Перейти до основного змісту

Українські військові застосовують FPV-дрони на оптоволокні на Донеччині. "Мадяр" розповів про принцип роботи та вартість

Важливо

Бійці 414 окремого полку ударних безпілотних систем використовують дрони-камікадзе на оптоволокні, зокрема, у боях на Донеччині. Їх перероблять із безпілотників, які працюють на аналогових частотах, та додають котушку із оптоволокном. Проти таких дронів поки немає дієвого засобу боротьби.

Як працюють FPV-дрони на оптоволокні, скільки вони коштують та чи може це змінити війну в етері "Суспільне. Студія" розповів командир 414 окремого полку ударних безпілотних систем Роберт Бровді на псевдо "Мадяр".

Коли українські військові почали використовувати дрони на оптоволокні

20 грудня 2024 року "Мадяр" опублікував у Facebook відео із застосуванням бійцями його підрозділу дронів на оптоволокні. За його словами, використовувати їх почали значно раніше.

"Ми їх досить тривало використовуємо, просто прийшов час це трохи "підсвітити". Суттєве збільшення застосування цих засобів ворогом ставить дуже багато клопотів нам, адже ці засоби не піддаються впливу ні засобами радіоелектронної боротьби, ні складнощам рельєфу, і це дозволяє ворогу пересуватись цими дронами фактично над землею — 20, 30, 50 метрів від землі, де їх виявити значно складніше", — розповів Роберт Бровді.
Оптоволоконний кабель, Берлін, Німеччина, 3 березня 2024 року. Getty Images/Soeren Stache/picture alliance

Більшість FPV-дронів, які використовують в українській армії, працюють на аналогових частотах. Росіяни застосовують проти них засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ) та розвідки (РЕР), які порушують сигнал між пілотом та дроном.

"Найконцентрованіше зараз на фронті з обох сторін використовуються дрони звичайні, що керуються на аналогових частотах. Боротися з ними військо вже навчилося, адже є велика кількість засобів на озброєнні як радіоелектронної розвідки, так і радіоелектронної боротьби. Є засобів мобільних РЕБів фактично на кожному пікапі, є індивідувальні спектроаналізатори. Коли я пересуваюся, його вмикаю, і він аналізує аналогові частоти, він перехоплює зображення і ми бачимо пересування дрону на тій чи іншій частоті", — розповів "Мадяр".

Як працюють дрони на оптоволокні та скільки вони коштують

Бійці 414 окремого полку ударних безпілотників переробляють дрони, які поставляє держава, на оптоволоконні самостійно, розповів Роберт Бровді.

"Ми беремо "тушку" дрона, який ми отримуємо від держави, викидуємо з нього купу радіоелектронних модулів і навішуємо на нього буквально десять компонентів: дротів, стяжок, елементів 3D-друку пластикових. Основне — це котушка з оптоволокном. Вага котушки з 10 кілометрами волокна складає 1200 грамів. Кожен наступний кілометр оптоволокна — це плюс 65-70 грамів ваги. Тому і ворогом, і нами використовуються дрони трішки більші, ніж базові, щоб у них вантажопідйомність складала хоча би три кілограми. Тоді близько півтора кілограма займає ця система оптоволокна, і півтора кілограма залишається на бойову частину. З тих десяти компонентів ключовими є саме котушки оптоволокна, які ще треба перемотати, бо з Китаю вони приходять по 50 кілометрів бухта, і їх треба намотати і переробити котушку, щоб вона була полегшена, і медіаконвектор. Це така електронна штука, яка необхідна, щоб це оптоволокно керувалося", — розказав командир полку "Мадяр".
Український FPV-дрон на оптоволокні. МАДЯР/Telegram

Вартість трансформації не перевищує 300 американських доларів, каже військовий.

"Котушка в середньому коштує 150 доларів США на 10 кілометрів, а медіаконвектор — 25-30 доларів. Ми не говоримо про якісь страшні витрати, кастомізація власними зусилями нам не обходиться більше ніж в 250-300 доларів".

В чому особливість дронів на оптоволокні

Головна перевага дронів із оптоволоконним кабелем — відсутність технологічної протидії. Засобів, які можуть масово виявляти та заважати роботі таких дронів, поки немає, вважає Роберт Бровді.

"Дрони на оптоволокні — це зовсім інша історія. По-перше, їх не перехопиш звичайними засобами РЕР, по-друге, на них не повпливаєш на їх керованість, бо вони не випромінюють у простір ніяких радіочастот, а з'єднується отим волокном. Дієвих засобів проти них не існує. Видумовують якісь звукові датчики, які встановлюють на статичних цілях на позиціях, які допомагають почути, що наближається FPV-дрон, і гладкоствольна зброя, до якої є вже набої, які створюють хмаринку картечі, яка мала би той дрон зупинити. Але це не є засобами масового застосування. Ви точно не будете стріляти картеччю з пікапу, коли ви пересувається. Тут треба технологічний якийсь спосіб, пошук якого ще відбувається".

Чи змінять такі дрони хід бойових дій

За словами "Мадяра", активне використання дронів на оптоволокні може змінити бої по всій лінії зіткнення.

"Ворог поки що випереджає нас по кількості застосувань, допоки на рівні запиту держави не буде поставлено стійке замовлення. При збільшенні застосування дронів на оптоволокні з нашої сторони, і зі сторони ворога, ми фактично зупинимось в ситуації в 20 кілометрової зони, де суттєво обмежене пересування, адже не буде засобів РЕР та РЕБ, які допоможуть їх виявити, та з ними боротися".
Птахи Мадяра. Фото: Роберт Бровді/Facebook
"Працювати в звичайному режимі звичайними доступними дронами, але в момент, коли відбувається штурм і ворог застосовує в секторі серйозні позиційні засоби РЕБ, щоб зупинити штурм треба мати на кожній позиції 10-20 дронів на оптоволокні, щоб реанімаційно застосувати їх і унеможливити подальше просування", — розповів командир полку на псевдо "Мадяр".

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня
Вибір редакції