Всесвітнє вшанування пам'яті жертв Маріупольського драматичного театру та флешмоб "Де ти" розпочнеться 24 лютого і триватиме до 16 березня, дня бомбардування театру. Сергій Жадан презентує "Арабески", де збиратиме донати для військових, тур триватиме протягом березня сімома містами України. Виставу "Маріупольська драма" від "театру без даху" покажуть у містах Європи. Поетичну збірку "Іпостасі ковили" видав журналіст з Донеччини. Про що вірші Сергія Горбатенка, як долучитися до флешмобу та де гастролюватиме вистава про Маріуполь — добірку новин культури зібрало Суспільне Донбас.
"Де ти: Where are you?": всесвітній флешмоб
16 березня роковини бомбардування Драматичного театру в Маріуполі Донецької області у 2022 році. Будівля, яка була прихистком для сотень цивільних, стала братською могилою. У день трагедії на асфальті перед театром було написано "ДЕТИ", але це не зупинило окупантів.
Громадська організація "Проєкт "Де ти" закликає людей в Україні та за кордоном долучатися до всесвітнього флешмобу. "Де ти" — данина пам'яті дітям Маріуполя. Про це повідомляється на сторінці організації у Facebook.
"З 1 лютого по 16 березня 2025 року люди з усього світу зберуться разом, щоб вшанувати пам'ять жертв бомбардування Маріупольського драмтеатру та вимагати повернення примусово викрадених Росією українських дітей. Кожен допис, кожне зображення, кожен голос мають значення", — йдеться у дописі.
- Організатори створили інструкцію, взяти участь
- зберіть друзів, родину або колег, це може бути школа, організація або громада,
- виберіть значуще місце для створення "ДІТИ" або "ДЕ ТИ?".
- сфотографуйте або зафіксуйте своє послання: можна використовувати крейду, світло або творчі методи, щоб відобразити слова.
- Опублікуйте повідомлення в період з 24 лютого по 16 березня 2025 року з хештегами: #DETYWhereAreYou #DETYproject #StandWithUkraine
- Відправте фотографії/відео електронною поштою: flashmob@detyproject.org або завантажуйте в detyproject.org/upload.
Що відомо про драмтеатр у Маріуполі
Під час облоги Маріуполя драмтеатр став домівкою для 500-1200 людей, які втратили своє житло під час бомбардувань, пише ГО “Історія в руках”. Туди завозили вагітних, породіль з пологового будинку. 16 березня 2022 року театр був зруйнований бомбовим авіаційним ударом російських Збройних сил. За різними оцінками загинули від 300 до 1200 людей.
Наприкінці грудня 2022 року окупаційна влада знесла рештки театру, щоб приховати скоєний злочин.
Тур містами України: Сергій Жадан презентує "Арабески"
У рамках освітньо-комунікаційного "Хартія Туру" пройде серія літературних зустрічей з Сергієм Жаданом, під час яких письменник презентуватиме свою нову книгу "Арабески", розповідатиме про історію, цінності та філософію бригади, а також відповідатиме на запитання гостей. Про це повідомляє "Концерт UA", також йдеться на сторінці Жадана в Instagram.
"Арабески" — це книга про людей, які змінюються разом із часом. Дванадцять історій сплітаються в єдиний візерунок, де минуле перегукується із теперішнім, а голоси героїв звучать у просторі змін і випробувань. Це книга про відповідальність, пам’ять, силу та ніжність, які визначають сьогоднішню реальність", — йдеться в анонсі події.
Розклад туру:
- 10 березня – Харків
- 16 березня – Київ
- 18 березня – Рівне
- 22 березня – Тернопіль
- 23 березня – Чернівці
- 25 березня – Львів
- 26 березня – Ужгород
100 відсотків прибутку організатори обіцяють передати на потреби бригади.
На виступах також буде представлена виставка, присвячена "Хартії", а всі охочі матимуть змогу підтримати бригаду донатами.
"Маріупольська драма": гастролі Європою
Донецький академічний обласний драматичний театр до третіх роковин російського вторгнення їде в тур Європою з виставою "Маріупольська драма".
Про це повідомляє сайт "Карабас".
"Вистава, заснована на реальних історіях акторів, які пережили блокаду та бомбардування будівлі театру в Маріуполі, у березні 2022 року. Ми розповідаємо цю історію світові як доказ одного з наймасштабніших злочинів Росії проти мирного населення України в цій несправедливій загарбницькій війні", — йдеться в анонсі події.
- 22 березня — Загреб,
- 23 березня — Мілан,
- 24 березня — Відень,
- 26 березня — Париж,
- 28 березня — Берн.
"Маріупольська драма" — вистава-сторітелінг за п’єсою Олександра Гавроша, її тривалість 60 хвилин, режисер — заслужений діяч мистецтв України Євген Тищук.
23 березня у Мілані відвідувачі вистави також зможуть познайомитися з роботами маріупольської художниці Ірини Федоренко, повідомила вона на сторінці у Facebook.
"Говоримо про Маріуполь: мої картини із серії "Діти війни" та вистава Маріупольського театру в рамках великого спільного мистецького проєкту", — йдеться у дописі.
Облога та захоплення Маріуполя на початку повномасштабного вторгнення
Human Rights Watch, Truth Hounds і SITU Research відтворили хронологію подій у місті.
За даними Маріупольської міської ради на 1 січня 2020 року в місті проживали понад 400 тисяч людей. Тут працювали два найбільших в Україні металургійних заводи: Маріупольський металургійний комбінат (ММК) імені Ілліча та металургійний комбінат "Азовсталь".
24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Протягом майже трьох місяців армія Російської Федерації та проросійські збройні формування вели бої проти Збройних сил України за захоплення Маріуполя.
До 2 березня російські війська взяли місто в облогу.
На початку березня приблизно 450 тисяч цивільних були заблоковані в Маріуполі. Бойові дії серйозно пошкодили критичну інфраструктуру, зокрема електромережі, системи водопостачання, опалення та зв’язку.
Лише 14 березня окупанти погодили евакуацію цивільних і перші жителі Маріуполя власними автівками змогли дістатися Запоріжжя.
До 13 квітня окупаційна армія захопила більшу частину міста, оголосивши про захоплення Маріуполя 21 квітня.
30 квітня відбулася перша офіційна евакуація мирних жителів з Маріуполя на територію, підконтрольну Україні.
16 травня українські військові, які залишалися на території металургійного комбінату "Азовсталь", почали здаватись у полон.
За даними звіту Human Rights Watch, Truth Hounds і SITU Research за рік повномасштабної війни — з березня 2022 року по лютий 2023 року в Маріуполі Донецької області поховані понад 10 тисяч людей. Щонайменше 8 тисяч, ймовірно, загинули від причин, пов'язаних з війною: і через прямі напади, або відсутність медичної допомоги чи чистої води. Там зауважили, загальна кількість загиблих може бути значно більшою: у деяких могилах ховали по декілька тіл, інші люди, можливо, померли пізніше через причини, пов’язані з війною, припускають правозахисники.
"Іпостасі ковили" — вірші про Донеччину
Вийшла друком збірка віршів "Іпостасі ковили" поета та журналіста зі Слов'янська Донецької області Сергія Горбатенка. Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook.
Як розповів Сергій Суспільне Донбас, вірші писав протягом року. Натхненням для написання поезій стало кохання.
"Це вірші, які писалися десь з кінця 2023 року і впродовж 2024-го. Скільки їх там? Якщо чесно, я не рахував. Я дуже не люблю статистику, якщо їх там, наприклад, 46 чи 54, от для мене немає жодної різниці. Просто познайомився з гарною людиною, з гарною дівчиною. І якось воно так почало писатися", — ділиться автор збірки.
Зважитися на видавництво збірки його надихнули колишні педагоги. У книзі поезії не тільки про любов, каже Сергій Горбатенко, є — про природу, про рідний край.
"Наскільки красива природа Донеччини: мальовниче небо, прекрасний степ, польові квіти, чудова ковила, яка для мене взагалі стала відкриттям. І от на тлі всієї цієї краси, триває величезне горе, яке несе Кремль сюди — сльози, смерті, кров, руїни, пожежі. І от якось воно все переплелось", — розповів автор.
Всі зібрані кошти Горбатенко пообіцяв перерахувати на поточні потреби двом підрозділам порівну: взводу БпЛА "Барні" 10-ї ОГШБ і 1-й механізованій роті 21 ОМПБр "Сармат".
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram