30 операцій військовим за чотири дні. У Франківську канадські та американські хірурги завершили місію "Face the Future"

Пластичні хірурги під час операції, Івано-Франківськ, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

30 пластичних операцій військовим з важкими мінно-вибуховими пораненнями обличчя та шиї провели канадські та американські хірурги в межах місії "Face the Future Ukraine" в Івано-Франківську. Це — третя міжнародна медична місія у місті.

Як відбувалися операції пораненим військовослужбовцям, читайте у репортажі Суспільного.

За чотири дні прооперували 30 українських військових

За чотири дні канадські та американські хірурги прооперували 30 поранених військових, розповідає координаторка місії Наталія Комашко.

Канадські та американські хірурги проводять операцію пораненому українському військовому, Івано-Франківськ, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Оперативні втручання проводили п'ять лікарів та десять медсестер зі Сполучених Штатів Америки та Канади, а також 15 українських медиків з Києва, Запоріжжя та Івано-Франківська.

Медики під час перерви між операціями, Івано-Франківськ жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

"Мінно-вибухові травми зачіпають дуже багато ділянок і вони потребують мультифункціональної команди. Потрібен отоларинголог, нейрохірург, щелепно-лицевий хірург, реконструктивний хірург. Операція триває шість-вісім годин. Лікарі виконують свою частину роботи й одна команда міняє іншу. Особливість — у тому, що це все виконується упродовж однієї операції під час одного наркозу пацієнту. І це все робиться в комплексі, щоб потім не переробляти", — пояснює координаторка місії Наталія Комашко.

Координаторка місії "Face the Future" Наталія Комашко. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Обирають найскладніші випадки, аби навчити українських колег

Засновник і президент фонду "Face the Future" та професор медичного університету Торонто, доктор Пітер Адамсон каже: за весь час команда медиків провела 53 міжнародні місії. З них три — в Івано-Франківську.

Доктор Пітер Адамсон спілкується з військовим після операції, Івано-Франківськ, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

"Хоча й здається, що ми тут перебуваємо лише один тиждень, підготовка потребує величезних зусиль. Ми плануємо весь час та вже готуємося до нашої наступної місії у квітні", — розповідає Пітер Адамсон.

Медики під час перерви між операціями, Івано-Франківськ, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

З його слів, підготовка до цієї поїздки тривала приблизно шість місяців. Зі слів Пітера Адамсона, 15 хірургів провели сім зустрічей у Zoom, на яких обрали 30 пацієнтів зі 100, запропонованих українськими медиками.

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

"Обрали для операцій найскладніші випадки, які найбільше потребували оперативного втручання. Ми надавали перевагу кейсам, які б допомогли нашим українським колегам навчитися якомога більше. Це — операції, які вони зможуть робити й після того, як ми поїдемо", — каже президент фонду "Face the Future".

Пітер Адамсон дивиться історію хвороби пораненого військового, Івано-Франківськ, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Зі слів доктора Пітера Адамсона, кожна операція — це комбінація багатьох мінівтручань. За чотири дні хірурги провели 110 таких процедур.

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Операція військовому Євгенію Щербакову, яка тривала сім годин

Євгеній Щербаков — кулеметник 72 окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців. Військовий родом — з Білої Церкви.У серпні 2022 року він вступив до лав Збройних сил України, воював приблизно пів року поблизу Вугледара. У жовтні 2022 року боєць отримав перше поранення, а через чотири місяці лікування та реабілітації повернувся в зону бойових дій. У квітні 2023 року воїна знову поранили.

Євгеній Щербаков до операції, Івано-Франківськ, початок жовтня 2023 року. Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ

Зі слів Євгенія Щербакова, одне око медикам вдалося врятувати, друге — ні. Після цього поранення військовий потребує реконструкції обличчя.

Військовий Євгеній Щербаков до операції, Івано-Франківськ, початок жовтня 2023 року. Фото: Діана Коржук/Суспільне Івано-Франківськ

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні військовому в межах місії "Face the Future" провели операцію з реконструкції обличчя. Йому сформували очну орбіту та поставили пластину.

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Це — 12 операція Євгенія після поранення і перша на обличчі. Вона тривала сім годин, каже хірург з Канади Джонатан Трайтс.

Пластичні хірурги проводять операцію, Івано-Франківськ, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

"Під час однієї з операцій встановлювали кастомний, тобто спеціально розроблений для нього титановий протез дна очниці та щоки. Також його очницю максимально реконструювали, щоб туди можна було встановити протез. У нього на щоці був величезний рубець. Коли ми вирізали його, то пересадили достатньо велику частину тканин, щоб закрити порожнину, яка утворилася", — пояснює доктор Джонатан Трайтс.

Канадський хірург Джонатан Трайтс. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

З його слів, наступний етап — встановлення Євгенію очного протеза.

Євгеній Щербаков після операції, Івано-Франківськ, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

"Операція пройшла добре, я так думаю. А почуваю себе не дуже поки що. Але під ранок все ж стало краще", — каже військовий Євгеній Щербаков на наступний день після операції.

Доктор Пітер Адамсон і Євгеній Щербаков після операції, Івано-Франківськ, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Доктор Пітер Адамсон показує, який мав вигляд Євгеній Щербаков до другого поранення, Івано-Франківськ, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

"Для Канади та США такі випадки є незвичними"

За словами керівника місії "Face the Future" Пітера Адамсона, випадки військових, яких прооперували хірурги, дуже важкі. Як приклад, доктор наводить вибухові поранення, які шкодять одразу декільком частинам обличчя.

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

"Для Канади та США такі випадки, звісно, є незвичними, але не для медиків, які працюють у зонах бойових дій. Двоє лікарів з нашої команди працювали в Іраку, і вони бачили такі поранення", — розповідає Пітер Адамсон.

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

До прикладу, продовжує він, один із хірургів місії — це професор кафедри офтальмології й директор окулопластичної та орбітальної хірургії медичного центру Векснера при університеті штату Огайо доктор Реймонд Чо.

Доктор Реймонд Чо під час перерви між операціями, Івано-Франківськ, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Він — полковник Сухопутних військ США у відставці та має досвід лікування поранених під час бойових дій в Іраку.

Доктор Реймонд Чо з колегами проводить операцію пораненому військовому, Івано-Франківськ, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

"До того ж більшість наших хірургів мають досвід роботи з великими дефектами під час лікування раку, коли треба забирати велику кількість кісток або будь-якої іншої тканини. Онкологічні захворювання — це не те ж саме, що вогнепальні поранення. Однак досвід медиків під час роботи з пацієнтами з раком можна використовувати й у таких випадках", — пояснює директор фонду "Face the Future".

Медики в операційній, Івано-Франківськ, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Хірурги під час операції, Івано-Франківськ, жовтень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

За три міжнародні місії в Івано-Франківську американські та канадські хірурги прооперували 60 пацієнтів. Зі слів координаторки місії "Face the Future" Наталії Комашко, наразі є 759 звернень пацієнтів щодо операцій з реконструкції обличчя та шиї.

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube