24 лютого 2022 року, оговтавшись від вибухів та бомбардувань, тисячі українок стали символами спротиву повномасштабному вторгненню армії РФ. Опір українських жінок не обмежується цивільною сферою. Хтось із них боронить Україну ще з 2014 року, а хтось долучився до війська вже після 24 лютого 2022 року. Суспільне підготувало п'ять історій прикарпаток на фронті у фото.
Андріана Сусак-Арехта
Андріана Сусак-Арехта на псевдо Малиш — учасниця російсько-української війни ще з 8 травня 2014 року. Вона була доброволицею батальйону "Айдар".
За покликом духу. П'ять фронтових історій від добровольців із Прикарпаття
У складі штурмової групи брала участь у звільненнях окупованих міст та боях за Луганський аеропорт. На фронті пережила кохання і вагітність.
Бійчиня займається адвокатуванням інтересів військових, опікується питаннями постачання зброї зі США до України та очолює громадську організацію "Жіночий ветеранський рух".
У вересні 2022 року Андріана Сусак-Арехта вирушила з фронту в США з делегацією українських військовослужбовиць та громадських діячок. Мета поїздки — віддячити американцям за зброю і попросити надати нове озброєння.
Після повернення зі Сполучених Штатів Америки бійчиня воювала на Херсонщині.
У грудні 2022 року Андріана підірвалася на міні в цивільному авто неподалік Херсона. Військовослужбовиця отримала численні поранення — переломи руки, плеча, щелепи, ребра, пошкодження легені, живота і спини.
Жінка третій місяць проходить реабілітацію у лікарні та мріє якомога швидше повернутися у стрій.
Оксана Рубаняк
На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Оксані Рубаняк на псевдо Ксена було 19 років. Тоді дівчина записалася в одне з добровольчих формувань Івано-Франківська й допомагала патрулювати місто, аби підтримувати громадський порядок.
Від травня бійчиня служить кулеметницею у 72 окремій механізованій бригаді імені Чорних Запорожців. Вона — єдина жінка у своєму взводі.
1 вересня 2022 року Оксана Рубаняк повернулася з фронту, аби отримати диплом з відзнакою Івано-Франківського фахового коледжу Прикарпатського вишу імені Василя Стефаника. Після вступу до Прикарпатського університету дівчина повернулася на передову.
У листопаді 2022 року кулеметниця написала лист, який зачитали на благодійному вечорі "Supporting Wounded Defenders of Ukraine Gala" у Вашингтоні. Тоді зібрали 70 тис. доларів США на реабілітаційні програми для українських військових.
6 грудня 2022 року до Дня Збройних сил України військовослужбовиці надали військове звання старшого солдата.
Своє 20-річчя Ксена також відсвяткувала в окопі на Донеччині.
Незадовго до річниці великої війни Оксана Рубаняк видала збірку віршів "Назустріч смерті", написану на передовій. Придбати книгу можна на її сайті. Всі вторговані гроші військовослужбовиця спрямує на закупівлю амуніції для її підрозділу.
Катерина Бринецька
24 лютого 2022 року іванофранківка Катерина Бринецька на позивний Грета прийшла у військкомат, а за два місяці відправилася на передову. Вона — солдат-стрілець 78 батальйону 102 окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ Івано-Франківщини.
Пішов воювати і її чоловік Денис. Він служить бойовим медиком в іншому підрозділі. На фронті подружжю вдалося декілька разів зустрітися.
У подружжя двоє дітей — 10-річний Марко та 5-річна Меланія.
"24 лютого вже була у військкоматі". Як іванофранківка Грета захищає своїх дітей та Україну
"Вісім років життя моєї дитини триває війна. Йому зараз 10 років. І через вісім років він сам може стати учасником війни, якщо ми зараз це не зупинимо, не переможемо, не відсунемо їх. Це реально може статися. Поки є можливість зараз, то робимо все для того, щоб перемогти", — розповідала Грета Суспільному.
Грета надихає та підтримує своїх побратимів. Вона пише вірші та пісні, а також грає на гітарі.
У лютому 2023 року військовослужбовиці надали військове звання старшого солдата.
Марта Дем'янчук (Юрко)
Марта Дем'янчук (Юрко) на псевдо Стріла — бойова медикиня 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс".
Марта служить у Збройних силах України з 2020 року. До повномасштабного вторгнення РФ в Україну працювала у видавництві "Орієнтир", заснованому ветеранами АТО/ООС.
Підрозділ бойової медикині воює на Донеччині. У липні 2022 року у бліндаж, в якому перебувала Марта, прилетів снаряд.
Тоді військовослужбовиця отримала черепно-мозкову травму, контузію та опіки дихальних шляхів.
Після лікування Марта повернулася на Бахмутський напрямок до свого штурмового підрозділу.
Христина Бойчук
Христина Бойчук на псевдо Кудрява — заступниця командира мінометної батареї 4 бригади оперативного реагування Нацгвардії України.
Христина потрапила в армію у 2013 році. Утім, на війну її не брали через стать.
Військові командувачі, народжені за Незалежності
Тому дівчина вступила у Харківську академію Нацгвардії України.
Після випуску Кудрява служила у бригаді швидкого реагування в Гостомелі.
Зараз військовослужбовиця воює на Бахмутському напрямку, має звання старшої лейтенантки.
18 лютого 2023 року Христині Бойчук наказом Командувача Нацгвардії України присвоїли чергове офіцерське звання — капітан.
Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну кількість жінок у лавах Збройних сил України зросла до 50 тис. З них — 38 тисяч мають військові спеціальності, а на передовій перебувають п'ять тисяч військовослужбовиць.
Читайте також
- Тримає стрій: Івано-Франківщина впродовж року повномасштабної війни
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!