У Калуші на Івано-Франківщині тест-драйвер Володимир Андреєв проводить безкоштовні екстремальні заїзди на авто для ветеранів. Чоловік вважає: це — спосіб отримати адреналін, якого не вистачає бійцям після фронту. У першому сезоні, який тривав упродовж вересня-грудня 2024 року, у заїздах взяли участь 50 людей. 3 травня 2025 стартував новий сезон, розповідає кореспондентка Суспільного.
"Я нарешті побачив цю довгоочікувану усмішку"
Ідея проводити екстремальні заїзди на авто для ветеранів виникла у тест-драйвера Володимира Андреєва у 2014 році, коли його товариш повернувся з полону.
"Мій товариш Коля Голіков (нині — покійний) потрапив у полон. Я мав після того з ним не одну розмову і розумів, як йому важко. Другу потрібно було якось знімати стрес. Він був автофанатом і любив потужну техніку. Я вирішив покататися з ним на спортивній машині, дав йому проїхатися. Йому сподобалося. Я нарешті побачив у Колі довгоочікувану усмішку", – розповідає Володимир Андреєв.
Далі тест-драйвер проводив пробні заїзди на авто з бійцями 80 окремої десантно-штурмової бригади й також почув від них позитивні відгуки. Згодом зрозумів, що їзди з прискоренням недостатньо, тож почав практикувати контраварійне водінняКонтраварійне керування автомобілем — це комплекс навичок з реагування в екстрених ситуаціях на дорогах. Його мета полягає у запобіганні аваріям або виході з них з мінімальними втратами.
"Після 24 лютого 2022 року молоді хлопці звикли до адреналіну. Були бійці, які мали по кілька штурмів на тиждень. І це треба компенсувати. Я одного покатав на спортивній дорогій автівці, йому сподобалося. І ще пару хлопців покатав, і зрозумів, що їх потужною дорогою машиною не здивувати. Тоді я в товариша взяв автівку і спробував контраварійне водіння. Я виліз з тієї автівки, в мене трусилися руки й була посмішка. Тоді зрозумів — треба в цьому напрямі працювати", — каже Володимир Андреєв.
Перший сезон заїздів відвідали 50 ветеранів
Торік Володимир придбав авто 1984 року випуску. Модифікував його, провів кілька пробних виїздів з військовослужбовцями Сил спеціальних операцій та 3 окремої штурмової бригади. У вересні відкрив сезон заїздів з військовими й ветеранами. До кінця грудня 2024 року його відвідали 50 людей.
"Я зрозумів, що воно працює. Емоцій — дуже багато. Були й крики в машині. Хлопці були щасливі. Я зрозумів, що це треба розвивати. Але я ще контролював їхній стан після поїздки. Телефонував, питав, як вони себе почувають, який сон. Бо є проблеми у хлопців зі сном — вони не можуть спати", — розповідає Володимир Андреєв.
Один з бійців розповів тест-драйверу, що після автомобільної реабілітації прийшов додому і відчув приємну втому. Ліг на подушку і нарешті виспався без таблеток. А зранку почувався набагато краще.
Навички контраварійного водіння Володимир Андреєв отримав, коли навчався на водія-тілоохоронця. А вперше за кермо автівки сів у п'ять років у полі в селі КоблевеСело Коблеве — найбільший курорт на узбережжі Чорного моря у Миколаївській області. У 18 років почав працювати таксистом. Згодом вирішив навчатися на водія-тілоохоронця.
"Пройшов з колишніми водіями-тілоохоронцями кілька базових уроків, але це більше було контраварійне водіння. Минуло багато років. Зараз взяв стареньку машину 1984 року, щоб возити хлопців. Зрозумів: якщо Бог дав мені такий талант, його треба розвивати на користь іншим", — говорить Володимир Андреєв.
"Моє завдання — не нашкодити"
Володимир Андреєв каже, що намагається підібрати до військових і ветеранів індивідуальний підхід під час заїздів.
"У хлопців є проблеми із серцем. У кожного — різний ступінь ПТСРПосттравматичний стресовий розлад — психічний розлад, різновид неврозу, що виникає внаслідок переживання однієї чи кількох подій, які ушкоджують психіку. Це можуть бути аварії, важкі фізичні нівечення, військові дії, катастрофи, побутове або статеве насильство, стихійні лиха, теракти, загроза смерті.Посттравматичний стресовий розлад не є наслідком підвищеної психічної неврівноваженості або проявом психічного захворювання. Навіть у психічно здорових і впевнених людей може розвинутися ПТСР, контузії. Моє завдання — не нашкодити. Я не маю професійної медичної освіти, але навчався тактичної медицини. Знаю, як людину "читати" за зовнішнім виглядом, за поглядом і диханням. Коли двигун заглушив чи спілкуємося перед заїздом, п'ємо каву, я питаю, чи немає проблеми з тиском, чи серце не болить, чи колись катався, чи є досвід", — розповідає Володимир Андреєв.
Екстремальні заїзди на авто для військових і ветеранів проводять за містом, на майданчику розміром 50 на 50 метрів, обкладеному шинами.
"Ми тренуємося за Калушем, де дозволений в децибелах зовсім інший звук. Поки що ніхто не жалівся, але вихлоп дійсно дуже гучний, і це не кожному підходить. Є хлопці, які з окопів, які були під мінометними обстрілами. Їх ці звуки лякають", — говорить Володимир Андреєв.
Сесія триває від 3 до 15 хвилин. За цей час учасники заїздів виконують кілька фігур: "бублик", "круг" та "вісімку" зі швидкістю 30-40 кілометрів за годину.
"Стараємося все робити плавно. Машина має спортивну підвіску, щоб її не перехиляло і не перевернуло. Швидкість 30 кілометрів за годину — це досить безпечно, комфортно і цікаво. Були хлопці, які за три хвилини отримували таке задоволення, що я бачив, що коли продовжуватимуть, їм буде забагато. Бо є така річ, як переповнення організму адреналіном. Це теж не дуже добре", — каже Володимир Андреєв.
Як відбуваються парні заїзди
3 травня у Калуші почався новий сезон заїздів для ветеранів. Його новинка — парні поїздки. Для цього придбали та укомплектували ще одну автівку, розповідає механік і тест-драйвер Ігор Босяк.
"Це — наша машина 1985 року випуску. У такому вигляді лише цього року зібрана. Ми її модернізували: поставили потужніший двигун, турбіну. Авто наразі "складає екзамен". Зараз пробуємо парні заїзди. Це важко: треба звикнути до партнера, встигати за ним. Такі заїзди дають сильні емоції. Ми вже катали військових. Вони задоволені, дехто навіть пищить", — розповідає Ігор Босяк.
"Адреналін — як на бойовому виїзді"
Відвідав заїзди ветеран Микола Пилипів. Чоловік боронив країну у складі 24 окремої механізованої бригади з 2022 року. Воював на Луганщині, Донеччині, Херсонщині. У 2023 році демобілізувався.
"Відчуття — як у літаку чи на атракціоні. У мене аж мурашки по шкірі пішли, як я почав з Володимиром їздити. Порівняти відчуття можна з тим, як після сильної атаки на фронті ти виходиш і відчуваєш себе в безпеці, та просто радієш життю. Це — приємний адреналін", — розповідає Микола Пилипів.
У заїздах брав участь і ветеран Василь Мацюк. Чоловік мобілізувався на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, служив у 110 окремій механізованій бригаді. Виконував бойові завдання в Красногорівці та Авдіївці. Наприкінці 2023 року демобілізувався.
"Відчуття такі, коли ми заїжджали у Красногорівку. Я вже пройшов реабілітацію, але сьогодні згадав ці емоції. Я дуже задоволений. Вдома не вистачає цього адреналіну. Тут ти отримуєш те, що й на війні. Набагато легше стає", — каже Василь Мацюк.
Ветеран Сергій Гаврилів цьогоріч вперше спробував парний заїзд. На початку повномасштабного вторгнення чоловік повернувся з Чехії, щоб боронити країну. Він служив у 102 окремій бригаді територіальної оборони мінометником, старшим навідником. Воював на Запорізькому напрямку. Навесні 2023 року після поранення демобілізувався, наразі проходить реабілітацію.
"Це — моя третя сесія. Реабілітація проходить "на ура". Адреналін такий, як від поїздок на "передок", як на виїзд бойовий. Це моцноМоцно (діалектизм) — міцно, сильно, дуже. Парний зовсім інакше відчувається. Машини їдуть одна за одною, і думаєш, що зараз буде аварія. Адреналіну ще більше, мене досі трусить. Після такого заїзду спиш, як маленький, чесно. Зранку прокидаєшся дуже свіжим. Це треба відчути", — говорить Сергій Гаврилів.
"Ми єдині в області практикуємо це"
Володимир Андреєв надалі планує розширити майданчик для заїздів, щоб зробити більшу зону безпеки. Також хоче зробити ремонт покриття і проводити змагання з картингуКартинг — вид моторного спорту, у якому застосовуються карти — невеликі перегонові автомобілі з відкритими колесами. Карт може розвивати швидкість від 24 кілометрів до 260 кілометрів за годину. Часто картинг розглядається як початковий етап у підготовці до дорожчих і престижніших моторних видів спорту для військових із сім'ями.
"Хочемо це розвивати, і подаємо, як приклад, для інших міст. Навіть таке маленьке містечко, як Калуш, змогло. То що говорити про інші міста? Ми даруємо хлопцям емоції. А самі отримуємо досвід їзди на цих автівках. Хлопців не цікавить нічого — ні пальне, ні шини. Ми всі витрати перекриваємо з друзями, з іншими підприємцями. Хто шини дає, хто — пальне, хто — гроші на ремонт. Для хлопців це повністю безоплатно. І це від душі", — розповідає Володимир Андреєв.
"Інколи треба дати "драйву" психіці"
Зі слів психологині, психотерапевтки Наталії Чаплинської, такі заїзди можуть стати одним з видів позитивного проведення часу та спілкування ветеранів між собою.
"Ми часто чуємо, що багато хто з ветеранів хотів би повернутися на передову, тому що той адреналін, ті "зашкалювання", які були на війні, є неповторними, з одного боку, а з іншого боку, це — дуже страшно. А коли людина себе почуває в безпеці й може пережити подібні емоції, можливо, це — теж один з варіантів проявів певних станів, від яких людина отримує задоволення. До прикладу, спілкування з природою, стрибок з парашутом тощо. Як фахівець, я нічого не маю проти таких заїздів", – говорить Наталія Чаплинська.
З її слів, для спортивних заїздів потрібен індивідуальний підхід до кожного ветерана, адже не всім підходить таке проведення часу.
Якщо людина після заїзду себе добре почуває, отримує заряд нової енергії, відновлення, то їй підходить такий досвід. Натомість, якщо за деякий час після заїздів спостерігаються негативні прояви в поведінці чи спілкуванні, варто проаналізувати, чи корисним є таке проведення дозвілля для цієї людини.
"Інколи треба дати "драйв" психіці, емоціям, щоб відбувся своєрідний "вибух". Цього достатньо для того, щоб продовжувати спокійне життя. Але іноді це може призводити до досить негативних наслідків — вживання алкоголю тощо", — завершує Наталія Чаплинська.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube