У соціальній пекарні-майстерні Івано-Франківська відбувся майстер-клас з випікання пасок, під час якого люди з інших областей разом з місцевими жителями приготували здобу для військових. Також кожен отримав святковий хліб додому.
Про це Суспільному розповіла співорганізаторка заходу, представниця громадської організації "РК на Прикарпатті" Ольга Шегда. На майстер-клас запросили приблизно 10 переселенців з Ірпеня, Маріуполя та Харкова.
З її слів, за спільною справою, прикрашанням здоби ґаздині ділилися рецептами своїх пасок та трішки змогли забути про війну.
"Під час майстер-класу ми хотіли наблизити відчуття свята внутрішньо переміщеним людям. Щоб вони згадали ті мирні часи, коли теж у себе вдома випікали паски. Вони нам розповіли, які рецепти у них, які рецепти — у нас. Люди трошки відволіклися. І я вважаю, що це є основною метою нашого заходу. Тому що паску купити може кожен, але це є символ перемоги добра над злом", — розповіла Ольга Шегда.
Паски роздадуть переселенцям, які потребуватимуть допомоги. Також, за словами Ольги, понад 40 пасок спечуть для підрозділу "Айдар", який обороняє Київ.
Пекарка Світлана Беник розповіла учасникам майстер-класу про один з рецептів паски, яку випікають на Західній Україні, та розпитувала про традиції й переписи, за якими готують її жінки.
"Сьогодні у нас є дуже багато переселенців, яким цікаво було робити. В кожного є свій рецепт, але в основу кожної паски йдуть масло, цукор, яйця і, звичайно ж, любов і хороший настрій. А він у нас сьогодні із самого ранку — позитивний", — говорить Світлана Беник.
Прийшла на майстер-клас з випікання пасок Лариса Мельниченко, яка переїхала в Івано-Франківськ з Ірпеня. Жінка каже, що у неї вдома готують більше здобну паску.
"Я вже десь 34 роки печу паски, дуже рано почала. Пекли тільки у четвер. Бабуся так робила і я так печу, — каже Лариса Мельниченко. — Рецепт у нас — він дуже здобний. Опівночі я ставила лише опару, кілька годин вона стояла. Через те, що таке тісто здобне, паски довго випікалися.
Жінка вдруге втекла від війни. Вперше — у 2014 році з Донецька. Вона пригадує, що тоді були обстріли, але це — не порівняти з тим, що люди пережили у 2022 році, тікаючи з Ірпеня.
"Ми вже місяць — в Івано-Франківську, і дуже вдячні людям, які нас відігріли, бо ми приїхали, навіть не сумні… Краще сказати – без життя чи без серця, без душі. А вони нас відігріли, і ми трошки почали усміхатися", — мовить Лариса Мельниченко.
Планувала випікати цьогоріч паску в Харкові й Ірина, але повномасштабне вторгнення Росії в Україну зруйнувало цей задум.
"Бабуся завжди пекла у Страсну п'ятницю і я також. Улюблений день. І зранку як зачинається, потім пів дня печеться. А потом з онучками, у мене дві внучки: одній — вісім років, іншій – чотири, то вони прикрашали, — пригадує Ірина. — Їм цікаво, коли мама з бабусею клопочуться на кухні, а потім вони допомагають".
Ірина каже, що за роботою вдається відволіктися від зайвих думок.
"А коли заходиш в Інтернет, починаєш читати новини по рідному місту — Харкову, то самі розумієте... Наш дім поки що, принаймні ще вчора, був цілий. Надіюся, і завтра вистоїть. Але вже обстріли йдуть у сусідніх дворах", — говорить жінка.
Пекарка Світлана Беник каже, що цьогоріч пекли паску за місцевим рецептом, а наступного року уже планують приїхати в гості на схід країни, щоби там приготувати за їхнім рецептом.
"Закінчиться війна, буде мирне небо над головою, і наступного року ми будемо пекти такі ж смачні паски, але вже за їхніми рецептами — з Харкова, з Донецька, Ірпеня, звідки до нас сьогодні приїхали люди", — каже Світлана Беник.
Також, зі слів Ольги Шегди, у соціальній пекарні-майстерні планують забезпечити роботою кількох внутрішньо переміщених людей.
Читайте також
- Жителі Івано-Франківської громади зібрали українським бійцям понад чотири тисячі великодніх пакунків
- В Івано-Франківську вперше єпископи УГКЦ та ПЦУ спільно освятять паски
- В Івано-Франківську вимушених переселенців безкоштовно навчали писанкарства
- У Коломиї на Івано-Франківщині стартував великодній ярмарок
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!