В Івано-Франківську створюють технологічний коворкінг "Майстерня смаку". Проєкт реалізовуватиме релокована у 2022 році з Донеччини громадська організація "Харчовий кластер Східної України" за підтримки уряду Німеччини та Програми розвитку ООН (ПРООН). Про це Суспільному розповіла керівниця кластера Олена Брюховець.
За її словами, "Майстерня смаку" — це проєкт для підтримки бізнесу та переселенців. У коворкінгу навчатимуть людей та надаватимуть майданчик для реалізації.
"Наприклад, хтось захотів виробляти тістечка, але для цього потрібне професійне обладнання. Придбати його дуже дорого. Людина може прийти до нас, спробувати, ми їй підкажемо, які вимоги, і вона розуміє: воно зайшло чи ні. А тоді ми можемо підказати, як "стати на ноги". Тут не саме обладнання, а підтримка важлива", — говорить Олена Брюховець.
Коворкінг планують облаштувати на одному зі своїх виробництв. У цеху створять студію, де проводитимуть майстер-класи, зніматимуть відеоуроки, каже керівниця "Харчового кластера Східної України". Окрім цього, створять онлайн-платформу для обміну досвідом, до якої мають намір залучити й тих підприємців з кластера, які наразі припинили виробництво, але мають знання і технології та готові ними поділитися.
ПроєктІніціатива реалізується в межах проєкту "Підтримка інклюзивного економічного розвитку в Україні шляхом узгодження експортної стратегії з регіональним розвитком і ЦСР", що фінансується урядом Німеччини й реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH у співпраці з Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні планують запустити у другій половині вересня 2023 року за підтримки ЄС та фінансування з Німеччини.
Як на початку російсько-української війни підприємці Донеччини об'єдналися у кластер
"Після 2014 року підприємці були дуже розгублені, виїхавши з Донецька. Не всі члени нашого кластера до того були харчовиками. У мене там, наприклад, була туристична фірма. Але ми почали думати, що потрібно регіону. І вирішили, що їжа", — розповідає керівниця "Харчового кластера Східної України" Олена Брюховець.
Колеги Олени зайнялися виробництвом сирів, ковбас, вирощуванням мікрозелені, равликів, а її підприємство виробляло напівфабрикати. У 2015-2017 роках члени кластера створили закупівельну групу, щоб економити на спільних закупівлях. Підприємців навчали та підтримували в межах Програми розвитку ООН.
У 2019 році зареєстрували громадську організацію "Харчовий кластер Східної України". Це дало змогу писати проєкти й отримувати підтримку донорів. Реалізовувати ініціативи кластера допомагали уряди Європи та Японії.
"У нас фактично асоціація споріднених підприємств. Завдяки цьому ми організовували логістику, торгові точки й розвивали одне одного. А далі вирішили, що повинні розвивати наш край. Так народилися декілька проєктів, які об'єднували громади. Наприклад, "Мандруй за смаком" — це про гастротуризм. Ми хотіли свій край представити не тільки індустрією, а й смаками. Ми вже реалізовували другий ступінь цього проєкту, але почалася повномасштабна війна і все зупинилося", — каже Олена Брюховець.
Велика війна та переїзд до Івано-Франківська
Офіційно громадська організація зареєстрована у Мирнограді на Донеччині, але офіс облаштували у Краматорську на базі сироварні.
"Зараз, на жаль, там тільки вирва залишилася. Було влучання в саму сироварню. Вона була така красива, ми там туристів приймали й багато подій відбувалося. Від Торської сироварні під Слов'янськом та Костянтинівкою теж нічого не залишилося. Багато втратили, але десь 60-70% нам вдалося зберегти. Для харчової промисловості потрібні спеціалізовані приміщення — і це наш головний біль, бо тут не завжди є облаштовані та сертифіковані простори", — пояснює Олена Брюховець.
Раніше кластер об'єднував до 20 підприємців, тепер — до десяти. До Івано-Франківська переїхали четверо з них.
"4 червня 2022 року я відвантажила вагон з обладнанням кількох підприємців з Покровської вантажної станції. Ми відправили його, але "ловили" у Франківську всім колективом цілий тиждень, бо загубився. Допоміг нам начальник франківської залізничої вантажної станції. Вагон знайшовся у Львові, і ми його успішно розвантажили вже тут. Обладнання все ціле приїхало, слава Богу", — пригадує керівниця "Харчового кластера Східної України".
Олена Брюховець каже: підприємці обрали Івано-Франківськ через доступність житла та інноваційний простір "Промприлад. Реновація", де час від часу проводять майстер-класи.
"Відкрили тут кав'ярню, яка була у Слов'янську. До речі, зараз відновили її роботу й там. Заклад працює не в такому режимі, як раніше, але постійним відвідувачам дуже приємно приходити туди. Бо це вже — як родина. Моє підприємство з напівфабрикатів переорієнтували на фастфуд. Ми продовжуємо підтримувати одне одного", — каже керівниця "Харчового кластера Східної України".
За її словами, наразі в Івано-Франківську діють кав'ярня з цехом і заклад швидкого харчування. Команда — четверо підприємців і двоє працівників, які приїхали зі Слов'янська. У планах — відкрити ще один заклад із харчовим виробництвом.
"Я ліпила вареники, пельмені — тобто ручки пам'ятають ліпку. То вирішили робити японський десерт мочі — клейке тісто з рисової муки, а всередині — смачна начинка з крем-сиру та фруктова начинка. Усе це — з різними смаками. Цей десерт виготовляється, заморожується і його куштують після розморожування. Він — дуже смачний. А в кав'ярні виготовляють макарониМакарон — французький кондитерський виріб з яєчних білків, цукрової пудри, цукрового сиропу, меленого мигдалю і харчових барвників. Продаємо свою продукцію через кафе. Одразу складно відкрити магазин, але ми до цього йдемо", — говорить Олена Брюховець.
"Започаткувати все майже з "нуля" було складно"
Підприємиця каже: започаткувати все майже з "нуля" було складно, але кластер мав досвід, підтримку місцевої адміністрації та практику реалізації грантів. Організації допомогла Івано-Франківська торгово-промислова палата, а також знайомство з місцевим бізнесом.
"Але все одно ми тут — нові люди. Зайти на ринок і торгувати своїм — не так просто. Ти є конкурентом для місцевих. Але в місті зараз так багато приїжджих бізнесів, що ми вже як одна родина — допомагаємо, знаємося одне з одним. Ми йдемо, стиснувши зуби й кулачки. Розвиваємося і, думаю, розвиваємо місто теж. Від підприємців, які переїхали, є якийсь імпульс. Я завжди так людям кажу: вірте в себе, нічого не бійтеся. Все буде добре. І вірмо в перемогу", — говорить Олена Брюховець.
Оскільки жінка колись керувала туристичною компанією, то знає туристичний потенціал України. За її словами, надалі кластер, можливо, розвиватиме гастротуризм як продовження проєкту "Шлях, позначений сіллю" про "солону" історію України.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube