолютно негуманно все, що там відбувалося", — говорить Михайло Пустовойт.
Співорганізатор заходу розповідає, чому для втілення такої ідеї запросив саме гурт "Dakh Daughters".
"Їхнє мистецтво — чесне і щире. Люди, які мають ментальні проблеми, не люблять фальші. Вони це відчувають відразу. Інакше ти до серця не проб'єшся, не змусиш відкритися й захотіти змінитися", — каже Михайло Пустовойт.
Учасниця гурту "Dakh Daughters" Соломія Мельник говорить, що музика — це завжди те, що допомагає людям вижити.
"Це — ліки для серця, для розуму. Це допомагає тобі кудись в інший вирій відлетіти, в якийсь момент помедитувати. Хто не міг поплакати — може поплакати в нас на концертах. Хто не міг посміятися — може посміятися. А тепер, під час війни, це максимально важливо для людей — потрапити в ті умови, в яких вона може виплеснути всі емоції", — пояснює Соломія Мельник.
Художник Нікіта Тітов каже: такі концерти — виняткова нагода навідатися у центр психічного здоров'я для людей, які навряд чи прийшли б сюди в якийсь інший день.
"Здебільшого те, що ти отримуєш в інших закладах, це — розпач, біль і замкнутий простір, в якому тебе постійно тримають невідомо скільки. Тут все-таки я відчуваю більше надії. "Dakh Daughters" вражають як завжди. Це — дуже потужно, щиро й незвично. Подібні концерти й події починають потроху руйнувати всі ці "скрєпи", стереотипи й думки про те, що психіатрія — це страшно, лячно, смішно й неприємно", — говорить Нікіта Тітов.
Після концерту в актовій залі провели аукціон, на якому представили картини художників Нікіти Тітова й Костянтина Скопцова. Зі слів Михайла Пустовойта, з їхнього продажу вдалося зібрати 55 тисяч гривень.
Як розповіла Суспільному учасниця гурту "Dakh Daughters" Соломія Мельник, загалом упродовж туру музикантки зібрали приблизно 800 тисяч гривень. Ці гроші спрямують зокрема на потреби 24 окремої механізованої бригади імені короля Данила, громадської організації "Український легіон" та благодійних фондів.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube