"Мною вже зацікавилася ФСБ". Як працівники Херсонського театру ляльок виїжджали з-під окупації в Коломию

. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У Коломию, що на Івано-Франківщині, переїхали двоє працівників Херсонського обласного академічного театру ляльок — його директор Віктор Гаврилюк та акторка Валерія Липа. Вони змушені були покинути рідне місто на початку травня 2022 року через тимчасову окупацію Херсона військами РФ.

Про російських загарбників, які з автоматами вривалися у приміщення Херсонського театру ляльок, погрози окупантів на блокпості, ставлення нового колективу і глядачів на Прикарпатті та єдину виставу, яку зараз грають, Віктор і Валерія розповіли Суспільному.

Зараз актори Херсонського театру ляльок проводять репетиції у фоє Коломийського обласного драматичного театру імені Івана Озаркевича. У приміщенні є їхня невелика декорація, яку привезли з Херсона.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Нині в Коломиї митці готуються до спільної вистави двох театрів, розповідає директор Херсонського обласного академічного театру ляльок Віктор Гаврилюк.

"24 лютого, коли я дізнався, що війна, то ледь дочекався 8:00 і приїхав у театр. Ми всіх обдзвонили, зібрали людей. Я сказав: "До вияснення ситуації всім сидіти вдома. Все скасовується!" — пригадує Віктор Гаврилюк.

Директор Херсонського театру ляльок Віктор Гаврилюк тримає на долоні блакитного зайця. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Чоловік розповідає, що до повномасштабної війни ляльковий театр грав вистави як у рідних стінах, так і на гастролях, мав план, як працюватиме до середини квітня. Проте через тимчасову окупацію частина колективу покинула місто.

Акторка Херсонського театру ляльок Валерія Липа. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"В Херсоні залишилися більше наших працівників, ніж виїхали. Виїхала в основному молодь. Я б також залишився, бо мені ближче там керувати театром, але ситуація така: я є керівник, і мною вже зацікавилися органи ФСБ. І я був змушений виїхати", — розповідає директор Херсонського театру ляльок.

Віктор Гаврилюк брав участь у проукраїнських протестах. За це його затримали під час одного із мітингів.

До 13 липня приміщення Херсонського обласного академічного театру ляльок не було окуповане російською армією. Туди ще приходили працівники, які стерегли майно. Згодом — усе змінилося.

"Зайшли з автоматами військові і представили "нового директора" цього приміщення. Вони зробили там російський "ТЮЗтеатр юного глядача". "Им кукли не нужни", як вони сказали. Почали там щось працювати, ламати наші декорації, роблячи з того свої", — пригадує Віктор Гаврилюк.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Проте зараз, розповідає директор театру, приміщення окупанти звільнили й евакуювалися до Криму. За весь час окупації Херсона жоден з працівників не перейшов на бік ворога, каже директор театру.

Крім Віктора Гаврилюка, на Прикарпаття переїхала актриса Валерія Липа. У Херсоні вона працювала три роки. Мисткиня розповідає: довго не наважувалася покидати місто, хоч багато друзів уже виїжджали.

"Коли мого чоловіка затримали з його другом на блокпості російські військові, щось хотіли вивідати, погрожували, це стало останньою краплею. Ми вже почали боятися за життя, бо люди дійсно зникають на вулицях, дуже багато знайомих пропали, і їх досі не повернули", — розповідає Валерія Липа.

На Прикарпаття херсонці переїхали за запрошенням директора Коломийського обласного музичного драмтеатру. 9 липня на коломийській сцені вони відкрили свій 52 театральний сезон. Щоправда, грають тут тільки одну виставу — "Дуже невихований кіт".

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Валерія Липа каже: і глядачі, і нові колеги прийняли театралів добре. Зараз вона навіть виходить на сцену в постановках Коломийського драмтеатру.

"Я вже полюбила цей колектив, це місто. Воно стало несподівано приємним прихистком. Знаєте, коли я їхала, думала: "Боже, це ж — знову новий колектив, нові люди". Дуже хвилювалася, дуже переживала, наскільки швидко ввіллюся в колектив, але — напрочуд швидко", — ділиться Валерія Липа.

Зі слів Віктора Гаврилюка, він планує перевезти в Коломию колектив та частину декорацій, щоб відновити роботу на Прикарпатті.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!