УПА, австро-угорська залізниця і порожні хати: репортаж із Підшумлянців на Франківщині

У селі Підшумлянці, що на Івано-Франківщині, залишилося менш як 30 жителів, більшість з них — пенсіонери. Село розташоване на березі річки Нараївка, неподалік межі двох областей — Івано-Франківської та Тернопільської. У Підшумлянцях — десятки покинутих хат, немає школи, втім усе ще працюють медпункт, крамниця і клуб.

Про повстанське минуле, австро-угорську вузькоколійку і те, чим пишаються місцеві тепер, читайте у репортажі Суспільного із села, що зникає.

"Все вже порожнє, пусте"

Жителька Підшумлянців Ганна Піла упродовж 14 років "крутила кіно" в місцевому клубі.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Тоді, приблизно 20 років тому, у селі жило значно більше людей, пригадує Ганна. Тепер, каже жінка, більш як половина хат — покинуті.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"30 номерів у нас вже нема жилих. Молоді полишалися у Франківську по роботах, а тих пару старих так уже живуть та й так доживають. Все вже порожнє, пусте. Я тут ще маю корову, курей, два кролики ще є. В селі нема коли сумувати", — розповідає жінка.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Місцеві діти — двоє хлопців — ходять до школи в село Більшівці, каже житель Підшумлянців Степан. Колись чоловік працював водієм.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Повну машину дітей віз до школи, а тепер немає нікого. Ні пошти не буде, ні школи нема. Пошту [пересувне відділення "Укрпошти" — ред.] будуть забирати. А що старому, куди йти? Нащо забирати пошту звідси? Де тоді телефон поповнювати?" — говорить Степан.

Polska 1926

У село ще їздить рейсовий автобус з Івано-Франківська. Також людям привозять хліб з Калуша й Бурштина.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

До середини 1940-х років через Підшумлянці пролягала колія, говорить настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці Олександр Кубік.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Це — ще за часів Австро-Угорщини. Коли німці відходили, вони її підірвали. Вузькоколійка. І в нашому селі була станція "Підшумлянці". Дорога йшла з Галича на Більшівці, на Підшумлянці, потім — на Шумляни й Тернопіль", — розповідає отець Олександр.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Продовжують справу предків"

Зі слів священника отця Олександра, жителі села брали участь у національно-визвольних змаганнях.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Тут відбувалися визвольні бої та було багато воїнів УПА, які жили в криївках, боролися за незалежну Україну. І багато з цих воїнів походили з нашого села і з сусідніх. Невідомо, де їхні могили. Багато хто з них підпільно похований. В нас є на старому цвинтарі могила, яку ми плануємо і хочемо відновити, щоби про наших героїв зберегти пам’ять", — розповідає Олександр Кубік.

Allegro

Через понад пів століття жителі Підшумлянців продовжують справу предків — знову захищають Україну від росіян.

"Попри те, що наше село невелике, в нас є також хлопці, які захищають, яких ми постійно підтримуємо, яким ми допомагаємо за можливості. Так само є один виходець з нашого села, який загинув рік тому — Андрій Клюба", — розповідає отець Олександр.

Фото: Facebook/Андрій Клюба

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube