Мобілізація на Івано-Франківщині: що потрібно знати про зміни в роботі територіального центру комплектування

. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У червні 2023 року Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки велів усім військовозобов’язаним чоловікам, які проживають чи перебувають на території Івано-Франківської області, з’явитися у 10-денний термін до районних ТЦК та СП. Хто може не приходити, що змінилося у роботі ТЦК та СП з квітня 2023 року та яку відповідальність нестимуть військовозобов'язані, які проігнорували наказ, Суспільному розповів заступник військового комісара Івано-Франківського обласного ТЦК та СП, начальник сектору мобілізаційної та оборонної роботи, полковник Роман Боднар.

Що змінилося в роботі ТЦК та СП

— Наказ Івано-Франківського ОТЦК та СП "Про проведення мобілізації на території Івано-Франківської області", так само як і указ Президента України про загальну мобілізацію, оголошується один раз і надалі продовжується. Відмінність полягає в тому, що раніше ми керувалися прибуттям військовозобов'язаних, які вже були призначені в команди, які мали на руках бойові повістки, мобілізаційні розпорядження. Зараз ми викликаємо на уточнення облікових даних всіх громадян чоловічої статі. Особливо звертаю увагу на тих, в кого до цього часу не були впорядковані якісь юридичні підстави, чому він не з'являється, де він перебуває тощо.

Заступник Івано-Франківського обласного ТЦК та СП, начальник сектору мобілізаційної та оборонної роботи, полковник Роман Боднар. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Ще одна відмінність, яка тепер є в нашій діяльності, — до квітня 2023 року ми мали право працювати винятково з громадянами, які перебували на військовому обліку в області. З квітня, відповідно до внесених Кабміном змін, ми працюємо з військовозобов'язаними за їхнім фактичним місцем перебування. Це насамперед якраз стосується внутрішньо переміщених людей, тих, хто переховується, будемо відверто казати, або з різних причин задекларували місце проживання в одній області, але фактично працюють, проживають у нашому регіоні. Ми їх викликаємо зокрема до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Кого чекають у ТЦК та СП

— Ми неодноразово сповіщали громадян про прибуття у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Цей наказ не стосується тих, хто вже подавав документи, наприклад, хто мав довічно встановлену інвалідність або ж інвалідність незалежно від групи. Нам вдруге підтверджувати їхні документи не потрібно. Не стосується й тих, хто є заброньованим нещодавно, протягом пів року. Адже більшість відтермінувань надається тривалістю до пів року.

Однак ми чекаємо людей, якщо, до прикладу, у них були родичі з інвалідністю чи інші обставини, які за цей період могли змінитися. Нам потрібно перевірити, чи має людина на цей час право на відтермінування, чи не має. Якщо змінювалися облікові дані, то ми цих людей викликаємо і будемо з ними працювати. Тобто у людини на сьогодні, наприклад, є троє дітей. Станом на квітень старшій дитині виповнилося 18 років. Відповідно, людина втрачає право на відтермінування. Тепер цей громадянин повинен прибути до ТЦК та СП.

Інший момент. Ми займалися оповіщенням за місцем проживання, через територіальні громади, за місцем роботи, через підприємства, установи. Але знову ж таки, частина людей, яка не зареєстрована за місцем проживання, фактично тут мешкає. Інша дуже велика кількість громадян, яка тут зареєстрована, не проживає в нашій області, що є порушенням військового обліку. Ці громадяни здійснюють адмінправопорушення, передбачене статтею 210 КУпАП. Тож відповідно до чинних нормативних документів ми формуємо списки людей і передаємо у розшук для того, щоб їх доставили до ТЦК та СП для складання адміністративного протоколу.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Ну і після того, як випишуть протокол, на громадянина очікує повне проходження медкомісії й надання всіх правовстановлюючих документів: чи людина має право на відтермінування, чи ні. Насамперед це стосується тих, у кого сплив термін відтермінування від призову.

Види повісток

— Зараз є два основні види повісток: повістка для уточнення облікових даних і бойова повістка. Ми її так називаємо. Людина, яка вже пройшла медичний огляд, по документах не має ніяких підстав для надання відтермінування від призову і по ній ухвалене рішення щодо її призову, тож вона отримує бойову повістку. Неприбуття по цій бойовій повістці — це вже відповідальність відповідно до ККУ, як ухилення від призову по мобілізації.

Відповідальність за уникнення від мобілізації

— Є два види відповідальності. Громадяни зобов'язані в семиденний термін повідомляти про зміни в облікових даних — про народження дітей, одруження, набуття зміни в стані здоров'я, зміну місця роботи, зміну місця проживання, зокрема і фактичного. Якщо людина цю інформацію не надала, то, відповідно, передбачений статтею 210 КУпАП штраф у розмірі до 1 700 грн. Якщо ж встановлюються факти, що громадянин переховується, зареєстрований в іншій області й на Франківщині уникає оповіщення від територіальної громади — фактично ховається від призову по мобілізації, то це вже є штраф — 5 тис. 100 грн.

Звертатися у ТЦК та СП за місцем обліку чи перебування?

— Для роботи територіального центру комплектування нам простіше, коли звертаються за місцем перебування на військовому обліку. Але якщо людина, наприклад, зареєстрована в місті Долина, а тривалий час проживає у Верховині, вона так само може прибути й звернутися до Верховинського районного територіального центру комплектування і соціальної підтримки. Є вже електронні бази даних, за якими ми можемо отримати інформацію про військовозобов'язаного і поставити, будемо так казати, безконтактно його на військовий облік за фактичним його місцем прибуття.

Допомога волонтерів у роботі ТЦК та СП

— Чим волонтери можуть допомогти? У наказі йдеться "про мобілізацію людських та транспортних ресурсів". Крім того, що ми здійснюємо комплектування ЗСУ, інших військових формувань особовим складом, ми так само комплектуємо транспортними засобами — вантажними автомобілями, легковими, дорожньо-будівельною технікою. Від початку повномасштабного вторгнення і по цей час в нас дуже активно частини комплектувалися за допомогою волонтерської техніки. Тобто волонтери надавали її добровільно. Це було досить суттєвий показник надходження техніки до ЗСУ та інших військових формувань.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Але це — не основне джерело надходження техніки. Основний ресурс — це відповідно до виконання військово-транспортного обов'язку — залучення з національної економіки для потреб оборони держави. Тобто виписуються частково наряди, і на їхній підставі вилучають техніку з підприємства, установи, організації. Є акт прийому-передачі техніки. Вилучається техніка і передається до військової частини, де ставиться три підписи — підприємство, яке передає, територіальний центр комплектування, який здійснював залучення усієї техніки, і військова частина, яка її отримала.

Повернулися з фронту і працюють в ТЦК та СП

— У ротах охорони територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки тих людей, з якими ми розпочинали службу рік тому, фактично вже не залишилося. Тобто роти охорони — це в повному обсязі або майже в повному обсязі громадяни, які отримали поранення або визнані обмежено-придатними. Їх перевели для подальшого проходження служби до ТЦК та СП. Вони виконують свої обов'язки залежно від посади — чи це мобілізація, чи військовий облік, чи як оператор проходить службу, чи працює водієм.

У роті охорони переважно вони залучаються до охорони самих ТЦК та СП, несення служби на блокпостах, зокрема людей долучають й до проведення розшукових заходів. У Львівській області був такий неприємний інцидент. Там виник конфлікт. Працівників ТЦК та СП намагалися принизити, а вони — військовослужбовці, які повернулися із зони ведення бойових дій, які мають поранення. Таких людей у територіальних центрах комплектування щодня стає більше. І практично більша частина тих, які зараз займаються оповіщенням і врученням повісток, — це люди, які повернулися з передової, мають проблеми або за станом здоров’я, або з пораненнями.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!