Герої України: кого з воїнів Прикарпаття удостоїли найвищого звання у 2022 році

Доповнено
. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Від початку повномасштабної війни звання Герой України присвоїли дев'ятьом військовослужбовцям з Прикарпаття. З них — четверо загинули, повідомив Суспільному начальник відділу Міністерства у справах ветеранів в Івано-Франківській області Володимир Веркалець.

Суспільне розповідає, кого та за які подвиги удостоїли найвищим званням України у 2022 році.

Лейтенант Віталій Сапило — Герой України посмертно

Віталій Сапило народився 3 вересня 2000 року у селі Черче Івано-Франківської області. Згодом переїхав у Сокільники поблизу Львова. У 2017 році хлопець вступив до Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Навчався на факультеті бойового застосування військ. Закінчив академію у червні 2021 року.

Суспільне Львів

21-річний лейтенант Віталій Сапило був командиром танка 14 окремої механізованої бригади. Військовослужбовець загинув у бою вночі 25 лютого біля Києва. Поховали Віталія Сапила 28 лютого у рідних Сокільниках.

2 березня 2022 року Президент Володимир Зеленський підписав указ про присвоєння звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" посмертно Віталію Сапилу.

Капітан Василь Боєчко — Герой України

Майбутній командир підрозділу реактивного артилерійського дивізіону Василь Боєчко народився 4 січня 1975 року у прикарпатському селі Семаківці. Після закінчення місцевої школи у 1992 році вступив у Чернівецький національний університет на історичний факультет. Працював учителем історії, згодом — старшим інспектором дорожньо-патрульної служби райвідділення МВС України.

Фото: сайт Президента України

У 2015 році пройшов курси перепідготовки в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. У серпні 2015 відправився в зону АТО в ранзі командира реактивної артилерійської батареї.

На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Василь Боєчко командував на Київщині реактивною батареєю 128 окремої гірсько-штурмової бригади. Комбат з побратимами стримав контрнаступ росіян на Київ з боку села Мощун та уразив 28 колон і приблизно 40 скупчень російських військових й техніки противника.

10 березня 2022 року президент Зеленський присвоїв капітану Боєчку звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка". 14 липня Президент України особисто вручив орден "Золота Зірка" військовослужбовцю.

Пілот Степан Тарабалка — Герой України посмертно

Степан Тарабалка народився 9 січня 1993 року в селі Королівка Івано-Франківської області. За словами матері Наталії, стати пілотом було мрією Степана Тарабалки. До своєї мети хлопець йшов поступово: спочатку закінчив Прикарпатський військово-спортивний ліцей, пізніше — Харківський національний університет Повітряних сил. Виш закінчив у 2014 році.

Степан Тарабалка був льотчиком-винищувачем літака МІГ-29.

Фото: Facebook/Командування Повітряних сил ЗСУ

Пілот загинув 13 березня 2022 року. Йому було 29 років, десять із них Степан Тарабалка провів у польотах. Спочатку у ЗМІ його називали "Привидом Києва". Однак 30 квітня Командування Повітряних сил ЗСУ на своїй Facebook-сторінці повідомило, що "Привид Києва" — збірний образ пілотів 40 бригади тактичної авіації Повітряних сил.

19 березня 2022 року Зеленський підписав указ про присвоєння звання Героя України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" посмертно льотчику з Івано-Франківщини Степану Тарабалці.

У листопаді мати загиблого пілота Наталія відкрила центр для реабілітації військових "Тепло крилатої душі". На облаштування центру жінка витратила гроші, які отримала із держбюджету після загибелі сина.

Капітан ДБР Віктор Шілімов — Герой України

Капітан Державного бюро розслідувань Віктор Шілімов у період з 28 лютого до 4 березня 2022 року, взаємодіючи з ГУР, виконував бойові завдання зі взяття та утримання бойових позицій у Бучі та Гостомелі на Київщині. У складі зведеного підрозділу прийняв бій у Гостомелі та знищив ворожу БМД.

У березні 2022 Віктор Шілімов обороняв Чернігівський напрямок, проводив розвідку та визначав координати для артилерії.

"Завдяки цьому було завдано значних втрат противнику в особовому складі та техніці, ліквідовано ворожого командира з позивним "Гора" та штаб угруповання ворожих сил", — йдеться на сайті Президента України.

2 квітня 2022 року за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі Віктору Шілімову присвоїли звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

24 вересня 2022 року Президент України Володимир Зеленський вручив Віктору Шілімову орден "Золота Зірка".

Старший лейтенант Віталій Бондарук — Герой України посмертно

Віталій Бондарук народився 11 листопада 1997 року в селі Княжолука Долинської територіальної громади. Середню освіту здобув у Долинському ліцеї-інтернаті. Згодом навчання продовжив у Львівському ліцеї імені Героїв Крут та Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, повідомив на Facebook-сторінці міський голова Долини Іван Дирів.

Фото: Facebook/Іван Дирів

До 24 лютого 2022 року Віталій служив у зоні проведення ООС. Після початку повномасштабної війни був командиром мінометної батареї 59 окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка. Віталій Бондарук воював поблизу Києва. 25 березня загинув у жорстокому бою з російськими окупантами.

"Командир мінометної батареї Віталій Бондарук здобув вічну славу в бою, прикриваючи бойових товаришів. Завдяки його мужності вдалося зберегти життя воїнів одного з підрозділів. Перебуваючи під ворожим артобстрілом, офіцер-мінометник вступив у бій з групою противника. Загинув від уламка ворожого снаряда. Віталій був зразком офіцера-українця: виважений, наполегливий, сміливий", — розповіли журналістам "АрміяInform" про останній бій Віталія Бондарука з військовими РФ його побратими.

4 квітня 2022 року Віталію Бондаруку посмертно присвоїли звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

Пілот Олександр Кукурба — Герой України

Олександр Кукурба народився 18 вересня 1994 року у селі Верхній Вербіж Коломийського району. Стати військовим Олександр мріяв із шести років. Навчався у Нижньовербізькій школі, згодом вступив у Київський військовий ліцей імені Івана Богуна.

Після військового ліцею Олександр Кукурба навчався у Харківському національному університеті Повітряних Сил.

Фото: Тетяна Кукурба

Під час повномасштабної війни Олександр Кукурба воював у 299 бригаді тактичної авіації імені генерал-лейтенанта Василя Нікіфорова. Мав військове звання майор, обіймав посаду заступника командира авіаційної ескадрильї бригади.

14 квітня 2022 року за оборону України Зеленський присвоїв льотчику звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота зірка". Пілот також є лицарем ордена Богдана Хмельницького II, III ступенів та I (посмертно).

Пілот здійснив 100 бойових вильотів. Під час останнього — загинув 26 липня 2022 року у Дніпропетровській області. 29 липня у рідному селі Верхній Вербіж пілота поховали.

Олександр Кукурба вважається одним з найрезультативніших українських льотчиків-штурмовиків. Він знищив приблизно 900 російських окупантів, 55 танків та 140 одиниць броньованої техніки.

1 листопада у Нижньовербізькому ліцеї, що на Коломийщині, відкрили меморіальну дошку колишньому учню. 16 листопада 2022 року у Дніпрі з'явилася вулиця імені Олександра Кукурби.

Стрілець-зенітник Роман Гломба — Герой України

Нацгвардієць Роман Гломба з Івано-Франківщини станом на 17 липня 2022 року збив з переносного зенітно-ракетного комплексу "Ігла" шість російських літаків та ракету.

Перші три російські літаки Су-25 стрілець-зенітник знищив 29 квітня, 23 травня та 29 травня 2022 під час бойових чергувань поблизу села Мала Токмачка.

19-річний боєць захищає українське небо на Запорізькому напрямку, тому в соцмережах українці назвали воїна "Запорізьким месником".

Фото: Facebook/Нацгвардія України

"Мене стали так називати після того, як я знищив три літаки. В принципі, мені подобається, моїм товаришам — також. Але головне, що це має результати — менше ворожих літаків руйнуватимуть наші міста, а пілоти РФ знатимуть, що їхній виліт може бути останнім", — цитують бійця на Facebook-сторінці Нацгвардії України.

20 червня 2022 року Роману Гломбі присвоїли звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка". До того нацгвардійця нагородили орденом "За мужність" ІІІ ступеня.

24 вересня 2022 року Президент України Володимир Зеленський вручив Роману Гломбі орден "Золота Зірка".

Підполковник Олег Грудзевич — Герой України

Підполковник Олег Грудзевич народився 13 березня 1990 року в селі Хохонів Більшівцівської громади. Закінчив Прикарпатський військово-спортивний ліцей у Борогодчанах та Академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у Львові.

Підполковник Олег Грудзевич у 2019 році. Фото: Facebook/Олег Грудзевич

Олег Грудзевич — учасник АТО/ООС, командир танкового батальйону 17 окремої танкової бригади імені Костянтина Пестушка. У перший день повномасштабного вторгнення РФ в Україну його підрозділ вступив у бій з військами РФ неподалік Волновахи Донецької області. Упродовж чотириденного бою українські танкісти знищили чимало російської техніки та особового складу.

Підполковник Олег Грудзевич. Фото: АрміяInform

28 лютого 2022 року Олег Грудзевич та його побратими повернулися на територію заводу "Азовмаш" у Маріуполь, щоб боронити місто в оточенні. 11 квітня танкісти почали виходити з міста через нестачу їжі та боєприпасів. Група Грудзевича за десять днів подолала приблизно 175 кілометрів пішки. Разом із командиром з оточення вирвалися 16 бійців.

8 липня 2022 року президент підписав указ про присвоєння звання Героя України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" Олегу Грудзевичу.

Олег Грудзевич та Володимир Зеленський, Дніпропетровська область, 8 липня 2022 року. Фото: Офіс президента

Підполковник Володимир Потєшкін — Герой України

Заступник командира коломийської 10 окремої гірсько-штурмової бригади, підполковник Володимир Потєшкін з березня 2022 року керує вогнем бригадної артилерійської групи, організовує артилерійську розвідку об'єктів військових РФ.

"Володимир Потєшкін уміло та якісно координує взаємодію артилерійських підрозділів бригади, забезпечує підтримку дій гірсько-штурмових підрозділів, а також вчасне та якісне завдання вогневого ураження противнику. На його рахунку — велика кількість знищеної техніки, озброєння та живої сили противника, зокрема в Київській області, Попаснянському районі на Луганщині та в Бахмутському районі на Донеччині", — йдеться на сайті Президента України.

5 грудня 2022 року Президент України присвоїв Володимиру Потєшкіну звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка". 6 грудня, у День Збройних сил України, Зеленський вручив орден військовослужбовцю на Донеччині.

З початку російсько-української війни звання Герой України присвоїли десятьом військовослужбовцям. У 2014 році — полковнику Тарасу Сенюку та у 2021 — молодшому лейтенанту Дмитру Коцюбайлу.

Полковник Тарас Сенюк — Герой України посмертно

Тарас Сенюк народився 22 червня 1980 року в Коломиї. Закінчивши школу № 6 у 1997 році, вступив до військової академії в Одесі на аеромобільний факультет. Виш Тарас Сенюк закінчив з відзнакою.

Військовослужбовець брав участь у миротворчих місіях в Іраку та Косово.

У 2007-2013 роках Тарас Сенюк був начальником штабу 13 окремого аеромобільного батальйону 95 десантно-штурмової бригади. Згодом — командир 1 аеромобільно-десантного батальйону 95 бригади.

Фото: Facebook/Військава академія м. Одеса

З квітня 2014 року військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції на сході України.

Загинув підполковник Тарас Сенюк 3 червня 2014 року від кулі снайпера. Військовий разом з тактичною групою виконували бойове завдання — ліквідовували блокпост російсько-терористичних угруповань біля Слов’янська Донецької області.

6 червня 2014 року Тарасові Сенюку присвоїли посмертно звання полковник. Поховали військовослужбовця 7 червня 2014 року в Коломиї.

За виняткову мужність і героїзм, виявлені у захисті територіальної цілісності і незалежності України, жертовне служіння українському народові, 20 червня 2014 року Президент України Петро Порошенко присвоїв Тарасові Сенюку звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

У 2019 році 13 окремому десантно-штурмовому батальйону 95 бригади присвоїли ім’я Героя України, полковника Тараса Сенюка.

Молодший лейтенант Дмитро Коцюбайло на позивний Да Вінчі — Герой України

Дмитро Коцюбайло народився 1 листопада 1995 року у селі Задністрянське Бурштинської громади на Івано-Франківщині. Воювати пішов одразу після Революції гідності у 2014. Да Вінчі командував 1 окремою штурмовою ротою ДУК "Правий сектор". Отримав важке поранення уламком від танкового снаряда в Пісках на Донеччині. Після трьох місяців реабілітації повернувся на фронт.

Командир підрозділу Дмитро "Да Вінчі" Коцюбайло — Герой України. Фото: 1-ша окрема штурмова рота ДУК ПС/Facebook

Брав участь у визволенні Карлівки, селища Піски, Авдіївки, а також у боях під Степанівкою, Савур-Могилою, Старогнатівкою.

30 листопада 2021 року Дмитрові Коцюбайлу присвоїли звання Герой України за особисту мужність, виявлену в захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України.

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Дмитро Коцюбайло — командир спецпідрозділу "Вовки Да Вінчі" ЗСУ.

23 серпня 2022 до Дня Державного прапора України та Дня Незалежності України Да Вінчі присвоїли первинне військове звання офіцерського складу "молодший лейтенант".

Окрім цього, 14 жовтня 2022 року президент Володимир Зеленський присвоїв звання Героя України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" сотенному УПА з Івано-Франківщини Мирославу Симчичу.

Фото: Facebook/Руслан Марцінків

Також 21 листопада 2014 року звання Герой України присвоїли сімом героям Небесної Сотні з Івано-Франківщини: Богдану Калиняку, Роману Гурику, Ігорю Дмитріву, Василю Шеремету, Ігорю Ткачуку, Сергію Дідичу, Михайлу Костишину.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!