Перейти до основного змісту

"Зі щитом". 109 гірсько-штурмовий батальйон відзначає п’яту річницю

. Фото: Суспільне Карпати

П'яту річницю з дня створення відзначає дислокований у Крихівцях Івано-Франківської громади 109 батальйон 10 гірсько-штурмової бригади. З 11 грудня 2016 року гірські штурмовики воюють під кредо – "Зі щитом". Про бійців батальйону та його здобутки читайте у репортажі Суспільного.

"Військова частина ніби й молода, з одного боку, а з іншого боку має вже достатній бойовий шлях, пройшла ротації: це — і Авдіївка, це — і Кримське, Жолобок, це — і Торецьк, Горлівка. Тобто, військова частина виконала всі поставлені перед нею завдання", — каже командир батальйону, підполковник Володимир Бабанін.

Гірські штурмовики воюють під кредо – "Зі щитом". Фото: Суспільне Карпати

У листопаді батальйон повернувся на Прикарпаття з передової, де з березня 2021 року воював в околицях населених пунктів Шуми та Залізне Донецької області.

"Я вважаю, що крайня ротація була найважча для батальйону. Тоді він зазнав дуже великих втрат. Було багато втрат і багато поранених", — каже головний сержант роти, старшина Іван Щасливий.

У листопаді батальйон повернувся з передової. Фото: 10 окрема гірсько-штурмова бригада

У боях під час останньої ротації, у 2021 році, загинули дев’ять військових 109 окремого гірсько-штурмового батальйону, четверо — в один день.

  • Віктор Пасєка з Хмельницької області, загинув під селом Рибаківка Миколаївської області;
  • Кирило Биковський з Кропивницького, загинув під селищем Шуми Донецької області;
  • Сергій Барнич з Калуша Івано-Франківської області, загинув під селищем Шуми;
  • Максим Абрамович з Рівненщини, загинув під селищем Шуми;
  • Сергій Гайченко з Дніпропетровської області, загинув під селищем Шуми;
  • Сергій Коваль з Хмельниччини, загинув під селищем Шуми;
  • Сергій Сулима з Луцька, загинув під селищем Шуми;
  • Ярослав Карлійчук з Чернівецької області, загинув під селищем Шуми;
  • Олександр Луцик з Волинської області, загинув під селищем Шуми.
109 гірсько-штурмовий батальйон вшановує загиблих бійців. Фото: Суспільне Карпати

Ще один із бійців батальйону, Василь Попадич з Івано-Франківщини, помер вдома від ножового поранення.

Загалом, за п’ять років існування частини, полягли 16 українських військовослужбовців, один — з-за кордону.

За п’ять років існування частини полягли 17 військовослужбовців. Фото: Суспільне Карпати

Під селищем Шуми Донецької області бойовий медик 109 гірсько-штурмового батальйону Світлана Земліна кинулася на допомогу пораненим саперам і потрапила під обстріл. Її нагородили орденом Богдана Хмельницького III ступеня.

Президент нагороджує Світлану Земліну орденом Богдана Хмельницького. Фото: 10 окрема гірсько-штурмова бригада

"Напевне, найбільш такий пам’ятний момент і екстремальний також. У той момент ти не контролюєш, знаєш, напевне, що ти маєш робити – і все", — пригадує Світлана Земліна.

Під кулями рятує поранених на передовій. Світлана Земліна.

Світлана Земліна розповідає, що служба у війську навчила її людяності та розуміти людей. Загалом в особовому складі 109 батальйону 10 окремої гірсько-штурмової бригади служать 42 жінки.

"Все залежить від колективу, я так думаю. Колектив у мене чудовий, і хлопці є для мене найкращими. Напевне, це і сприяє цьому, тому я і комфортно себе почуваю", — каже Світлана Земліна.

Головний сержант роти, старшина Іван Щасливий служить у лавах 109 батальйону майже від початку його створення. Тут він познайомився зі своєю майбутньою дружиною, яка теж є військовослужбовицею.

"З кожним роком батальйон дуже змінювався у плані професійності, майстерності. І з кожним роком, навіть не роком, із кожним днем, цей батальйон стає все міцніший і міцніший", — каже він.

Іван Щасливий служить у лавах 109 батальйону майже від початку його створення. Фото: Суспільне Карпати

Сьогодні батальйон є родиною для пів тисячі військовослужбовців із різних регіонів України. Чимало з них, як 18-річні близнюки Андрій і Іван Пригунови — родом з Донбасу, де пролягає лінія фронту.

"За Україну, щоб війна не дійшла до дому. Ми там поруч жили, недалеко", — пояснюють брати, чому воюють.

18-річні близнюки Андрій і Іван Пригунови — родом з Донбасу. Фото: Суспільне Карпати

Військовослужбовець Андрій Сауленко також виріс на Донеччині. У війську служить п'ятий рік. Більшу частину служби він провів у 109 батальйоні, куди перевівся, щоб бути ближче до сім’ї, яка живе у Калуші.

"Це — друга сім’я. Дружина навіть інколи ревнує. На мій погляд, найважливішим є саме клімат у батальйоні й саме той факт, що увесь батальйон — як родина, як організм. Взаємодопомога — кожен з нас прикриває одне одного і кожен робить свою справу, і тим самим зміцнює весь батальйон у цілому", — каже командир кулеметного взводу РВП Андрій Сауленко.

"Це — друга сім’я", — каже про батальйон Андрій Сауленко. Фото: Суспільне Карпати

Військові, які живуть неподалік, можуть доїжджати на службу у військову частину. Загалом у 109 гірсько-штурмовому служить приблизно 124 солдати з Івано-Франківської області, 50 – з Івано-Франківська. З листопада батальйон дислокується у селі Крихівці Івано-Франківської громади, де збудували оновлені казарми.

"Скажу відверто, ми вперше повертаємося у більш-менш комфортні умови", — каже командир батальйону, підполковник Володимир Бабанін.

З листопада батальйон дислокується у селі Крихівці Івано-Франківської громади. Фото: Суспільне Карпати

Цьогоріч 109 гірсько-штурмовий батальйон відзначає п’ять років. За цей час він об’єднав спільною справою військових із різних регіонів України.

"Україна є, була і повинна бути цілою. Не можна її ділити на Схід, Захід, Північ, Південь, Центр. Ми повинні якось триматися разом. Це – одна країна", – каже військовослужбовець Андрій Сауленко.

Повне відео

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня

Вибір редакції