Перейти до основного змісту

"Постійно знаходишся в стані напруги". Як у пункті психологічної допомоги військові відновлюються та відпочивають

У пункті психологічної допомоги 30-ї окремої механізованої бригади на Донеччині українським військовослужбовцям пропонують арттерапію, масаж та релаксацію за допомогою музики й ароматів. Як це працює та з якими запитами найчастіше звертаються до психологів армійці — у репортажі Суспільне Донбас

Лунає музика, горить аромасвічка — так проходить сеанс біосугестивної терапії в пункті психологічної допомоги 30-ї механізованої бригади.

"Не турбуйтеся про те, що з заплющеними очима ви мимоволі можете заснути. Ви не заснете. Навіть відчувши легеньку сонливість, ви будете чути мій голос", — говорить психологиня відвідувачам під час сеансу.
Сеанс психологічної терапії. Кадр з відео/Суспільне Донбас

Така терапія дозволяє розслабитись, розповідає по закінченню Олег. Він у війську з 2016 року, мав контузії. Не приховує: на передовій важко.

"Постійно знаходишся в стані напруги, не знаєш, де тебе може спіткати обстріл. Постійно шукаєш якісь звуки. Є негативні думки. Ти на це звертаєш увагу й не можеш розслабитись", — ділиться військовослужбовець.

Сергій також відновлюється тут. Він захоплюється малюванням. Чоловік розповідає, що ніде цьому не вчився, але з дитинства пише фарбами.

Сергій відновлюється арттерапією. Кадр з відео/Суспільне Донбас

"Це мої останні картини. Донецький край, терикони. Ось, вертольоти летять. Це намальовано акрилом", — розповідає військовий.

Наразі він прийшов на сеанс арттерапії. Пояснює це тим, що, хоче попередити можливі психологічні проблеми.

Донецький край, терикони. Автор малюнка Сергій. Кадр з відео/Суспільне Донбас

"Це раніше водієм був, КАМАЗом возив боєприпаси, ось наче я їду. Оце трактор такий в мене. Я люблю техніку крутити, ремонтувати. Малювання заспокоює", — розповідає військовослужбовець 30 ОМБр Сергій.

Під час арттерапії військові можуть самі обрати тему, малюнка і матеріали, розповідає психологиня Наталя. Так вони можуть перенести на папір емоції, які не усвідомлюють, або ж ті, про які важко говорити.

Малюнки Сергія. Кадр з відео/Суспільне Донбас

"Є такі військовослужбовці, які взагалі в житті нічого не малювали, окрім як в шкільних зошитах. На малюнку може бути будь-що. Але все, що там є, це все про людину. Але то може бути в різних її станах — у спокої, тривозі", — пояснює психологиня Наталія.

Психологиня Наталія. Кадр з відео/Суспільне Донбас

У пункті психологічної допомоги також є імпровізований кінозал та масажне крісло.

"Сон, їжа, відпочинок, релаксація — все тут є. Коли вони сюди прибувають, вони обов’язково проходять через індивідуальні співбесіди з психологом та тести", — розповідає начальник групи психологічної підтримки Олександр.

За словами психолога Івана, реабілітація в цьому пункті психологічної допомоги триває до трьох днів. Якщо цього замало, військовослужбовця скеровують до інших фахівців.

Психолог Іван, 30 ОМБр. Кадр з відео/Суспільне Донбас

"Є випадки слухових галюцинацій. На передовій, хлопці чують звуки дрона — він, наприклад, ходить і просто чує, неначе недалеко щось дзижчить. Сон — найстрашніше, що є, бо, коли йде розлад сну — це вже медикаментозне втручання з взаємодією з профільним лікарем — психіатром. Він визначає ступінь діагнозу або, наприклад, там ПТСР, або розлад адаптації", — пояснює психолог Іван.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Топ дня
Вибір редакції