Книгу "Гід на схід" авторки Наталя Михальченко та Тетяна Кабакова видали вдруге. Як покращилось видання, а також про календар "Жінки українського сходу 2025" Суспільне Донбас розказала Наталя Михальченко.
Крім того, у добірці про культурні події, пов'язані із Донеччиною:
- де в Ужгороді відкрили мініскульптурку на честь українського композитора Миколи Леонтовича, що жив та працював у Покровську Донецької області,
- виставка "Обличчя спротиву", що відкрилася у Краматорську до дня Збройних сил України.
"Довідник-путівник Донеччиною, яку ми не хочемо втрачати"
Як розповіла одна з авторок ілюстрованого довідника про Донеччину "Гід на схід" Наталя Михальченко, випустити друге видання вирішили через попит на книгу. Тепер воно на 10 сторінок товще і має професійний переклад англійською.
"Внесли туди певні корективи. За такий короткий проміжок часу, як пів року, вже досить багато змінилося в тій частині книги, яка розповідала про сучасний стан, наприклад, пам'яток, образи окупованих територій. Виправили буквально пару помилок. Книга і спочатку була двомовна, але цього разу до нашого колективу додалася людина, яка є професійним перекладачем. Друге видання ще й за друком сильніше, якісніше", — розповіла Наталія.
Книга з твердою обкладинкою на 72 сторінки. Розповідає, окрім фактів про Донеччину, про природні заказники та музеї, містить перелік фільмів та книг про український схід. У подарунок до довідника йдуть п’ять закладинок та стікерпак.
"Такий подарунковий презентаційний матеріал, який із задоволенням купують і українці в Україні, і українці за кордоном. Коли є потреба подарувати щось нашим закордонним партнерам, людям, які допомагають українцям, які цікавляться темою. Наприклад, ця книга наразі є у посла України в Канаді, а також в Європарламенті", — зазначає переселенка з Донецька.
За її словами, половина другого тиражу "Гід на схід" вже розкупили.
Наталя Михальченко розповіла, що їхня команда наразі також працює над дослідженням про видатних жінок сходу. Проміжний його етап — це друк календаря.
"Ми зрозуміли, що важко знайти інформацію чи літературу про постаті українок, мешканок східних регіонів України, які працювали в різних галузях, були: дослідниці, мисткині, спортсменки, громадські діячки й таке інше", — розповідала Наталя.
"За радянським постімперським міфом індустріальні регіони — це така територія, де найважливішу роль відігравали навіть не чоловіки, а оці міфологічні шахтарі та металурги з пропагандистських статей та підручників".
Календар "Жінки сходу 2025" коротко розповідає про 12 жінок, які пов'язані з промисловими регіонами України та працювали в різних сферах і час.
"12 жінок з мільйонів доль. Серед них є наші сучасниці, є ті, хто жили 100 і більше років тому".
Щедрик та мініатюра Леонтовича в Ужгороді
На стіні медичного факультету Ужгородського національного університету з'явилася мініскульптурка з автором всесвітньовідомої новорічної пісні.
Зробив мініскульптуру — Роман Мурник.
"На зимовій годівничці сидить батько пісні — композитор Микола Леонтович, поруч з яким пташки — два лісових щедрика, відтворюючи слова пісні "Щедрик, щедрівочка…", а знизу "…прилетіла ластівочка...".
Всередині годівнички різдвяний дзвіночок — нагадування про "Carol of the Bells". Скульптурна композиція розташована на стіні, де нанесено перші слова з всесвітньовідомого твору.
"Обличчя спротиву" у Краматорську
Напередодні Дня Збройних сил України на Донеччині пройшла акція "Мистецтво спротиву", у межах якої організатори відкрили виставку Донецького обласного краєзнавчого музею "Обличчя спротиву".
"Це фото наших захисників, які служать на різних напрямках та в різних частинах. У цивільному житті вони були абсолютно різними людьми: журналісти, приватні підприємці, історики, працівники культури чи освіти, економісти, менеджери — родом військовослужбовці з різних міст України, але нині захищають Донеччину", — розповіла Суспільному Донбас заступниця начальника управління культури Донецької ОВА Аліна Певна.
Вона також зазначила, що на фото представлені військовослужбовці Сил оборони України з 16 підрозділів.
Загалом для виставки "Обличчя спротиву" зібрали 65 світлин — 65 історій бійців. Вперше вона була презентована 4 жовтня у Дніпрі — в історичному музеї.
Виставка подорожує містами України, після Краматорська вона поїде до Києва.
"Ми знали, що всі фото українських військових, які ми будемо збирати, це фото саме живих захисників України. І, якщо ми збираємо фото живих захисників України, вони мають — ми хочемо і віримо, що ці захисники залишаться живими до нашої української перемоги", — зазначила Аліна Певна.
За словами заступниці начальника управління культури, це другий проєкт, який організовує Донецька обласна військова адміністрація за час повномасштабного вторгнення РФ, до того була виставка "Незламність в об'єктиві".
Її героями стали люди, які рятують цивільне населення: військові, поліцейські, рятувальники, волонтери, медики. В неї увійшли 84 роботи, виставку презентували у містах України та Німеччини.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram