"Із шести років мріяв стати військовим". Пам’яті пілота винищувача з Прикарпаття Олександра Кукурби

Ексклюзивно
. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

З шести років мріяв стати військовим, у 27 пілот Олександр Кукурба наводив жах на російських окупантів. Один з найефективніших пілотів винищувачів повномасштабної війни народився у селі Верхній Вербіж на Івано-Франківщині. Двічі його мрія стати військовим льотчиком була під загрозою. Тож як Олександр попри труднощі відстоював право стати авіатором, яким був та запам'ятався, Суспільному розповіла матір загиблого захисника та його вчителі.

До родинного дому Олександра Кукурби у Верхньому Вербіжі на Коломийщині веде звивиста дорога. Зараз цю вулицю перейменували на честь загиблого пілота.

Вулиця Героя України Олександра Кукурби. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

На обійсті журналістів Суспільного першими зустрічають улюбленець захисника — кіт Валерій та собака Джоні.

Кіт Валерій. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Тварин син дуже любив, каже матір Тетяна Кукурба. А на плечі мав родимку, схожу на собаку.

"Я вагітною злякалася вівчарки, вона стрибнула на мене. От і в Олександра був знак на плечі, — розповідає Тетяна Кукурба. — А народила його 18 вересня — на свій день народження."

Художниця Ірина Михалків-Віннік подарувала Тетяні Кукурбі портрет сина Олександра. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Сказав, якщо не військовим, то ніким"

Стати військовим Олександр мріяв із шести років. Любив з дідусем дивитися бойовики, пригадує матір.

Олександр Кукурба посередині. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У школі вигравав олімпіади з хімії, біології. Юнака запримітили та запросили на навчання в Івано-Франківський ліцей-інтернат для дітей із сільської місцевості. Проте там хлопець довго не провчився — повернувся у Нижньовербізьку школу, а згодом вступив у Київський військовий ліцей імені Івана Богуна.

Матір з сином під час візиту в Київ. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Позичаємо 3 тис. грн, їдемо вступати у Київ. Не пройшов — зрізала психолог. Сказала, що IQ високий, але повільно думає. Подали на апеляцію", — каже Тетяна Кукурба.

"Зошити — в сумку і ми їдемо у Київ"

Тоді матір із сином повернулися додому та подали документи у ліцей № 14. Проте на урочистій лінійці в Коломиї Тетяні зателефонували з Київського ліцею й повідомили, що Олександр вступив.

"На лінійці телефон дзвонить, питають: "Де ви перебуваєте?" Я кажу, що на лінійці в Коломиї. Він питає: "А чому не у нас — в ліцеї Івана Богуна? Я відповідаю, що нам ніхто не повідомив. Він здивувався, що лист не прийшов, і каже, щоб приїжджали. Вимкнула телефон і кажу: Сашко, готовність № 1: зошити — в сумку і ми їдемо в Київ. Ти вступив", — пригадує Тетяна Кукурба.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Мамо, яке там гарне небо за хмарами"

Після Київського військового ліцею Олександр Кукурба вступив у Харківський національний університет Повітряних Сил. При здачі документів, розповідає матір, Сашкові сказали, що він не витримає у барокамері, тож хай не вступає. Але хлопець не планував здаватися.

Фото: Тетяна Кукурба

"Каже: "Мамо, так у барокамері важко було. Я лише боявся, що зараз натисну на кнопку. Вже просто закусив зуби й сказав собі, що я мушу це витримати, — зізнається Тетяна. — Це — такий характер, якщо він собі поставив за мету, то значить він буде до неї йти. У нього не було відмовок. А як перші польоти на висоті були, то він сказав: "Мамо, ти навіть не можеш уявити, яке там гарне небо за хмарами".

Фото: Тетяна Кукурба

"Він вмів тримати таємницю"

Коли Олександр повертався у рідне село, часто відвідував Нижньовербізьку школу, в якій навчався. Там спілкувався з вчителями.

Класна керівниця Олександра Галина Угринчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Олександр був у школі скромним, обдарованим хлопцем. У нього немає такої посмішки відкритої, вуста в нього зімкнуті. Але така якась в нього є на всіх фотографіях внутрішня посмішка, таке внутрішнє світло, — розповідає класна керівниця Галина Угринчук. — Він ніколи не говорив так швидко. Здавалося, кожне слово обдумує, щоб сказати".

Олександр Кукурба перший справа. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Олександр вмів тримати таємницю, мав стержень, щоб втілити свою дитячу мрію, каже директорка Нижньовербізького ліцею Лариса Стефурак.

Директорка Нижньовербізького ліцею Лариса Стефурак. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Я — готовий, я знав, на що я йду"

Коли 14 квітня 2022 року Президент України нагородив Олександра Кукурбу званням Героя України, Галина Угринчук пригадала розмову з колишнім учнем.

Олександр Кукурба. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Ми з ним випадково зустрілися рік тому і десь 15 хвилин розмовляли. Кажу йому: "Це — дуже добре, що ти займаєшся улюбленою справою, але все ж таки — це дуже небезпечна професія". Знаєте, він так призупинився, дивиться в очі й каже: "А я – готовий, я знав". Я спочатку подумала, що це говорить юнацький запал. А коли дізналася, що наш Сашко — Герой України, мені якось соромно перед ним стало, бо я тоді чула не дитину, вже не юнака, а почула відповідь дорослого чоловіка", — розповідає Галина Угринчук.

"Фактично жив у літаку"

Олександр Кукурба "жив" у літаку, рвався у бій, каже його матір Тетяна. Він був одним з найефективніших військових льотчиків повномасштабної війни. Знищив понад 20 танків, пів сотні бронетехніки та більш як 300 ворогів.

Олександр Кукурба. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"На початку повномасштабного вторгнення передзвонив, сказав: "Летимо на Херсон". Ще отоді вмикали телевізор, бачили оті колони, як йшли, і бачили оті колони спалені. То сестра сказала: "Не знати, чи це не нашого Сані робота. Це, каже, він так "жарити" міг", — каже Тетяна Кукурба.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За оборону України Зеленський нагородив льотчика за життя званням Герой України та вручив орден "Золота зірка". Проте з того часу, зізнається матір, було відчуття тривоги за сина.

Президент України нагороджує Олександра Кукурба. Фото: Facebook/Дмитро Левін

"Дзвонить кума, плаче: "Я горджуся своїм похресником. Це лише він міг такого досягти". Я кажу: "Кумо, що сталося?" А вона каже: "Ти що, не знаєш? Так Героя дали". А я вже починаю плакати. Вона каже: "Живий, живий". І я подзвонила синові, привітала", — розповідає Тетяна Кукурба.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Олександр також є лицарем ордена Богдана Хмельницького II, III ступенів та I (посмертно).

Сотий політ і розбитий годинник

26 липня Олександр Кукурба востаннє здійнявся у небо. Він загинув у Дніпропетровській області під час сотого бойового вильоту, а на його годиннику назавжди застиг час смерті — 7:25.

Годинник Олександра Кукурби. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Вже коли до мене десь приблизно о 12:00 подзвонив командир частини, лише представився, хто він є, я вже зрозуміла — щось сталося. Він так довго підбирав слова. Каже: "Наш Саня загинув". Була спроба катапультуватися, парашут не відкрився — занизька висота", — пригадує матір полеглого пілота.

Матір на могилі сина у Верхньому Вербіжі. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У Дніпропетровській області, на місці загибелі льотчика, люди, військові приносять квіти, а згодом там планують встановити пам’ятник.

Вшанування місця загибелі Олександа Кукурби. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Школа імені Героя України Олександра Кукурби

У рідному селі Олександр — легенда. У день його народження, 18 вересня, діти з місцевої школи приходили до нього на могилу, щоб вшанувати пам’ять. На його честь, каже директорка Нижньовербізького ліцею Лариса Стефурак, планують перейменувати школу, в якій навчався Герой України.

Гранітна плита, яку планують встановити на школі. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"І вже тепер, коли немає Сашка, є тільки мама, брат, ми будемо присвоювати нашому ліцею ім'я Героя України Олександра Кукурби. Він — не лише герой нашого Покуття, але й Герой України", — вважає Лариса Стефурак.

Що відомо

29 липня у селі Верхній Вербіж, що на Коломийщині, поховали пілота Повітряних сил ЗСУ, Героя України Олександра Кукурбу. Воїн загинув 26 липня під час сотого бойового вильоту у Дніпропетровській області.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!