У селі Крилос на Прикарпатті відновлюють 130-річну гуцульську ґражду. Вона є експонатом Музею етнографії Національного заповідника "Давній Галич". Про це Суспільному розповів завідувач музею Роман Коновалов.
За його словами, таких будівель в Україні є одиниці. Хату перевезли із села Устеріки Верховинського району у 80-х роках XX століття. Відтоді вона зберігається у заповіднику як музейний експонат.
"Час від часу проводилися різні консерваційні роботи, музеєфікація цієї ґражди. Але так склалося, що вона була в критичному стані — протікала, прогнила покрівля. І ми почали підшуковувати грантові програми на відновлення даху", — каже Роман Коновалов.
Покрівля в старовинній ґражді почала протікати внаслідок дощів. Найбільше пошкоджень було в господарських приміщеннях, які називають "притулами", — розповідає генеральний директор Національного заповідника "Давній Галич" Володимир Олійник.
Через вологу з будівлі довелося забрати дерев'яні експонати. Знайти грантодавців, які б профінансували роботи з відновлення, вдалося за кордоном, каже директор заповідника. 25 тис. євро "Давньому Галичу" надали Стабілізаційний фонд міністерства закордонних справ Німеччини та Інститут імені Гете.
Роботи з відновлення даху будівлі розпочали місяць тому. Завідувач музею Роман Коновалов говорить, що для цього знайшли майстрів, які виготовляють "драниці" — тонкі дерев'яні дощечки, якими колись покривали верх ґражди. Виготовляли їх з ялини діаметром 1 м.
"Спеціальними інструментами розколювали на дощечки, формували з них вже рівні. Дошка, що важливо, обов'язково має бути колена. Потім висушувалася під вагою, і приблизно за два роки, коли вона вже добре висохла, нею могли покривати хату. Після того, як покрили будівлю, дощечку зверху обробляли спеціальною, як гуцули кажуть, ропою — це ніби сира нафта", — пояснює завідувач музею.
Через сніг і морози покрити водовідштовхувальною речовиною оновлену покрівлю не вдалося, каже Роман Коновалов. Це робитимуть, коли буде сприятлива погода. А зараз готують дерево на платви для даху, розповідає працівник музею Василь Харук.
"До цього ми кололи дранку, а зараз обробляємо дерево для заміни платв. Треба заготовити три-чотири штуки", — каже Василь Харук.
Зі слів директора Національного заповідника "Давній Галич" Володимира Олійника, за грантові гроші працівники музею відремонтували 75% даху хати-ґражди.
Читайте також
- На Франківщині у лісовій хатинці святий Миколай приймає дітей
- На Прикарпатті показали досі невідомі фото з розкопок у Крилосі та фрагмент фільму про князівський саркофаг 1930-х років
- У заповіднику "Давній Галич" археологи знайшли предмети побуту Раннього Трипілля
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!