Верховний Суд визнав протиправним протокол ЦВК, за яким Вірастюк переміг на довиборах у Раду

Доповнено
. Сток

1-го травня Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову, якою визнала протиправними дії Центральної виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів на 87 округу. Про це повідомляє ОПОРА, пише Суспільне Карпати.

"Велика Палата Верховного Суду визнала протиправним та скасувала протокол ЦВК від 22-го квітня 2021, яким встановлено результати виборів та визнано Василя Вірастюка переможцем в округу 87", — йдеться у повідомленні. 

Таким чином Велика Палата частково задовольнила апеляційну скаргу Олександра Шевченка на рішення Верховного Суду від 28-го квітня 2020 року.

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі "ОПОРА" Ольга Коцюруба у коментарі Суспільному зазначила, що саме на Центрвиборчком покладено обов'язок вирішити питання щодо голосування на округу 87.

За її словами, позовні вимоги складалися з двох пунктів: позивач — сторона Олександра Шевченка — вимагала скасування протоколу про встановлення результатів, з іншого боку — врахувати протоколи голосування дільничних виборчих комісій.

"Тут треба зауважити, що Верховний Суд в частині позовних вимог, які стосувалися врахування результатів на окремих дільницях, відмовив у задоволенні позову і лише скасував протокол про встановлення результатів виборів. Це означає, що кінцеве рішення — за ЦВК", — каже Ольга Коцюруба.

Радниця з юридичних питань розповідає, що у мотивувальній частині рішення Великої Палати Верховного Суду прозвучала рекомендація, що, можливо, потрібно провести перевибори на окремих шести дільницях.

"З одного боку, це є така рекомендація Верховного Суду, але з іншого боку, встановлювати результати, проводячи голосування винятково на шести дільницях — це теж є певні ризики. Ми розуміємо, що виборчий процес — це комплекс, і він складається з різних етапів, в тому числі інформування виборців, агітація і проведення голосування. І якщо ми вириваємо окремий етап виборчого процесу для шести дільниць, то це значно посилює ризики, зокрема підкупу виборців. Тобто шість ДВК вирішуватимуть долю голосування на округу", — каже Ольга Коцюруба.

Нагадаємо, 22-го квітня Центральна виборча комісія встановила результати виборів народного депутата на 87-му округу. Переміг кандидат від партії "Слуга народу" Василь Вірастюк.

Що відомо

  • 28-го березня на округу 87 з центром у Надвірній відбулися проміжні вибори у Верховну Раду України.
  • 1-го квітня ОВК завершила приймати протоколи виборів від дільниць, проте 20 із них відправили на перерахунок. Майже тиждень окружна виборча комісія перераховувала бюлетені, щоб встановити результати голосування. Впродовж цього часу двічі до поліцейських надходили повідомлення про замінування ОВК, приїжджала група депутатів від "Слуги народу" на чолі з Миколою Тищенком, змінювалися члени та голови окружної комісії, переривалося безперервне засідання ОВК. На п’яти ДВК голосування визнали недійсним, ще на шести дільницях виявили нестачу бюлетенів за кандидата Шевченка.
  • 4-го квітня о 6:30 на Франківщині в окружній виборчій комісії округу № 87 завершився підрахунок голосів. О 6:50 члени ОВК проголосували за те, щоб визнати вибори дійсними. Відповідно до підсумкового протоколу, кандидат від "Слуги народу" Василь Вірастюк переміг — 31,25 %. За Олександра Шевченка проголосувало 29,69 %.
  • Після оприлюднення результатів голосування кандидат у нардепи Олександр Шевченко подав позови у суди.
  • 5-го квітня голова Центрвиборчкому Олег Діденко повідомив, що ЦВК не оголосить переможця проміжних виборів в округу 87 на Івано-Франківщині, поки не буде остаточних рішень щодо справ про фальсифікації, які зараз розглядають у судах.
  • Станом на 9-го квітня, Івано-Франківський окружний адміністративний суд скасував постанови ОВК про визнання недійсним голосування на 5-ти дільницях — у Маняві, Яремчі, Микуличині, Парищі та Манастирчанах.
  • 12-го квітня Центрвиборчком зобов'язав ОВК № 87 скласти уточнений протокол результатів довиборів до Ради на одномандатному виборчому округу з урахуванням рішень судів.
  • 13-го квітня Восьмий апеляційний адміністративний суд у Львові не задовольнив апеляції ОВК округу № 87 щодо визнання недійсними виборів на дільниці у Монастирчанах. Загалом окружна виборча комісія повинна була зробити перерахунок голосів.
  • 14-го квітня приблизно о 22:30 окружна виборча комісія склала уточнений протокол результатів довиборів до Верховної Ради на округу № 87. При доопрацюванні врахували рішення судів, які вступили в дію.
  • На Івано-Франківщині поліція розпочала 17 кримінальних проваджень, пов'язаних із порушеннями під час довиборів на 87 округу з центром у Надвірній. Зокрема, 12 із них — через порушення виборчого законодавства, ще п'ять стосуються виборчого процесу. Загалом правоохоронці отримали 113 повідомлень про ймовірні порушення.

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини