Не стало радянського солдата. У Текучій на Франківщині демонтували пам'ятник радянської доби

Пам'ятник радянському солдату в селі Текуча до та після демонтажу, листопад 2023 року. Фото: Facebook/Правий сектор Прикарпаття

У селі Текуча, що на Івано-Франківщині, 14 листопада 2023 року представники національно-визвольного руху "Правий сектор Прикарпаття" разом з місцевими жителями знесли пам'ятник радянському солдату. Це — вже другий монумент, який демонтували люди у Яблунівській селищній громаді.

Про це в коментарі Суспільному розповів представник організації на позивний Друг Хук.

"Це був монумент радянському солдату. Він ще тримав гранату, але люди колись вибили її з його рук. Там стояла табличка з надписом "Боремся за Родину-мать". Її зняли та сказали, що це вже ніби не радянський пам'ятник. Але там досі був напис "1941-1945", хоча Друга світова війна почалася у 1939 році", — розповідає Друг Хук.

Після знесення пам'ятника, 14 листопада 2023 року, село Текуча. Фото: Facebook/Правий сектор Прикарпаття

Перед демонтажем пам'ятника представники "Правого сектору" та жителі села Текуча "демаскували" його — загорнули в біле простирадло з червоними плямами.

Напередодні знесення пам'ятник "демаскували", листопад 2023, село Текуча. Фото: Facebook/Правий сектор Прикарпаття

Акція "Демаскуй"

В Яблунівській громаді акція "Демаскуй" розпочалася 3 листопада 2023 року. Тоді представники "Правого сектору" спільно з місцевими жителями загорнули пам'ятник радянському солдату в селі Середній Березів.

Пам'ятник радянському солдату у селі Середній Березів до та після "демаскування". Фото: Facebook/Правий сектор Прикарпаття

"Ми побачили акцію "Демаскуй" в інших українських містах і спробували в такий спосіб привернути увагу до декомунізації. У Середньому Березові живуть наші знайомі та члени організації. Ми загорнули пам'ятник і почався "ср*ч" у місцевих групах, тож наступного дня зняли демаскування", — каже Друг Хук.

Акція "Демаскуй". Фото: Facebook/Правий сектор Прикарпаття

Після цього почали домовлятися про демонтаж пам'ятника з головою Яблунівської громади Юрієм Ковалем.

"Він сказав, що не може виділити гроші. І якщо це буде власним коштом, то можемо пам'ятник зносити. Обіцяв, що не буде нам заважати, постарається допомогти. Тоді ми з місцевими жителями замовили маніпулятор, принесли потрібні інструменти й зняли пам'ятник у Середньому Березові", — розповідає представник "Правого сектору Прикарпаття".

Знесення пам'ятника радянському солдату у селі Середній Березів, листопад 2023 року. Фото: Facebook/Правий сектор Прикарпаття

Боротьба з радянськими пам'ятниками в Яблунівській громаді

За його словами, боротьба з пам'ятниками радянського періоду в Яблунівській громаді тривала ще до повномасштабного вторгнення. Тоді місцеві жителі власноруч намагалися знести монументи, але у них не вийшло.

17 лютого 2022 року на сесії Яблунівської громади ухвалили рішення про демонтаж чотирьох пам'ятників у селах Стопчатів, Середній Березів, Текуча та Уторопи.

Демонтований радянський пам'ятник з села Середній Березів, листопад 2023 року. Фото: Facebook/Правий сектор Прикарпаття

"Жителі Стопчатова спробували зносити пам'ятник. Тоді оголосили тендер на демонтаж і їм назвали якусь захмарну ціну. Тож пам'ятник закопали під бруківку. Там — довга історія", — розповідає Друг Хук.

Раніше голова Яблунівської громади Юрій Коваль розповів Суспільному, що не вважає доцільним під час війни використовувати бюджетні гроші на демонтаж радянських монументів. Утім, додав, що не проти, коли їх зносять на громадських засадах.

"У тих громадах, де комунальні підприємства мають багато техніки, вони це легко роблять. А у громадах, де в комунальному підприємстві є два працівники — це значно важче. Є громадські організації, люди, які хочуть долучитися і це можна зробити. Це — молодь, вони більш прогресивні та ініціативні, дають поштовх громаді", — пояснив Юрій Коваль.

Представники "Правого сектору Прикарпаття" та жителі села Текуча після знесення пам'ятника радянському солдату, листопад 2023 року. Фото: Facebook/Правий сектор Прикарпаття

Продовження декомунізації та деколонізації

Представник "Правого сектору Прикарпаття" на позивний Друг Хук каже: на черзі — демонтаж радянського пам'ятника у селі Уторопи.

"Солдат з автоматом у руках — найбільший з усіх чотирьох пам'ятників. Надпис "русский солдат" здерли, але ми всі розуміємо, на честь кого він там стоїть. А збоку там розташований меморіал Небесній Сотні. Щось не сходиться", — каже чоловік.

За його словами, після знесення пам'ятника у Середньому Березові жителі Яблунівської громади почали звертатися до "Правого сектору Прикарпаття" щодо інших монументів радянського періоду. Наприклад, пам'ятник жінці-колгоспниці у селі Баня-Березів, щодо якого селищна рада не винесла рішення.

"Ми робитимемо звернення, щоб з цією громадою вже повністю розібратися. Нам ще пишуть люди звідусіль: приїжджайте, допоможіть. Ми не проти. Але старости або голови можуть зібрати людей на зборах. Навіть якщо там буде 100 жителів, якщо кожен кине по кілька гривень, то, думаю, проблем з тим, щоб замовити маніпулятор за 3 тис. грн, не буде. Щоб діти, які щодня йдуть до школи, не дивилися на все це", — пояснює Друг Хук.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube