Понад 3 600 російських окупантів знищили за 2024 рік військові Луганського прикордонного загону — бригади "Помста". Бійці бригади продовжують воювати одночасно в Донецькій, Луганській та Харківській областях. Про особливості оборони на різних напрямках, вплив ландшафту та якими будуть подальші напрямки наступу армії РФ у 2025 році — в ексклюзивному інтерв’ю Суспільне Донбас розказав заступник начальника 3-го прикордонного загону Андрій Гітт.
Луганські прикордонники стали бригадою на початку цього року. Які виконують завдання та чи достатньої озброєння?
Коли почався широкомасштабний наступ, то ми всі стали в один стрій з Силами оборони і перейшли до оборони. Відповідно, треба було перекваліфікуватися в протитанкісти, в піхоту, в ППО. У 2022 році ми були розкидані по різних підрозділах Сил оборони, то протягом 2022 року ми десь вийшли на рівень того, що ми об'єднали всі підрозділи свої. У 2023 році було прийняте рішення — прикордонний загін був реформований в загін бригадного типу. І по штату він виріс, і став таким, по суті, як уніфікованим за підрозділом Збройних сил.
У нас з'явились засоби артилерії, міномети, певні види техніки та озброєння. Так, танків у нас немає, але в решті ми нічим не відрізняємося, від тих ж бригад Збройних сил, Національній гвардії. Цей рік — становлення нашої артилерії, тому що на початку року вона тільки формувалася, поступово заходили підрозділи. Ми почали з РСЗВреактивні системи залпового вогню, потім надійшли підрозділи, які опанували гаубиці.
І ми теж думали, як прикордонник може стати артилеристом. Нічого — війна заставить, тобто треба всіма способами бити ворога. Реальна артилерія творить чудеса, вона дійсно рятує піхоту. І зараз ми вийшли на такий достатній рівень якості ураження і знищення ворога саме засобами артилерії у тому числі.
Якщо взяти за підсумками року, то в цілому було нанесено втрат противнику: в особовому складі понад 3600 — це загалом і "двохсотих", і "трьохсотих". Можна загальну цифру ділити навпіл. Що стосується техніки, також достатньо уражено: десь близько 40 танків, близько 7 БМПбойова машина піхоти, БТРбронетранспортер багато, близько 122 одиниць артилерійських систем, мінометів противника. Були і засоби ППОПротиповітряна оборона противника, і різноманітні радіолокаційні станції, багато пунктів управління, БпЛАбезпілотний літальний апарат, складів і таке інше.
Які напрямки наступу армії РФ були ключовими цьогоріч?
У цьому році можна відмічати певні ключові моменти. Однозначно це Авдіївка. Битва за Авдіївку вплинула взагалі на ситуацію, на обстановку на Донецькому напрямку. Зараз це все активно розвивається, противник зосереджує там всі основні зусилля.
На ділянках ОТУ "Луганськ" противник всередині цього року розпочав активні наступальні дії на напрямку селища Нью-Йорк та міста Торецьк. І зараз активно намагається просуватися. Активним напрямком залишається Часовоярівський: з початку року наступали з Бахмута на Іванівське, з Бахмута на Часів Яр, з Бахмута на Богданівку, на Калинівку.
По ОТУ "Старобільськ" там, де наші підрозділи, в принципі, це був Серебрянський ліс і Куп’янський напрямок. Основним напрямком протягом року був Куп’янський напрямок. І вони (сили РФ — ред.) там мали успіх. Відповідно, вийшли до річки Оскіл. Продовжують здійснювати свої наступальні дії і на напрямку Макіївки, Невського (нова назва Балка Журавка — ред.), Тернів. Тобто намагаються вийти по рубежу річки Чорний Жеребець.
Як змінилась змінилась тактика армії РФ протягом року?
Тактика їхня не міняється. Це тактика "м’ясних штурмів". Наприклад, Часовоярівський напрямок. Іванівське, Богданівка, Калинівка, де вони, наче, мали успіх, — це завдяки оцим "м’ясним штурмам". Вкидають кучу людей, які можуть не пов'язані, вони можуть бути не з одного підрозділу, вони можуть один одного не знати в більшості випадків.
В більшості випадків, зараз тактика дії ворога – це таке просочування, накопичення перед переднім краєм, і потім, відповідно, штурм позицій.
Тобто, це певна кількість людей, які висуваються заздалегідь з певних районів зосередження, накопичуються перед переднім краєм, і, відповідно, за командою, починають штурмувати ту чи іншу нашу позицію. Техніка здебільшого не веде бій. Так, може десь там трохи підтримати, але ще до переднього краю ми її всю знищуємо. А от піхота — так. Техніка більше використовується противником як засіб доставки піхоти: чимшвидше, чимбільше доставити, далі задача: застрибнути у наші траншеї. І все — а звідти їй їх дуже важко вибивати. Це на всіх напрямках.
Щоб підрозділ — взвод, рота чи якесь штатне відділення всім складом наступало — такого зараз, по суті, у росіян немає. Тобто, це випадкові люди, яких збирають в одну кучу. Але з ними така робота проводиться, настільки сильна. Не пропаганда, а такий вплив на них, такий сильний страх у них перед можливістю потрапити до нас в полон, і страх, коли вони знають, що дороги назад у них немає. У них ж навіть є методички зі здійснення самогубства. Це вказує на певний вплив на їхню свідомість — зомбовані вони.
Звісно є такі, що здаються, так. Достатньо особового складу противника наші підрозділи брали в полон.
Чи не найбільш інтенсивні напрямки Курахівський та Покровський. Як далі будуть розвиватися події, на вашу думку?
Ми розуміємо їхні цілі, основні напрямки, де вони зосереджують і можуть зосереджувати зусилля. Наступне може бути і буде, скоріш за все, це (напрямок — ред.) Торецьк —Костянтинівка, Часів Яр — Костянтинівка, траса Бахмут — Слов’янськ. Заняття певних висот, певна стратегічна перевага, і продовження наступу на Краматорськ, Слов’янськ і далі.
Тобто досягнення тої мети, якою вони перед собою поставили: вийти на кордони Донецької, Луганської області.
Захопити Донецьку, Луганську області — це їхня мета.
Якщо взяти трохи вище — Куп’янський напрямок. Зараз ми бачимо, що вони намагаються вийти на рубіж річки Оскіл. І це теж буде їхня майбутня мета. Є там загрози і по Куп’янському напрямку й по самому Куп’янську.
Але ми розуміємо, що для цього їм треба зосереджувати сили. Це не буде на всіх цих напрямках одночасно. Ми побачили, що у них сил недостатньо для досягнення цієї мети. Тому вони десь зняли якусь частину сил з усіх цих напрямків, і кинули на Покровськ, Курахове. Але якщо їм треба буде досягнути цілі, то вони теж зосередять деінде.
Треба готуватись до цього, треба готувати рубежі, готувати резерви, щоб достойно їх зустріти.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.