Безкоштовне протезування зубів військовим: де на Франківщині можна скористатися послугою

П’ятеро учасників бойових дій звернулися до Івано-Франківського медуніверситету, щоб безкоштовно протезувати зуби. Таку послугу у закладі надають від 9 квітня.

Про це Суспільному розповів завідувач кафедри ортопедичної стоматології медуніверситету Зіновій Ожоган.

27 лютого 2024 року уряд запустив пілотний проєкт щодо зубопротезування учасників бойових дій, людей з інвалідністю внаслідок війни, військовослужбовців. Держава компенсує медзакладам витрати на лікування через Національну службу здоров’я України.

Стоматолог-ортопед центру стоматології Івано-Франківського медуніверситету Василь Фафлей.

"На одного пацієнта за цим проєктом виділяють приблизно 15 тисяч гривень на ортопедичне лікування. Це можуть бути конструкції, які рекомендовані цим пацієнтам залежно від їхньої клінічної ситуації, — металокерамічні сучасні конструкції, часткові або повні знімні протези, бюгельні протезиБюгельні зубні протези — це різновид знімних протезів, в яких на металевому каркасі кріпиться пластмасова основа у формі ясна, а на ній — штучні зуби. Все залежить від того, як і які конструкції потрібно виготовляти військовому ЗСУ", — пояснює Зіновій Ожоган.

Василь Фафлей — стоматолог-ортопед центру стоматології Івано-Франківського медуніверситету. Він розповів про один з етапів безкоштовного протезування зубів, який проводить військовослужбовцю Сергію Поповському. Боєць — родом із Сумщини, служить у 58 окремій мотопіхотній бригаді імені гетьмана Івана Виговського. У березні 2024 року він отримав поранення під Вугледаром. У Франківську проходить реабілітацію. Сергій Поповський каже, що зуби втратив на війні.

Військовий Сергій Поповський.

"Приїхали до нас стоматологи. Сказали, що можна полікувати зуби, зробити протези. Сказали, що для військових — все безкоштовно. Ми погодилися. Бо нам їх зараз ніде ремонтувати. Будемо повертатися знову захищати державу. Я налаштований, що будуть у мене нормальні зуби, і нормально харчуватимуся. Зуби — це найголовніше, бо зубів немає — шлунок болить. Це — страшне діло", — каже Сергій Поповський.

Зі слів ректора медичного університету Романа Яцишина, 9 квітня заклад підписав контракт із НСЗУ щодо зубопротезування військових. Відтоді до центру стоматології університету звернулися п'ятеро учасників бойових дій.

"Є проблема із забезпеченням зубного ряду, є проблема з продуктами на фронті, з водою, з гігієною ротової порожнини. Безумовно, через рік, два, три настають ті проблеми, які ми сьогодні бачимо. Наші військовослужбовці під час лікування чи реабілітації не мають часу отримати таку допомогу. Не у кожному лікувальному закладі є стоматологічний кабінет чи зуботехнічне відділення", — пояснює Роман Яцишин.

Окрім медичного університету, на Івано-Франківщині ще чотири медичні заклади підписали договір з НСЗУ на пакет зубопротезування: обласна клінічна стоматологічна поліклініка, обласний госпіталь ветеранів війни, стоматологічна поліклініка Калуської міської ради та Івано-Франківська міська клінічна лікарня № 1.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube