Марія Бойко: "Якщо немає потреби, краще сидіти вдома"

.

Все, що потрібно знати про коронавірус і як від нього вберегтися, - у розмові кореспондетів Суспільного з начальницею управління охорони здоров'я Івано-Франківської міської ради Марією Бойко.

- Говорити про профілактику в умовах карантину - що може бути типовішим?

- Сьогодні Україна живе в умовах карантину, бо коронавірус у нас поширюється уже не тільки від людей, які приїхали з-за кордону, а й у самій державі. Для того, аби зменшити ризики заразити себе та близьких, доцільно не перебувати у закритих приміщеннях із великою кількістю людей. Але, все ж, ми продовжуємо спілкуватися з іншими, а тому треба витримувати безпечну відстань - не менше одного метра до співрозмовника - так людина, яка не знає про свою інфікованість, не передасть вірус.

- Про необхідність мити руки милом і користуватися антисептиками знає кожен. Це помітно, бо спиртовмісні товари стали дефіцитними в аптеках. Але чи правильно ми ними користуємося?

- Важливо часто мити руки з милом, а у публічних місцях, де немає змоги це робити, - користуватися антисептиками. Мити руки потрібно не будь-як, а ретельно, тобто протягом щонайменше 15-20 секунд, вимиваючи самі долоні, міжпальцеві простори та інші ділянки. Коли ж ми наносимо антисептик, то маємо пам'ятати, що руки при цьому мають бути сухими та без видимого бруду.

- У Китаї ухвалили закон, який забороняє плювати. Це важливо, щоб вірус не поширювався?

- Дотримуватися кашльового етикету має кожен. Не можна кашляти або чхати у "відкритий простір". Опісля – обов’язково вимийте руки з милом або обробіть їх антисептиком. Коронавірус якраз передається завдяки контакту брудних рук із слизовими оболонками тіла.

- Чи справді кожен повинен носити маску?

- Маска є важливим методом захисту. Вона має прикривати ніс і рот, бо якщо ніс - відкритий, то і носити маску немає сенсу. Також дуже важливо, щоб вона була сухою: волога маска - проникна маска. Одноразову після використання слід утилізувати, а багаторазовий предмет захисту – обов’язково випрати.

- Збудник спокійно почувається на поверхні предметів, наприклад, на упаковці молока у супермаркеті?

- Наприклад, у рукомийнику він здатен зберігатися впродовж кількох діб, саме тому все потрібно дезінфікувати. Особливо важливо дотримуватися гігієни простору (ванни, кухні). І ще, мобільні телефони, клавіатури, мишки – це одні із найбільш забруднених речей. На них варто розпилювати антисептик, або протирати. А так раджу у цей час користуватися банківською карткою.

- Міський голова Івано-Франківська закликає долучатися до волонтерства та допомагати стареньким. Вони - у групі ризику?

- Ми бачимо, яка складна ситуація зараз в Італії - країні, де велика тривалість життя. Там помирає багато літніх людей. Ми рекомендуємо стареньким сидіти вдома і виходити надвір тільки за країньої необхідності. Але нашим завданням сьогодні є дати їм можливість так чинити. Маємо за допомогою волонтерських служб забезпечити пенсіонерів продуктами та ліками. Якщо у нас вдома живуть 70-80-літні бабусі та дідусі, то потрібно менше з ними контактувати, а за можливості виділити їм окремі кімнати.

- Молоді люди легше переносять коронавірусне захворювання. А наскільки воно агресивне до вагітних?

- На сьогодні немає особливих застережень вагітним жінкам. Згідно зі спостереженнями китайських медиків, коронавірус дає менше ускладнень на плід, ніж вірус грипу. Але якщо у майбутніх мам є кашель, підвищена температура тіла та інші симптоми, то потрібно звертатися до гінеколога та сімейного лікаря. Вони будуть ухвалювати рішення про те, чи потрібно госпіталізувати пацієнтку. І у жодному разі з підозрою на інфікування коронавірусом не можна самостійно йти у медичний заклад.

- У мережі є популярний флешмоб - "Я залишаюсь удома". Чи означає це, що під час карантину краще взагалі не виходити з дому?

- Правильно. Якщо немає потреби, то краще сидіти вдома. Але пам’ятайте, що приміщення потрібно часто провітрювати. Також, якщо є можливість, виділіть кожному члену сім’ї окремий простір, аби менше контактувати одне з одним.