Переголосування на 6 спірних дільницях округу 87 не відповідатиме міжнародним стандартам — ОПОРА

. УНІАН

Переголосування на 6 спірних дільницях в одномандатному виборчому округу 87 на Франківщині – це загроза ще більшого підкупу, а перевибори за участю лише двох кандидатів будуть необ’єктивними. Таку думку озвучила Суспільному Карпати старша радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба.

"Зараз проводити вибори після двох місяців, відколи завершився процес агітації, та голосувати за двох кандидатів – це не відповідатиме міжнародним стандартам. Одним з варіантів могла би бути аналогія до 2012 року, коли за умови неможливості встановити результати виборів у п’яти виборчих округах Верховна Рада призначила повторні вибори, починаючи з реєстрації кандидатів і проведення агітації", — каже Ольга Коцюруба.

Представниця ОПОРИ вважає, що, оскільки остання виборча кампанія була нетиповою, з участю поліції та інших силових структур, було зафіксовано зникнення бюлетенів, зараз тривають судові процеси, то всі ці події можуть вплинути на вподобання виборців, якщо у перегонах далі братимуть участь лише два кандидати у нардепи, які зараз змагаються у судах.

Читайте також: "Суспільство обрало Вірастюка". Президент Зеленський про довибори у Раду на Франківщині

Крім того, українське виборче законодавство не має норми про переголосування на кількох виборчих дільницях. Не відомо, як мають утворюватися виборчі комісії, та як можуть передаватися виборчі бюлетені за таких умов.

"Тут є серйозні загрози підкупу виборців. Що менша кількість виборців вплине на "ціну" мандата (не більше 12 тисяч громадян), то більшою є загроза підкупу виборців", — каже експертка Громадянської мережі ОПОРА.

Тому, на думку Ольги Коцюруби, найбільш оптимальним було би проведення самого виборчого процесу спочатку.

Нагадаємо, 27 травня Велика Палата Верховного Суду України оголосила перерву до 5 червня, розглядаючи апеляційні скарги кандидата в народні депутати в одномандатному виборчому округу № 87 Василя Вірастюка, політичної партії "Слуга народу" та Центрвиборчкому на рішення Верховного Суду про скасування протоколу ЦВК від 19 травня 2021 року.

25 травня Центральна виборча комісія оскаржила рішення Верховного Суду щодо встановлення результатів виборів в одномандатному виборчому округу № 87.

Читайте також: Верховний Суд знову скасував протокол ЦВК про встановлення результатів виборів у 87 округу за позовом партії "За майбутнє"

Верховний Суд України 23 травня ухвалив постанову за позовом Олександра Шевченка, якою визнав протиправними дії Центральної виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів на 87 округу на Франківщині.

До слова, 19 травня Центрвиборчком визнав голосування на шести дільницях виборчого округу 87 на Франківщині недійсним і встановив результати без їхнього врахування. Відповідно до рішення ЦВК, Василь Вірастюк переміг на проміжних виборах у Верховну Раду. Це вже вдруге Вірастюка Центрвиборчком оголосив переможцем на довиборах. 22-го квітня вперше Центральна виборча комісія встановила результати виборів народного депутата на 87 округу. Переміг кандидат від партії "Слуга народу" Василь Вірастюк.

Що відомо

28 березня на округу 87 з центром у Надвірній відбулися проміжні вибори у Верховну Раду України.

4 квітня на Франківщині в окружній виборчій комісії округу № 87 завершився підрахунок голосів. Члени ОВК проголосували за те, щоб визнати вибори дійсними. Відповідно до підсумкового протоколу, кандидат від "Слуги народу" Василь Вірастюк переміг — 31,25 %. За Олександра Шевченка проголосувало 29,69 %. Після оприлюднення результатів голосування кандидат у нардепи Олександр Шевченко подав позови у суди.

5 квітня голова Центрвиборчкому Олег Діденко повідомив, що ЦВК не оголосить переможця проміжних виборів в округу 87 на Івано-Франківщині, поки не буде остаточних рішень щодо справ про фальсифікації, які зараз розглядають у судах.

12 квітня Центрвиборчком зобов'язав ОВК № 87 скласти уточнений протокол результатів довиборів до Ради на одномандатному виборчому округу з урахуванням рішень судів.

22 квітня Центральна виборча комісія встановила результати виборів народного депутата на 87-му округу. Переміг кандидат від партії "Слуга народу" Василь Вірастюк.

1 травня Верховний Суд визнав протиправним протокол ЦВК, за яким Вірастюк переміг на довиборах у Раду.

5 травня ЦВК відмовила Василю Вірастюку у реєстрації народним депутатом України.

6 травня Центрвиборчком заявив, що шукає рішення, щоб встановити достовірні результати виборів в округу 87 на Івано-Франківщині.

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини