"Нові діалоги. Про Любов". У Франківському краєзнавчому музеї презентували скульптуру "Ангел" XVIII століття

Світлини Олега Нетецького, на яких зображена дерев'яна скульптура "Ангел". Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У залі сакрального мистецтва Івано-Франківського краєзнавчого музею презентували дерев'яну скульптуру "Ангел" XVIII століття. "Нові діалоги. Про Любов" — це третя подія, присвячена 15-річчю проєкту "Врятуймо скарби разом".

Більше про скульптуру та ідею виставки читайте у репортажі Суспільного.

За словами автора проєкту "Врятуймо скарби разом", художника-реставратора Валерія Твердохліба, дерев'яну скульптуру для консервації йому передав парох городенківського костелу Непорочного Зачаття Діви Марії отець Ігор Ковбасюк.

Художник-реставратор Валерій Твердохліб. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Над консервацією скульптури впродовж двох років працювали Валерій Твердохліб та реставраторка Соломія Сташків-Олійник. Зі слів Твердохліба, є припущення, що статуя належить Йогану-Георгу Пінзелю.

"Скульптура ангела була у дуже важкому стані, на межі знищення. Там ще можна проводити реставраційні процеси глибокі. Важливо було законсервувати пам'ятку. Ми це робили за підтримки "Покутського офісу розвитку територій", щоб потім продовжити цей проєкт на території Городенки. Реставрація була доволі складною. Дуже багато поверхневих забруднень, лущення фарбового шару, левкасуЛевкас — назва ґрунту. Використовувався в середньовічному мистецтві. Після XVII століття назва "левкас" збереглася в іконописі за традиційним для православних ікон ґрунтом у вигляді порошкоподібної крейди, замішаного на тваринному або рибному клеї. Найімовірніше, ця скульптура була фрагментом амвонуАмвон, також проповідальниця, казальниця, збін, проповідальня, амбона — у ранньохристиянській та візантійській церкві одна з кафедр, на якій здійснюються окремі елементи богослужіння, виголошуються проповіді; розміщувалася на боці хору під куполом або вівтарної композиції", — розповідає Валерій Твердохліб.

Експонуватимуть скульптуру в Івано-Франківському краєзнавчому музеї до 1 червня. Згодом її передадуть до костелу в Городенці для експозиції.

Зі слів Твердохліба, є припущення, що статуя належить Йогану-Георгу Пінзелю. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Щоб показати глядачу цей мистецький твір повною мірою, до проєкту залучили франківського фотографа Олега Нетецького, який зробив художні світлини фрагментів скульптури "Ангел". Фотограф працював зі статуєю впродовж години, створив приблизно дві сотні світлин і впродовж тижня їх відбирав та редагував. На виставці представили 25 фотографій.

"Таку фотосесію робив вперше. Це — нежива істота, але в ній закладено щось живе. Я просто робив фотографії одну за одною. Фактично вони всі однакові, але десь ледь-ледь іншого кольору додав чи світла. Іноді спалах використовував, щоб щось виділити, ракурси змінював", — каже Олег Нетецький.

Художні світлини Олега Нетецького фрагментів скульптури "Ангел". Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Продовженням концепту події "Нові діалоги. Про Любов" в межах 15-річчя проєкту "Врятуймо скарби разом" стала дискусія про 20 християнських муралів у Франківську, яку провів художник Ярема Стецик.

Художник Ярема Стецик. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Перший мурал на християнську тематику Стецик малював ще у 2010 році. Це — зображення Ісуса Христа, який благословляє подорожніх, на території заводу "Автоливмаш".

"Мурал був досить успішним через те, що ми з церквою почали говорити на цю тему. Церква стала сміливішою, ми стали сміливішими", — говорить Ярема Стецик.

20 християнських муралів в Івано-Франківську. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Ірина Чолій вдруге прийшла на подію, організовану у межах 15-річчя проєкту "Врятуймо скарби разом". З її слів, мистецький простір в Івано-Франківському краєзнавчому музеї розвивається дуже динамічно.

"Я просто в захваті. Першого разу я була приємно здивована концепцією цього простору, кольорами, подачею. Сьогодні прийшла на запрошення свого друга Яреми Стецика. І те, що тут представлені не тільки картини, але й скульптурні твори, які реставрують, — це неймовірно круто. Це показує нам, наскільки можна цінувати сучасне мистецтво, яке воно багатогранне, цікаве й абсолютно не нудне", — каже відвідувачка виставки Ірина Чолій.

Відвідувачка виставки Ірина Чолій. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Друга подія у межах проєкту "Врятуймо скарби разом" — виставка графіки художника Нікіти Тітова "Слова, які набули змісту" — експонується у музеї з 11 квітня. За словами Валерія Твердохліба, наступний захід запланований на 6 травня. Це буде продовження міжнародного проєкту — артфестивалю "Для Бога я створю найкраще".

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube