Довибори у Верховну Раду на Франківщині. Текстовий онлайн

. Суспільне Карпати

На Франківщині стартували проміжні вибори у Верховну Раду України у виборчому округу № 87 з центром у Надвірній. Проголосувати за кандидата можуть жителі Надвірнянщини, а також частини Івано-Франківського та Коломийського районів.

Суспільне стежить за виборами у текстовому онлайні.

21:47 станом на 20:00, на Івано-Франківщині активність виборців на дільницях становить 35,05 %. Про це повідомляє Центральна виборча комісія.

21:00 інформація про підкуп виборців у селі Чорний Потік, що на Надвірнянщині, не підтвердилася. Про це повідомляють у пресслужбі Нацполіції в Івано-Франківській області у Facebook.

20:55 cоціологічна група "Рейтинг" оприлюднила дані екзит-полу по виборах народного депутата України в одномандатному виборчому округу № 87 станом на 18-ту годину.

Лідери виборчих перегонів

Довибори у Верховну Раду на Франківщині. Текстовий онлайн. Суспільне Карпати

Нуль відсотків отримали Руслан Зозуля, Іван Макар, Йосип Резеш, Юрій Юрченко, Руслан Дереворіз. За даними опитування, 0,5 % набрав самовисуванець Олександр Леонідович Шевченко, Олександр Петрович Шевченко трохи менше – 0,3 %. Марія Жолоб та Сергій Сивачук – по 0,1%.

20:00 на виборчій дільниці № 260525 у селі Саджавка Коломийського войону видали бюлетень за закордонним паспортом. Як повідомляють спостерігачі ОПОРИ, виборці намагалися проголосувати за різними документами, однак виборчі комісії їм не дозволили цього зробити. Зокрема, на одній з дільниць виборчиня намагалася проголосувати за посвідченням багатодітної мами.

19:35 У селі Угорники зафіксували видачу виборчого бюлетеня чоловікові, який пред'явив посвідчення водія. Про це розповів під час включення з виборчих дільниць спостерігач Громадської мережі ОПОРА Іван Маруняк.

18:25 на Прикарпатті у селі Чорний Потік спостерігачі Руху ЧЕСНО прислали відео з імовірним підкупом громадян на проміжних виборах до Верховної Ради України.

18:05 Громадянська мережа ОПОРА проаналізує пресконференцію в Івано-Франківській ОДА, яка відбулася 28-го березня, на предмет виборчої агітації.

17:55 на дільниці № 260001 у Богородчанах двоє людей не проголосували, оскільки не знайшли себе у списках виборців, повідомляє ОПОРА.

Один чоловік прийшов на дільницю і виявив, що його немає у списках. Він не надав особливого значення тому, що запрошення на вибори йому не прийшло. Чоловік стверджує, що нікуди не переїжджав та прописку не змінював.

Довибори у Верховну Раду на Франківщині. Текстовий онлайн. Суспільне Карпати

Голова дільничної виборчої комісії Марія Мартинюк вважає: "Якщо такого запрошення не отримано, то потрібно звернутись чи на виборчу дільницю, чи у реєстр виборців, і з’ясувати, чому так сталось. Вини виборчої комісії в цьому нема. Ми записали його дані, щоб звертатись самі, і щоб в майбутньому такої не було ситуації".

За її словами, сьогодні це другий випадок, коли виборець не зміг проголосувати, бо не знайшов себе у списках.

На виборчій дільниці № 260491 у селищі Ланчин двоє виборців не знайшли себе у списках та не змогли проголосувати. Кажуть, що це вперше за всі роки виборів. 

Довибори у Верховну Раду на Франківщині. Текстовий онлайн. Суспільне Карпати

17:05 на Івано-Франківщині представники екзит-полу під час голосування перебували у приміщенні виборчої дільниці № 260010 у селі Горохолина і опитували громадян.

"Посвідчення, яке б давало їм право знаходитись у приміщенні, вони не мали. На зауваження спостерігачів вони зазначили, що їм "суто по-людськи" дозволили перебувати", — повідомляють в ОПОРІ.

Спостерігачка звернулася до голови ДВК. Лише після того представники екзит-полу покинули приміщення.

Також представників екзит-полу у приміщенні для голосування зафіксували на дільниці № 260531.

16:50 станом на 16:00, на Івано-Франківщині активність виборців на дільницях складає 21,09 %. Про це повідомляє Івано-Франківська обласна організація "Комітет виборців України".

"Активність виборців у порівнянні з попередніми виборами є досить низькою. В 2019 році станом на 16:00 явка становила 26,6 %", — йдеться в повідомленні.

Довибори у Верховну Раду на Франківщині. Текстовий онлайн. Суспільне Карпати

16:44 поліцейські Івано-Франківщини зареєстрували 10 повідомлень про можливі порушення виборчого законодавства.

"Здебільшого люди дзвонили та повідомляли, що неусунуті агітаційні матеріали. За усіма фактами проводять перевірку", — повідомила речниця обласної поліції Христина Максимчак.

15:58 у селі Добротів на виборчій дільниці № 260502 виборець сфотографував бюлетень. Порушення зафіксували представники ОПОРИ.

“Це достатньо серйозне порушення, тому що воно має ознаки порушення таємниці голосування. Зараз необхідно дізнатися, з якою метою виборець це робив. Це мають з’ясувати правоохоронці, чи це не є частиною якоїсь маніпулятивної схеми”, — зазначив координатор ОПОРИ Іван Маруняк.

Спостерігачі повідомили працівникові поліції, але той відпустив виборця, мовляв на фото нічого не було.

Довибори у Верховну Раду на Франківщині. Текстовий онлайн. Суспільне Карпати

14:41 станом на 14:10, на виборчій дільниці № 260485 у Делятині проголосували майже 11 % – 243 людини. Загалом у списку – 2 243 виборці. Про це повідомив секретар виборчої комісії Андрій Обідняк.

"Активність не є велика, сподіваємося, що до вечора буде краще. В обід більше людей прийшло, тому що після церкви заходять проголосувати", – каже Андрій Обідняк.

За його словами, усі дотримуються карантинних вимог.

"Міряємо температуру, дотримуємося маскового режиму, маємо антисептики. Кожні дві години обробляємо робочі столи. Створили окрему кабінку для людей, в яких зафіксують температуру більшу, ніж 37,2. Поки таких не було. Нас забезпечили всім необхідним частково ОВК та частково селищний голова Делятина", – каже Андрій Обідняк.

Також секретар додає, що наразі жодних порушень не було: "Всі голосують з паспортами. Все, як нас навчали. Люди самі показують документ, ми в руки не беремо".

Довибори у Верховну Раду на Франківщині. Текстовий онлайн. Суспільне Карпати

14:10 спостерігачі ОПОРИ зафіксували відсутність окремих скриньок для голосування виборців з ознаками респіраторних захворювань. Зокрема, на виборчій дільниці № 260485 у Делятині, № 260336 у селі Угорники Коломийського району та № 260502 у селі Добротів Надвірнянського району.

На дільниці № 260291 у Ланчині Надвірнянського райну відсутня маркована кабіна для голосування хворих з ознаками респіраторних захорювань або підвищеною температурою та окрема скринька. Також на цій дільниці – три стаціонарні скриньки замість чотирьох та одна переносна скринька замість двох.

13:50 на виборчій дільниці № 260535 у селі Чорні Ослави Надвірнянського району виборці зробили "кабінку для хворих із температурою".

Довибори у Верховну Раду на Франківщині. Текстовий онлайн. Facebook/Громадянська мережа ОПОРА

13:30 у виборчому округу № 87 створили дві мобілізаційні кампанії для збільшення активності виборців. Про це повідомив координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Івано-Франківській області Іван Маруняк. За його словами, у двох селищах – Делятині та Отинії – розмістили мотивуючі фотозони. Спостерігачі ОПОРИ стежитимуть за тим, що біля цих фотозон відбуватиметься до кінця дня.

Друга мобілізаційна кампанія має назву "Голосуй, не ігноруй".

"Суть цієї кампанії полягає у тому, що виборець, який прийшов на дільницю, має сфотографуватися біля таблиці виборчої комісії. За це він отримує світшот з лозунгом, який, наприклад, використовував під час виборчої кампанії один із кандидатів", – зазначив Іван Маруняк.

13:25 станом на 13:00, поліцейські Івано-Франківщини зареєстрували сім повідомлень про можливі порушення виборчого законодавства: 4 – у Надвірянському районі, 2 – у Богородчанській ТГ та одне – у Яремчанській громаді.

"За усіма фактами поліцейськими проводиться перевірка, за результатами якої буде надана відповідна правова кваліфікація кожній з подій", – йдеться у дописі.

13:00 Рух ЧЕСНО повідомляє, що станом на 12:00 на Івано-Франківщині явка виборців на дільницях складає 7,7 %.

Довибори у Верховну Раду на Франківщині. Текстовий онлайн. Суспільне Карпати

12:40 у селі Добротів Надвірнянського району на виборчій дільниці № 260502 офіційний спостерігач від одного з кандидатів показав виборцю з порушенням інтелектуального здоров’я, за кого голосувати, повідомляють в Громадянській мережі ОПОРА.

Натомість інші спостерігачі зробили зауваження та зазначили, що допомогти такому виборцю має право тільки інший виборець.

Довибори у Верховну Раду на Франківщині. Текстовий онлайн. Суспільне Карпати

10:50 у селищі Ланчин Надвірнянського району на дільниці № 260491 виборець проголосував за водійським посвідченням, повідомляють спостерігачі ОПОРИ.

Спочатку комісія відмовилася дати бюлетень чоловікові без документів та відправила його додому. Виборець повернувся і пред’явив посвідчення водія. Члени ДВК видали йому бюлетень, щоб не входити в конфлікт з  людиною, у якої, за їхніми словами, "сталося загострення", кажуть в ОПОРІ.

10:40 за словами голови ОВК Руслана Кашнікова, станом на 10:30 порушень виборчого процесу на округу 87 не зафіксовано. Найшвидше інформацію про активність виборців можна буде дізнатися о 16:00, а згодом — о 20:30.

Довибори у Верховну Раду на Франківщині. Текстовий онлайн. ОПОРА

10:00 серед порушень, які зафіксувала ОПОРА, неусунута агітація, яка була розміщена на електроопорах, а також платна реклама у Facebook. До слова, агітки і досі приліплені на стовпах.

"Агітація закінчується о 24:00, в останню п'ятницю перед днем голосування. Відповідно до частини 24 статті 74 Закону України про вибори, передвиборні матеріали знімають відповідні служби органів місцевого самоврядування. Це означає, що вони не впоралися з цим завданням. Неусунуті друковані матеріали агітації висять і зараз. Так само ми спостерігали за агітацією через платну рекламу у Facebook", — зазначив Іван Маруняк.

9:20 за інформацією Громадянської мережі ОПОРА, ДВК № 260513 у Молодкові Надвірнянського району відкрилася із запізненням у 30 хвилин.

"Вони не встигли чомусь завчасно виготовити контрольні талони, кинути їх у скриньку для голосування. Процес виготовлення контрольних талонів дільничної виборчої комісії спричинив затримку із відкриттям. Виборці, які прийшли на дільницю, чекали 30 хвилин, а потім проголосували", — розповів Суспільному координатор Громадянської мережі ОПОРА Іван Маруняк.

Довибори у Верховну Раду на Франківщині. Текстовий онлайн. ОПОРА

9:10 за інформацією прикарпатських поліцейських, о 8:00 усі дільничні виборчі комісії вчасно розпочали свою роботу. Будь-яких правопорушень на дільницях не зафіксовано.

8:15 на виборчому округу 87 усі дільниці відкриті, працюють у штатному режимі. За словами голови ОВК Руслана Кашнікова, сигналів про порушення не надходило.

За інформацією Центрвиборчкому, на округу 87 налічують приблизно 146 980 виборців.

Там утворено 117 дільничних виборчих комісій, які організовуватимуть голосування на дільницях. До складу ДВК увійшли представники чотирьох парламентських партій та дев’яти кандидатів у народні депутати України.

Читайте також: За два дні до голосування: що потрібно знати про проміжні вибори в округу № 87

Виборці зможуть віддати свій голос за одного з 14-ти кандидатів.

До охорони публічного порядку залучено понад 450 правоохоронців, 136 працівників управління ДСНС та 30 військовослужбовців Національної гвардії України.

Що відомо