Космач — столиця вишиванок. Як у найбільшому селі України зберігають традицію

. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Найбільше за площею в Україні село Космач, що на Івано-Франківщині, здавна відоме як "столиця вишиванок". Половина місцевих жителів, а це — приблизно три тисячі людей, вишивають, розповідає Суспільному заступниця голови Космацької громади Ганна Варцаб'юк.

Космач — візитна карта вишивки

Жителька Космача Ганна Полєк перейняла традицію вишивати від своєї бабусі. Майстриня розповідає: в їхньому селі вишивають у кожній хаті.

"Старається кожна жінка чи дівчина мати кращий узір і кращу роботу від іншої, деколи навіть шиють таємно, щоб не бачили інші, а потім лише показати. Вихідні, святкові дні, а найбільше у храмові свята всі люди у вишиванках ідуть — від малого до великого", — каже Ганна Полєк.

Вишивальниця з Космача Галина Полєк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Космацькій сорочці притаманні візерунки, вишиті яскравими кольорами, серед яких здебільшого різні відтінки жовтого та оранжевого.

"Космацькі узори не були одразу такі яскраві. У нас були більш чорнобриві узори, більше було темного. А потім змінилося. Оскільки кажуть, що Космач — келія сонця, люди почали такі жовто-червоні гарячі кольори у візерунки додавати", — розповідає Ганна Полєк.

У гірській місцевості здебільшого землі малородючі, тож, аби заробляти, люди займалися різними промислами. Для більшості жителів Космача вишиванка стала способом заробітку, розповідає майстриня.

"Є жінки, які лише займаються ручною вишивкою — вона дорога. А зараз пішла машинна вишивка. Майже в кожній хаті люди мають машинки й отримують з цього заробіток", — каже Ганна Полєк.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Свої ж вишиванки Ганна Полєк хоче залишити у спадок доньці та онукам.

"Мої батьки мені не залишили, бо не мали можливості. Були важкі воєнні часи, а я вже краще жила і тому це все зберегла і зберігаю, доповнюю і вишиваю", — розповідає Ганна Полєк.

Вишиванка як символ життя

Житель Космача, заслужений майстер народної творчості України Дмитро Пожоджук розповідає: навчився вишивати ще в дитинстві, перейняв любов до ремесла від своєї матері. Майстер каже: зараз космацька вишивка відома у цілому світі.

"Ще до Першої світової війни багато людей з Космача виїхали в еміграцію, бо тут не було з чого жити, не було родючих земель. І туди зі собою взяли космацьку писанку і вишивку. І таким чином космацька вишивка на сьогодні досконало збереглася у світі", — пояснює Дмитро Пожоджук.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Космацьку вишивку можна впізнати за кольорами.

"Наша вишивка — жовтогаряча. Якщо, наприклад, взяти яйце. Колір жовтка подібний до нашої вишивки. Яйце є символом зародження життя на Землі. І так само ця жовтогаряча барва несе тепло", — каже Дмитро Пожоджук.

За словами чоловіка, у Космачі люди називають кольори по-своєму.

"Жовтий називається "білєвий", морквяний — "текєнка", червоний — "цвітна", малиновий називається "червонєва", — розповідає вишивальник

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Вишиванка у Космачі — це символ життя, каже Дмитро Пожоджук. Вона супроводжує людину від народження й аж до смерті.

"Коли дитина народилася, то її хрестять у вишиваній сорочці у церкві, а тримають — на крижмі. Коли дитина виростає, з крижми шиють весільну сорочку. Ту весільну сорочку не заведено продавати, її треба носити на Великдень і на Різдво. А потім дочекатися смерті, й у тій сорочці людину хоронять", — розповідає Дмитро Пожоджук.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!