Бійці 102 бригади з Івано-Франківщини облаштували бліндаж-криївку на Запоріжжі

Командир мінометної батареї одного з батальйонів 102 бригади у бліндажі-криївці, Запорізька область, вересень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Бліндаж-криївку облаштували бійці мінометної батареї одного з батальйонів 102 окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ Івано-Франківщини на Запоріжжі. На вхідних дверях висить напис "Говори українською, інакше тебе будуть звільняти на сході або пиз**ти на заході".

Як бійці облаштували побут у бліндажі-криївці на передовій, читайте у репортажі Суспільне Франківськ із Запорізької області.

Запорізька область, вересень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Разтуман командир мінометної батареї одного з батальйонів 102 окремої бригади. Військовий каже: його побратими дуже серйозно ставляться до повідомлень про ракетну чи артилерійську небезпеку. Після отримання такої інформації одразу спускаються в бліндаж-криївку. Там перебувають, поки не закінчиться обстріл. За його словами, іноді це триває дві чи три години, а подекуди російські військові можуть обстрілювати місто всю ніч.

Командир мінометної батареї на позивний Разтуман. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Прилітає тут кожен день. У південній і південно-східній частині міста рівняють із землею кожен будинок, не зважаючи на те, що там цивільні ще полишалися. Просто не зважають ні на що", — розповідає Разтуман.

Вхід у бліндаж-криївку мінометників одного з батальйонів 102 бригади, Запорізька область, вересень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

Бліндаж-криївку збудували у 2023 році. Будівництво тривало три тижні.

Вхід у бліндаж-криївку мінометної батареї 102 бригади. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Ми зробили в такому стилі, як криївка. Чия ідея? Є в нас такий творчий чоловік — технік мінометної батареї на позивний Фахівець. Він вчиться на режисера і в нього таких ідей багато. Криївка зроблена за його проєктом. Ми зайнялися цими роботами, викопали яму і в червні вже закінчили бліндаж", — пригадує Разтуман.

У криївці є електроенергія, інтернет, лавочки та стіл. На стінах — блакитно-жовтий прапор та малюнки, які для військових передали діти. У бліндажі поміщаються 13 людей. Кожен має своє місце.

На стінах бліндажа висять дитячі малюнки. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Ми поставили акумуляторні батареї й провели від генератора світло. І Wi-Fi тут проведений про всяк випадок від Starlink, щоб ми були в курсі всього, що відбувається нагорі", — пояснює Разтуман.

У криївці також є пічка. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У бліндажі є запас консервів, а також свіжі овочі та фрукти від місцевих жителів.

Військові тримають запас консервації на випадок, якщо у бліндажі доведеться просидіти довший час. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Наші сусіди приносять нам трохи свіжих овочів з власних городів. А ми, відповідно, допомагаємо своїми продуктами, тому що волонтери передають дуже багато. І тут дають, тож ми стараємося ділитися, бо люди теж бідують", — каже військовий на позивний Разтуман.

Місцеві жителі приносять військовим свіжі овочі з власних городів, Запорізька область, вересень 2023 року. Фото: Діана Яців/Суспільне Івано-Франківськ

За його словами, у бліндаж бійці спускаються під час обстрілів. Коли ж небезпеки немає, живуть в будинку, власники якого виїхали з міста. У домі військові обладнали кухню, санвузол, спальню з ліжками.

Разтуман показує будинок, в якому живуть мінометники. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Раніше доводилося спати на землі, пригадує Разтуман. З його слів, невдовзі спальні місця почнуть облаштовувати й у криївці, щоб повністю переїхати туди.

Кожен військовий має своє місце у криївці. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Бачимо, що треба буде робити нари та переселятися сюди, бо залишатися в будинку небезпечно. Росіяни стали хитрішими. Вони вже не висуваються повністю на перед, як раніше. Тоді вони виїжджали на бронетехніці — в них міномети були підтягнуті наперед. Зараз в них сидить, як і в нас, на "нулі" сама піхота, а вся техніка та артилерія відтягнута, щоб якомога менше наша зброя їх діставала. Вони почали переміщатися кілометрів за 5-7 від лінії фронту і просто "насипають" з різних місць", — розповідає Разтуман.

Нещодавно мінометники відсвяткували день народження побратима у бліндажі-криївці. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube