У Брошнів-Осаді, що на Івано-Франківщині, 10 автомайстрів об’єдналися, щоб лагодити автомобілі для військових. Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну волонтери громадської організації "Знахідка" закупили та передали на передову 50 автівок для Сил оборони. Ще щонайменше 200 — полагодили та пофарбували на прохання військових.
Про те, як автомайстри-конкуренти об’єдналися в одну команду, щоб ремонтувати автомобілі для українських військових, читайте у репортажі Суспільного.
В автомайстерні Володимира Третяка волонтери лагодять автомобіль для бійців. Автівку привезли на Івано-Франківщину з-під Бахмута після того, як вона потрапила під обстріл "Градів".
"Хлопці мусили втікати. Вони вискочили з машини, коли в неї заїхав БТР чи БМП. Бійці залишилися живі, бо вони у посадку застрибнули. Автівка була нова, їй лише — два роки. Найгірше — це зад авто. Через те, що машина нова, то і запчастини дуже дорогі. Тому будемо робити самі. Хлопці казали, що їм краси не дуже треба, головне — щоб функціонувало все. Нічого, ми її "поставимо на ноги", все буде добре", — розповідає волонтер Володимир Третяк.
За його словами, автівку планують повністю полагодити за два-три тижні. Волонтер каже: це — не перший автомобіль в поганому стані, який вони відновлюють.
У СТО вже доробляють "Зомбі II". Чоловіки жартують: назвали автомобіль так через те, що "воскресили його з мертвих". Декілька місяців тому позашляховик привезли із Запорізької області. Володимир Третяк каже: військові потрапили під обстріл і, рятуючись, заїхали в іншу автівку. Всі вижили, проте один боєць сильно поранений.
"Автівка не підлягала ремонту. Повністю розбитий перед, рама була зігнутою, мастило протікало із піддона і проблеми із запчастинами в Україні, бо їх — дуже мало. Але ми її вирішили зробити, бо хлопці сказали, що їм дуже потрібна така машина. Вона — повнопривідна, і вони куди хочуть — можуть нею доїхати. Ми не могли знайти капот, тому взяли той, який в нас був, і сюди примонтували. І вже до нього все зробили своїми руками з бляхи", — пояснює Володимир Третяк.
Волонтер Роман Боринець пригадує: перший автомобіль майстри лагодили у квітні 2022 року для жителя їхньої громади. На тій автівці досі їздять військові на передовій, хоч вона повністю обстріляна. Відтоді команда полагодила сотні автівок.
"Наша команда — це десять майстрів. Машина приїжджає до нас у волонтерський центр "Знахідка" і ми вирішуємо, що з нею треба зробити. Тоді вона вже "йде по майстрах". Їде малюватися, до мене — варитися, до когось — ремені міняти, до когось — на електрику, якщо є проблеми з нею, а ще до когось — по ходовій", — каже Роман Боринець.
Після ремонту автомобіль фарбують. У перші місяці великої війни кожну автівку розмальовували по-різному. Коли ж кількість замовлень зросла — майстри намагалися просто підібрати потрібний колір.
Волонтери зізнаються: часто доводиться не лише відкладати свої справи та ремонтувати автівки вдень, а й працювати всю ніч.
"Потрібно працювати. Буває, зранку приходиш додому. Недавно був випадок: то була Вербна неділя, ми працювали всю ніч. Люди йшли шуткуНа Галичині свячену вербову гілку називають шуткою святити, а ми ще йшли в робах о 09:00. Але того ж дня воїн з машиною поїхав на передову, — пригадує майстер Ігор Марчук.
Ремонтують автомобілі волонтери не лише у своїх майстернях, а й у приміщенні Брошнівського професійного лісопромислового ліцею. Восени минулого року у навчальному закладі відкрили навчально-практичний центр для студентів. Відтоді у ньому почали працювати волонтери, викладачі ліцею та студенти. Волонтерам тут дозволяють продовжувати роботу і на вихідних, каже директорка навчального закладу Віра Іванів.
"Вони запропонували нам цю надзвичайно важливу ініціативу. І ви б знали, з яким задоволенням учні працюють над цим! Тут вже 60 автівку доробляють, яка піде на фронт", — говорить Віра Іванів.
Щоб закупити необхідні деталі для ремонту, волонтери часто оголошують збір грошей. І місцеві жителі допомагають зібрати необхідну суму. Підприємці продають майстрам запчастини за собівартістю. Наприклад, Євген Зелінський допомагає волонтерам якомога швидше знаходити та закуповувати всі необхідні матеріали.
"Ми з хлопцями в мирний час співпрацювали. Знали один одного. Коли прийшла війна, це допомогло нас об’єднати в таку сильну вже не команду, а родину. Ми розуміємо один одного з пів слова, і в будь-які моменти стараємося один одному допомогти, підтримати", — каже Євген Зелінський.
Майстер та волонтер Роман Боринець розповідає: іноді одну автівку можуть полагодити за декілька днів, а іноді — як-от на "Зомбі" — витрачають по декілька тижнів. Все залежить від стану автомобіля та від наявності автозапчастин. Для ремонту кожного транспортного засобу, каже майстер, докладають багато зусиль, турботи та любові.
"Ти мусиш вкладатися, передбачувати всі нюанси — коли ти зварюєш, коли зачищаєш. Не може бути жодних пропусків, щоб воїн не поранився. Бо коли пораниться, він не буде думати, як воювати, а як себе полікувати. Тому і робиться все з любов’ю", — підсумовує Роман Боринець.
Читайте також
- Два куми з Івано-Франківщини створюють наземний дрон для евакуації поранених військових
- Від спорткарів до багі. Як прикарпатець Анатолій Шевчук налагодив виробництво автівок для ЗСУ
- Перетворюють легковики на баггі для військових. Репортаж з коломийської майстерні
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!