Франківці провели толоку на березі міського озера. Представники УГКЦ і міськради не прийшли

Уточнено
Толока на березі міського озера. Івано-Франківськ, 24 квітня. Суспільне Івано-Франківськ

Франківці, які виступають проти будівництва церкви на березі міського озера, 22 квітня посадили дерева у сквері воїнів Прикарпаття. Про спільну толоку жителі міста та представники УГКЦ домовилися під час зустрічі 17 квітня. Запрошували й міського голову Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Однак ні він, ні представники церкви на толоку не прийшли, повідомила з місця події кореспондентка Суспільного.

Попри дощ посадити дерева в зеленій зоні зібралися до десяти франківців. У сквері воїнів Прикарпаття вони висадили юки, японські айви та бузок.

"Дощ — це ж супер. Для саджанців — це ідеальний варіант. Як то кажуть, Бог — на нашому боці. Зараз ми розширюємо сквер, а як тільки потепліє, зробимо толоку. Але дуже прикро, що сьогодні не прийшли священнослужителі, хоча це була їхня ініціатива. У міського голови є час туалети перевіряти й траву міряти лінійкою, проте на питання, що збентежило більшість містян, які проти будівництва на цій ділянці, Руслан Марцінків не знайшов часу. Мені прикро", — каже військовослужбовець Андріан Волгін.

На толоку прийшла франківка Олена Окул.

Толока на березі міського озера. Івано-Франківськ, 24 квітня.

"Що ми зараз бачимо довкола міського озера? Купу багатоповерхівок, тепер — ще й церква. А людям чим дихати, як жити? Без цих зелених насаджень не буде життя. Я боролася, борюся і буду боротися за зелені насадження і проти будь-якої забудови, що б тут не було", — пояснює свою позицію Олена Окул.

Посадити дерева біля міського озера жителі міста зібралися втретє, каже франківка Марія Козакевич. Під час останньої зустрічі з представниками УГКЦ, яка відбулася 17 квітня, на спільну толоку також запрошували міського голову Руслана Марцінківа. 20 квітня в коментарі Суспільному він сказав, що не планує йти на толоку, посилаючись на зайнятість, однак делегує одного зі своїх заступників.

"У нас таке відчуття, що мер міста нас ігнорує, бо не може знайти часу, щоб прийти, долучитися, пояснити. Він тільки на камеру розповідає, що чомусь не хоче підтримати громаду, а "в очі" не хоче людям це сказати. Ну, як бачите, сьогодні представники церкви та міста не прийшли. Священнослужителі УГКЦ свою ж пропозицію не підтримали. Нам це — незрозуміло, дуже дивно й образливо. Тому що, мені здається, це був би класний знак примирення і пошани до наших воїнів. Компроміс тут очевидний усім — залишаємо це місце сквером воїнів Прикарпаття, — каже франківка Марія Козакевич.

Толока на березі міського озера. Івано-Франківськ, 24 квітня.

Вона додає: наступні зустрічі наразі не заплановані, адже поговорити з представниками УГКЦ та міською владою франківці сподівалися сьогодні під час спільної толоки.

"На жаль, ми не поспілкувалися. Отже, ми просто будемо продовжувати збиратися з жителями. Можливо, на нашій енній толоці, нашому пікніку влада і представники церкви приєднаються. Я думаю, що було б дуже мудро посадити тут дерева і закрити це питання", — каже Марія Козакевич.

Керівник департаменту інформації Івано-Франківської архієпархії УГКЦ Іван Стефурак відмовився прокоментувати журналістам Суспільного, чому священнослужителі не прийшли на сьогоднішню зустріч.

Начальниця патронатної служби Івано-Франківської міської ради Ольга Гоянюк сказала, що не володіє інформацією про те, хто відповідає за це питання, тому від коментарів відмовилася.

Що відомо про будівництво церкви біля озера

У 2024 році Івано-Франківська архієпархія УГКЦ планує розпочати будівництво богослужбової каплиці поруч з міським озером в Івано-Франківську. Площа храму становитиме приблизно 150 метрів квадратних.

24 березня люди зібралися на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ. Вони принесли із собою каву, чай, печиво, плакати, балончики з фарбою, а також квіти, щоб висадити їх перед будівельним парканом.

Попри позицію містян, мер Руслан Марцінків заявив, що підтримує будівництво церкви.

Жителі міста створили петицію з проханням зберегти рекреаційну зону на березі міського озера в Івано-Франківську та знайти для парафії УГКЦ іншу територію для будівництва храму. Ініціатива зібрала 1193 голоси.

Територія, на якій УГКЦ планує збудувати церкву, — це відпочинкова зона, яку створили у 2019 році в межах програми "Бюджет участі". За це з бюджету міста спрямували 300 тисяч гривень. Однак цю землю міська рада ще у 2018 році віддала парафії УГКЦ на спорудження церкви священномученика Симеона Лукача.

Юристи Івано-Франківської архієпархії УГКЦ подали три заяви у поліцію щодо пошкодження паркану, який звели у зеленій зоні біля міського озера для будівництва церкви Блаженного священномученика Симеона Лукача.

Міський голова Руслан Марцінків відреагував на петицію щодо будівництва церкви. У відповіді йдеться, що міська влада ухвалила рішення про зведення храму без обговорення в громаді. Прохання у петиції знайти іншу територію для будівництва храму Марцінків проігнорував.

Архієпархія Української греко-католицької церкви погодилася перенести будівництво церкви із зеленої зони на міському озері.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube