Перейти до основного змісту

Не відновили хати і після 2014 року. Як живуть люди у селі Селезнівка, до якого знову наближається фронт

76 людей з 226 залишаються жити у селі Селезнівка Миколаївської громади на Донеччині. Тут немає жодного магазину, електро-, газо- та водопостачання працюють. Більшість будинків в Селезнівці зруйнувані у 2014 році, в першій рік російсько-української війни, люди відновлюють свої хати й досі. Як живуть люди у Селезнівці та чи збираються в евакуацію через наближення лінії фронту — у репортажі Суспільне Донбас.

Майже кожна хата в Селезнівці була пошкоджена російськими обстрілами у 2014 році. Деякі вигоріли вщент й покинуті, проте більшість будинків місцеві жителі відремонтували.

Відремонтований будинок, село Селезнівка, Миколаївська громада, Донецька область, 29 січня 2025 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Жителька Селезнівки Альона, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Будинок Альони також горів через бойові дії у 2014 році.

"Прилетіло, пів хати згоріло, ми відновлювали повністю. Стіни були побиті. І вікна міняли, й дахи. У нас всюди нові дахи", — каже вона.

Село Селезнівка, Миколаївська громада, Донецька область, 29 січня 2025 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

За словами Альони, поставили новий паркан, навели лад на подвір'ї, та все одно лишаються сліди боїв понад 10-річної давнини.

"Та хата, що горіла, в середині ми ще толком не зробили", — каже вона.

Відремонтований будинок, село Селезнівка, Миколаївська громада, Донецька область, 29 січня 2025 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

"Було страшно, звісно, і в підвалах жили. Як щось стихало ми виходили — і потім знов. Було по всякому, але не виїздили нікуди", — згадує жителька Селезнівки 2014 рік.

Сінник, село Селезнівка, Миколаївська громада, Донецька область, 29 січня 2025 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Альона розповідає: жили у підвалі. Каже, ще не повністю відновили все що було пошкоджено десять років тому. Відбудували сінник та новий корівник.

"Одну корову звуть Яна. А іншу Марта, вона у березні народилася. Це її донька", — показує корів жителька Селезнівки.

Корова Яна, село Селезнівка, Миколаївська громада, Донецька область, 29 січня 2025 рік. Суспільне Донбас/Олександр Буряк

Корова Марта, село Селезнівка, Миколаївська громада, Донецька область, 29 січня 2025 рік. Суспільне Донбас/Олександр Буряк

На городі Альона вирощує овочі: картоплю, цибулю, моркву, буряк. Також насадила дерев.

"Яблуні, груша є, вишня є. Минулого року засуха була, не так врожайно, але нічого: потрошку свого, але маємо. Овочі та фрукти, аби якийсь компот зварити, чи закатати на зиму — у нас є", — розповідає господарка.

Город, село Селезнівка, Миколаївська громада, Донецька область, 29 січня 2025 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Альона згадує, як десять років тому раділи закінченню боїв та святкували цей день всі разом.

"В клубі збиралися. І танці, і страви готували приносили туди. Збиралися вулицями, варили кашу, сало, шкварки засмажували прям на вогнищі та кожен зі своїми тарілками, ложками приходили. Та пісні співали. Це справжнє було свято, коли війна пішла і стало, навіть не дивлячись на руйнування, — все у нас стало мирно, спокійно", — згадує Альона.
Жителька Селезнівки Альона, Донецька область. Суспільне Донбас/Олександр Буряк

Попри наближення лінії фронту в евакуацію жінка не збирається, вірить, що скоро знову з односельцями святкуватимуть перемогу.

Село Селезнівка, Миколаївська громада, Донецька область, 29 січня 2025 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

У Селезнівці є електроенергія та водопостачання. Живуть тут 76 людей, немає магазинів, за продуктами їздять у Слов'янськ, каже Альона.

Працює у селі фельдшесько-акушеський пункт.

"Обслуговуємо населення. Це перша невідкладна допомога. Якщо є призначення лікарів, то приходять і роблять ін'єкції. Також обслуговуємо вдома людей", — розповіла фельдшерка Лариса Гадяцька.
Фельдшерка Селезнівського фельдшерсько-акушерського пункту Лариса Гадяцька, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Кілька разів на місяць тут проводять прийоми й лікарі з міжнародних організацій, додає фельдшерка.

Фронт від Селезнівки, за даними начальника Миколаївської військової адміністрації Володимира Проскуніна, наразі за 18 кілометрів.

Село Селезнівка, Миколаївська громада, Донецька область, 29 січня 2025 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Топ дня
Вибір редакції