На Прикарпатті вдвічі зросла захворюваність на туберкульоз у дітей до 14 років

. Фото: Суспільне Карпати

На Прикарпатті у 2021 році більш ніж удвічі зросла кількість випадків захворювання на туберкульоз у дітей до 14 років. Зокрема, цього року захворіли 24 дитини, а минулого 10. Про це Суспільному повідомила завідувачка дитячого відділення Івано-Франківського обласного фтизіопульмонологічного центру Оксана Голубчак.

За її словами, 90% хворих дітей у стаціонарі — з благополучних сімей, а їхні рідні не мають цієї хвороби.

У сина Тетяни медики діагностували туберкульоз. Жінка розповідає, що її дитина зустріла свій перший день народження у лікарні. У Тетяни — восьмеро дітей. З її слів, коли почула про діагноз Дмитра, здивувалася, бо ні в неї з чоловіком, ні в інших дітей недуги медики не виявили.

Тетяна із сином Дмитром. Фото: Суспільне Карпати

"Ми лежали в лікарні на Коновальця. Моя дитина мала важку анемію, тому переливали кров. Він кашляв, лікарі взяли мокроти. Ми поїхали додому. Пізніше нам перетелефонували та сказали, що аналізи — погані. Ми приїхали сюди, і в дитини підтвердили туберкульоз", — розповіла Тетяна.

Медсестра Ольга Тимчишин каже, що у дитячому відділенні фтизіопульмонологічного центру працює 15 років. Після реформи у 2019 році кількість ліжок тут скоротили втричі — з 30 до 10. З роботи звільнили частину працівників. За словами Ольги Тимчишин, у відділенні залишилися п'ять медсестер, які працюють по одній на зміну, тому роботи їм додалося.

Медсестри доглядають за хворими дітьми. Фото: Суспільне Карпати

"Ми виконуємо всі маніпуляції та доглядаємо за дітками. Це все — на наших плечах. Ми допомагаємо їм митися, заплітатися. Діти залишаються на нашій відповідальності. Більше немає кому за них відповідати. Колись у нас була вихователька, яка за ними дивилася. Тепер це все лягає на медсестру", — сказала Ольга Тимчишин.

Завідувачка дитячого відділення Оксана Голубчак розповідає, що хворобу медики почали виявляти на пізніх стадіях. З її слів, у закладі третій місяць лікують дівчинку, яка потрапила в стаціонар у важкому стані. Півтора місяця вона перебувала на кисневій підтримці.

Також, зі слів завідувачки відділення, почастішали випадки захворювання серед дітей до п'яти років. Загалом у лікарні пацієнти перебувають до трьох місяців. Після цього їх виписують із медзакладу, вони доліковуються амбулаторно від трьох до 15 місяців. Оксана Голубчак каже, що препарати від туберкульозу мають токсичний вплив на організм, тому діти довго відновлюються після закінчення лікування.

Завідувачка дитячого відділення Івано-Франківського обласного фтизіопульмонологічного центру Оксана Голубчак. Фото: Суспільне Карпати

"За минулий рік ми діагностували десять випадків туберкульозу серед діток і підлітків. Цього року — 26, з них 24 — серед дітей до 14 років. Діагностували й занедбані форми туберкульозу, які непритаманні дітям. Серед них 79% — бактеріовиділювачіБактеріовиділювачами вважають хворих, в яких за наявності ознак активного туберкульозного процесу за допомогою будь-якого методу дослідження, навіть одноразово, виявлено мікобактерії туберкульозу. Це стосується хворих на туберкульоз у фазі неповної ремісії або на туберкульоз із невизначеною активністю.. Це є свідченням того, що хворобу у дітей діагностували не на ранньому етапі, не тоді, коли вони "зустрілися" з цієї інфекцією, а вже значно пізніше — коли вона дала ускладнення і хвороба проходить набагато важче", — говорить Оксана Голубчак.

За даними МОЗ, захворюваність на туберкульоз серед дорослих на Івано-Франківщині за два роки знизилася, розповідає експертка з фтизіатрії при департаменті охорони здоров’я облдержадміністрації Леся Манів. У 2019 році медики зафіксували 42 випадки на 100 тис. жителів області, у 2021 — 24 випадки. Проте, на думку Лесі Манів, ця статистика — оманлива.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Серед діток у нас дійсно є дуже нестабільна ситуація через те, що на фоні значного зниження дорослої захворюваності зросла кількість занедужалих серед дорослих на деструктивні форми. Що це означає? Це — запущені форми, при яких є вже розпад в легенях. Тобто кількість хворих знижується, а кількість запущених форм хвороби зростає. Це свідчить про те, що їх просто не виявляють. І на цьому фоні в нас — значне зростання дитячої захворюваності", — розповіла Леся Манів.

За її словами, з 2019 року в районних центрах закрили всі стаціонари для лікування хворих на туберкульоз. Окрім того, з 30 фтизіатрів, які працювали до скорочення, зараз працюють лише 11. Леся Манів говорить, що на ранніх стадіях туберкульоз діагностувати важко. З її слів, дорослим потрібно раз у рік робити флюрообстеження, а дітям —туберкулінодіагностикупроба Манту.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!