На кафедрі дизайну і теорії мистецтва Прикарпатського університету створюють каталог ікон для людей з порушенням зору

Каталог з 24 ікон з колекції Івано-Франківського краєзнавчого музею створюють для людей з порушенням зору студенти та працівники кафедри дизайну і теорії мистецтва Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника у межах проєкту "Побачити скарби разом".

Аудіосупровід каталогу озвучить акторка Ірма Вітовська, розповіла Суспільному керівниця ініціативи Надія Бабій.

З її слів, до кінця липня планують видрукувати 50 примірників каталогу, які відправлять у бібліотеки для незрячих людей по всій Україні.

"Усі ікони — це перлини нашої спадщини, наша локальна історія. Важливість таких проєктів полягає в тому, що вони надають можливість незрячим людям запізнатися зі своєю культурою", — сказала Надія Бабій.

Керівниця проєкту "Побачити скарби разом" Надія Бабій.

Студентка четвертого курсу спеціальності "Графічний дизайн" Прикарпатського університету Олександра Кобець розробила для людей з порушенням зору адаптацію ікони Святого Миколая.

"Тут найголовнішим було не дуже вдаватися в деталі, адже для незрячих людей важливо загалом розуміти образ. До кожної з цих ікон іде аудіодескрипція. Звісно, незряча людина за крапочками та лініями не зрозуміє, що тут зображено. Потрібен додатковий коментар. Закадровий голос пояснює, що, наприклад, потрібно рухатися від верхнього лівого кутка донизу. І за словами можна зрозуміти, що груба лінія буде німбом, горизонтальні лінії — волоссям тощо", — пояснює Олександра Кобець.

Ярослав Гурик з дитинства має часткову втрату зору. Чоловік допомагає тестувати зображення ікон, які розробили в межах проєкту "Побачити скарби разом".

Ярослав Гурик допомагає тестувати зображення ікон, які розробили в межах проєкту "Побачити скарби разом".

"Для цього треба дуже такий підхід науковий, бо це не так просто зробити. Якщо будуть зайві рельєфи, не можна буде відчути обличчя. А так я можу зорієнтуватися, що це — портрет: обличчя, одяг, рамка", — говорить Ярослав Гурик.

Адаптації цих ікон увійдуть також до тифлографічної бібліотеки, яку створили працівники кафедри. Зараз вони розробляють сайт, на якому є п'ять взірців ікон, 17 картин світових авторів, а також інсталяційні роботи та фотографії, зроблені студентами кафедри. Наразі працюють над адаптацією цих взірців для 3D-друку, каже асистент кафедри дизайну і теорії мистецтва Андрій Хамурда.

"У нас є галерея. І в межах цієї галереї є оригінальна робота художника й адаптована нами робота. Ці роботи — адаптовані під папір, і ми рухаємося вперед до їхньої адаптації під 3D-друк. Там є особливості з технологічною частиною, так, наприклад, якщо просвітити 3D-роботу, вона не зовсім рівномірно розподілена. З часом запустимо сайт, де будуть представлені абсолютно всі роботи", — говорить Андрій Хамурда.

Проєкти для людей з порушенням зору — це один з напрямів роботи Центру дослідження стратегій універсального дизайну, який створили у Прикарпатському університеті, розповідає завідувач кафедри дизайну і теорії мистецтва Олег Чуйко.

Один із напрямів роботи Центру дослідження стратегій універсального дизайну — проєкти для людей з порушенням зору.

"Центр буде працювати з квітня 2024 року. Ми чітко розділили різні напрями роботи, зокрема й створення безбар'єрного простору в інтер'єрах, найперше громадських, та в урбаністичному просторі. Тому що це — також проблема, яку варто було б зараз досліджувати. І будь-які реконструкції та реорганізації в місті вартувало б робити, максимально враховуючи ці сучасні потреби. На жаль, через війну це питання актуалізувалося ще більше", — говорить Олег Чуйко.

Зі слів Надії Бабій, додаткове тестування взірців ікон з проєкту "Побачити скарби разом" відбудеться 26 березня у Калуському осередку Українського товариства сліпих.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube