У Чукалівці Івано-Франківської громади не добудували школу — НАБУ відкрило провадження

. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Недобудований навчально-виховний комплекс у селі Чукалівка Івано-Франківської територіальної громади починає руйнуватися. Школу почали зводити у 1992 році, а з 2021 реконструкцію цього об'єкта внесли у державну програму "Велике будівництво". Наразі роботи припинили. Чому будівництво "заморозили", читайте у матеріалі Суспільного.

Що каже староста Чукалівки

Староста села Ярослав Дем'янець розповідає: будівництво школи у Чукалівці розпочалося в 1992 році й дотепер не завершилося. За цей час кілька разів змінювалися проєкти забудови. Останній — потрапив до програми "Велике будівництво".

Недобудована школа у Чукалівці. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Згідно з тендерними закупівлями на майданчику електронної системи публічних закупівель Prozorro, навчально-виховний комплекс з початковою школою та дитсадком мали здати під ключ у грудні 2022 році. Вартість будівництва згідно з тендером склала 45 млн 600 тис. грн. Замовником робіт було Управління капітального будівництва Івано-Франківської облдержадміністрації.

Матеріали біля недобудованого навчально-виховного комплексу у Чукалівці. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Вони навіть взимку працювали. Обігрівачі стояли, робота йшла. Але потім — COVID-19, війна, і так все призупинилося", — говорить староста Чукалівки Ярослав Дем'янець.

Староста села Чукалівка Ярослав Дем'янець. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Покинуте будівництво

Виконувачка обов'язків директора Чукалівської початкової школи Марія Янківська розповідає: наразі у навчально-виховному комплексі зробили фасад, натомість деякі корпуси — без покрівлі, а спортзал — це цегляна кладка. Жінка каже: підрядник залишив тут будматеріали, які раніше завіз. Протягом місяця вони перебувають під охороною, яку найняв староста села. А покинуте будівництво поступово руйнується, продовжує Марія Янківська.

Покинуте будівництво школи у Чукалівці. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Уся підлога покрита зеленню, стіни вже обвалюються. Тобто це приміщення мало б бути накрите, але, оскільки падають дощі, це все пливе по стінах", — говорить Марія Янківська.

Виконувачка обов'язків директора Чукалівської початкової школи Марія Янківська. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Житель Чукалівки Сергій Шашко, який хотів водити до цієї школи своїх дітей, каже: перші морози завдадуть шкоди завезеним будівельним матеріалам. Чоловік — майстер з ремонту.

Покинуті будівельні матеріали. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Наприклад, фарба. Там стільки шпаклівки, що вона перемерзне. Просто можна буде вже її викинути. Хіба б тут опалювалося — бодай 5-7⁰ тепла", — пояснює Сергій Шашко.

Житель Чукалівки Сергій Шашко. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

НАБУ розслідує кримінальне провадження

За словами старости Чукалівки Ярослава Дем'янця, у 2023 році Національне антикорупційне бюро України відкрило кримінальне провадження щодо будівництва школи. Працівники НАБУ, які приїжджали в навчальний заклад, заборонили проводити будь-які роботи.

"Вони тут все фотографували, записували, обходили кожне приміщення, оцінювали проведені роботи. Загалом були дві перевірки", — розповідає Ярослав Дем'янець.

В яку школу ходять жителі Чукалівки

Жителька села Тетяна Кривченко каже: сама хотіла навчатися у цій школі, утім потрапити до навчального закладу не вдалося і її дітям. За її словами, люди з Чукалівки звикли ходити до шкіл сусідніх сіл чи Івано-Франківська.

"Чимало батьків виходять з цієї ситуації, що немає дитсадка. Шукають здебільшого в Івано-Франківську й одразу в школу дітей дають там, щоб не переривати навчальний процес. Бо це складно — ходити в садочок у місті, а потім йти в сільську школу", — додає Тетяна Кривченко.

Жителька села Чукалівка Тетяна Кривченко. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Багатодітна мама й жителька Чукалівки Мар'яна Поглад розповідає: її син Дмитро ходив до Чукалівської початкової школи, яка зараз працює в селі. У п'ятий клас жінка відправила сина на навчання до Івано-Франківська. І в ту ж школу — молодшу доньку, яка пішла в перший клас.

"Хотілося, щоб був садочок. Щоб можна було туди вести дітей. Ми тут поблизу живемо — на вулиці Шкільній. У нас багато маленьких дітей", — каже Мар'яна Поглад.

Багатодітна мама й жителька Чукалівки Мар'яна Поглад. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

В яку початкову школу ходять діти з Чукалівки

Початкова школа, яка зараз працює у Чукалівці, це — три кабінети, в яких навчаються 43 дитини. Виконувачка обов'язків директора Чукалівської школи Марія Янківська додає: кабінету для адміністрації, спортзалу чи їдальні у закладі немає.

"У нас директор має свій власний стіл у кабінеті класу. Під час навчання, коли вчитель на уроці сидить за своїм столом, директор за своїм столом працює над кадровими питаннями, проводить документацію", — каже Марія Янківська.

У початковій школі в Чукалівці навчаються 43 дитини. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Що кажуть у міській раді

Заступник міського голови Івано-Франківської громади Віталій Федорів розповів Суспільному, що Івано-Франківська облдержадміністрація ліквідувала своїм рішенням Управління капітального будівництва, яке відповідало за спорудження закладу. І тепер об'єкти, які були в цьому управлінні, передають на баланс місцевих громад. Комісія від міста, яку Віталій Федорів очолював, не прийняла на баланс недобудований навчально-виховний комплекс в Чукалівці.

"До нашої громади потрапила ця славнозвісна сумна початкова школа, яка вкрай необхідна жителям Чукалівки. Коли ми почали її перевіряти, то не було обсягу виконаних робіт. І ми цією комісією вирішили, що не можемо її прийняти. Комісія була сформована наприкінці 2022 року, а рішення ухвалене у 2023 році", — пояснює Віталій Федорів.

Покинуте будівництво школи. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Суспільне надіслало до Івано-Франківської обласної військової адміністрації інформаційний запит, чому навчально-виховний комплекс у селі Чукалівка не добудували та коли завершиться спорудження приміщення. Окрім того, Суспільне звернулося до начальниці управління інформаційної діяльності ОВА Ірини Лакізи з проханням надати коментар щодо цієї ситуації. Щоб дізнатися, на якому етапі перебуває розслідування кримінального провадження, журналістка Суспільного надіслала запит до НАБУ.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!