Які види змій поширені на Івано-Франківщині та що робити при укусах плазунів

На Івано-Франківщині живе п'ять видів змій. Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича/Назар Смірнов

На території Івано-Франківщини можна зустріти п'ять видів змій, отруйною є лише одна — гадюка звичайна. Де і коли плазуни активізуються та як діяти при укусах, Суспільному розповіла доцентка кафедри біології та екології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Тетяна Микитин.

З її слів, на Івано-Франківщині поширені такі види змій:

  • вуж звичайний;
  • вуж водяний;
  • гадюка звичайна;
  • мідянка звичайна;
  • полоз ескулапів.

Науковиця розповідає, що найпоширеніший вид змій на території області — вуж водяний. Цей плазун — неагресивний, при контакті з людиною він намагається втекти. Якщо ж і кусає людину, то це не становить небезпеки.

Гадюка — єдиний отруйний вид змій, які водяться на Івано-Франківщині. Її можна зустріти на галявинах, болотах та берегах водойм. Також гадюки можуть поселятися у покинутих спорудах.

Що робити при укусах гадюки

Речниця Держслужби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Христина Перцович розповіла: якщо людина помітила гадюку, не варто робити різких рухів.

"Краще завмерти, чекати, поки змія відповзе, або відійти убік. Потрібно пам'ятати, що плазуни не нападають першими, вони виявляють агресію лише в разі небезпеки. Грибники можуть спеціально зачіпати їх палицею. Цього робити в жодному разі не потрібно", — каже Христина Перцович.

Навесні отрута гадюки токсичніша, ніж влітку, розповіла Тетяна Микитин. Що ближче місце укусу до голови людини, то він небезпечніший.

"Коли отрута змії потрапляє у кров, організм людини може зреагувати на неї одразу або через певний час. Найчастіше — через 15-20 хвилин. Людина стає млявою, її болить голова, з'являється нудота, інколи — блювання, пульс пришвидшується, паморочиться голова. Хоча отрута гадюки досить сильна, проте летальні випадки трапляються не часто", — каже науковиця.

Речниця Держслужби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Христина Перцович при укусі змії радить звернутися до медиків.

"Потрібно забути міфи про відсмоктування отрути. Допомагає тільки введення сироватки. Якщо це сталося в горах, потрібно знерухомити кінцівку, звернутися до рятувальників, щоб транспортували людину до підніжжя, і після того доправити в лікарню для введення сироватки", — розповіла Христина Перцович.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube