Гепатит A на Івано-Франківщині: в обласну інфекційну лікарню госпіталізували сімох людей

. Фото ілюстративне: Суспільне Івано-Франківськ

Станом на 1 листопада 2023 року в Івано-Франківській обласній клінічній інфекційній лікарні перебувають семеро людей з гепатитом A. Це — четверо дорослих і троє дітей.

Про це у коментарі Суспільному повідомила заступниця генерального директора медзакладу Наталія Дьоміна.

"Діти — віком шести-семи років. Є такі, що у 5-6 класах. Всі пацієнти з Івано-Франківська. Їхній стан — середньої важкості. Важких немає. Є хворі, яких госпіталізували 31 жовтня та 1 листопада", — каже Наталія Дьоміна.

"Ми — на підніжжі піку захворюваності вірусних гепатитів"

Як розповіла Суспільному заступниця генерального директора Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб Тетяна Джус, від початку 2023 року в області 12 людей перехворіли на гепатит A. З них — одна дитина. За словами Тетяни Джус, це — спорадичні випадки. Їх зафіксували в Івано-Франківській, Богородчанській, Долинській та Надвірнянській громадах.

"Цифра 12 ні про що не свідчить. Але з точки зору епідеміології ми — на підніжжі піку захворюваності вірусних гепатитів. Особливо — гепатиту A, тому що він має циклічність у п'ять-сім років. У нас останні спалахи цієї хвороби реєструвалися у 2017-2018 роках. Якщо порівнювати з 2022 роком, то є ріст захворюваності", — каже Тетяна Джус.

З її слів, на Івано-Франківщині є умови до поширення цієї інфекції.

"Це тому, що загалом у нашій області інтенсивність епідеміологічного процесу в середньому є вищою, ніж по Україні", — пояснює Тетяна Джус.

Що таке гепатит A

Гепатит A — це вірусна інфекція, яка вражає печінку. За словами Тетяни Джус, у цієї хвороби фекально-оральний механізм передачі.

"Фактори передачі — вода, їжа, брудні руки, особисті речі. Фактично хвороба з фекально-оральним механізмом передачі перетікає у будь-яке гостре кишкове захворювання. Тому слід дотримуватися елементарних гігієнічних вимог — мити руки після відвідування вбиралень та громадських місць, а також не пити воду незрозумілого походження", — говорить Тетяна Джус.

З її слів, вірусний гепатит — це сезонна хвороба. Зафіксовані на Івано-Франківщині випадки гепатиту A почали реєструвати на початку 2023 року в зимово-весняний період та в перші два місяці осені.

"В середньому інкубаційний період гепатиту A триває до 28 днів. Але він може тривати й три місяці — залежить від заразності пацієнта", — каже Тетяна Джус.

За її словами, найбільше ця хвороба небезпечна тим, що після одужання людина до кінця життя є носієм антигену гепатиту А. Крім того, ця недуга вражає печінку.

Симптоми гепатиту A

Перші ознаки гепатиту A — це нудота, блювота та підвищена слабкість, додає Тетяна Джус.

"Якщо у вас є ці симптоми, краще викликати додому сімейного лікаря або самостійно звернутися за медичною допомогою. Тому що багато людей у продромальному періодіПродромальним називають період з моменту появи перших ознак до виникнення яскраво виражених симптомів. Цей період найчастіше буває коротким не звертаються за медичною допомогою, і вони є найбільш заразними для людей навколо", — пояснює Тетяна Джус.

За її словами, під час продромального періоду можна здати кров на імуноферментний аналіз, який за імуноглобулінами класу М Імуноглобуліни захищають організм людини від проникнення в нього мікроорганізмів і чужорідних агентів. Сироватковий імуноглобулін М — це клас антитіл, які в нормі першими забезпечують імунну відповідь при контакті організму з антигеном, є показниками гострого інфекційного процесу визначає, чи захворіла людина на гепатит A.

Хто в групі ризику захворюваності гепатиту A

За словами заступниці генерального директора Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб Тетяни Джус, найбільш вразливими до хвороби є люди, які безпосередньо контактують із чинниками поширення гепатиту A.

"Це — працівники водоканалів та харчової промисловості, а також діти, які відвідують навчальні заклади. Зараз у нас в групу ризику входять військовослужбовці", — каже Тетяна Джус.

Вакцини проти гепатиту А

Тетяна Джус каже: гепатит A — це не вакцинокероване захворювання, однак щеплення проти цієї хвороби рекомендується групам ризику.

З її слів, Івано-Франківський обласний центр громадського здоров'я отримав 200 доз дорослої та 50 доз дитячої вакцини проти гепатиту А. Тетяна Джус також додала, що частину передали у Вінницьку область, де 31 жовтня через спалах гепатиту A оголосили надзвичайну ситуацію.

"Щеплення можна зробити після призначення лікаря. Вакцину надають тоді, коли є спалах та багато контактних людей, щоб не було поширення інфекції. Коли немає спалаху, щеплення неефективне", — каже Тетяна Джус.

Людина, яка контактувала з хворим на гепатит А, має вакцинуватися упродовж семи днів. Якщо щеплення провести пізніше, то може виникнути реінфекціяПовторне зараження організму тим самим мікробом., додає заступниця генерального директора Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube