Перейти до основного змісту

"Щедрик" у рекламі Chanel, мініфестиваль "Вертеп Схід" у Києві, а "Люди зі сталі" в Бухаресті: культурна добірка

Показ фільму про події в Маріуполі у лютому 2022 року "Люди зі сталі". Асоціація "Дивись українське"/Facebook

У святковій кампанії всесвітньо відомого бренду Chanel звучить різдвяна пісня композитора, який жив та працював у Покровську Донецької області, Миколи Леонтовича "Щедрик".

27 грудня в Києві на мініфестивалі "Вертеп Схід" відбудеться постанова "Вертеп. Війна. Вірші", основою для якої стала поезія Сергія Жадана, що родом з Луганщини.

У столиці Румунії показали фільм "Люди зі сталі" про трагедію Маріуполя. Суспільне Донбас зібрало добірку новин про культурні події, що пов'язані з Донеччиною та Луганщиною.

Український "Щедрик" підкорює світ моди

Новорічна пісня “Щедрик” Миколи Леонтовича звучить у рекламі Chanel.

Про це на сторінці у Facebook написала перша заступниця голови Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Ірина Констанкевич і розмістила відповідний ролик.

"Щедрик" — символ надії, стійкості та свята, який несе світло української культури далеко за межі нашої країни. Мелодія, створена на рідній землі, сьогодні звучить у найвіддаленіших куточках світу, нагадуючи про її глибоке коріння", — йдеться в дописі.

Однак, попри визнання у всьому світі, місто — Покровськ Донецької області, де народився цей безсмертний шедевр, майже повністю зруйноване війною, додала народна депутатка Констанкевич.

Микола Леонтович, автор колядки "Щедрик", жив та працював в Покровську на Донеччині з 1904 по 1908 роки. У 2018 році у центрі міста встановили скульптуру композитора.

Вертеп на вірші Жадана

У Києві в культурному кластері "Краків" з 25 по 27 грудня відбудеться мініфестиваль "Вертеп Схід", що об'єднає сучасні інтерпретації українського вертепу та виставу за віршами Сергія Жадана.

"Вертеп. Війна. Вірші" — це вистава за поезіями Сергія Жадана, що родом з Луганщини. Вона балансує між релігійними та культурними контекстами. Режисерка Оксана Дмитрієва створила постанову, що поєднує поетичні тексти автора, написані в різні періоди, включно з віршами зі збірки "Життя Марії" та творами 2022 року. Вистава розглядає війну через призму любові, віри та надії.

Ця вистава, створена у перший рік повномасштабного вторгнення, нагадує про силу духу та здатність шукати світло навіть у найтемніші часи. Сергій Жадан описує вертеп як містерію, де радість виростає з тривоги та розпачу.

"Постанова завершується світлом — як метафоричним, так і буквальним. Атмосфера вистави сповнена молитви та надії, і саме це робить її потужним художнім висловом у контексті сучасних подій", — додає Сергій Жадан.

"Вертеп. Війна. Вірші" пройде 27 грудня у культурному кластер "Краків". Виставу демонструватимуть двічі цього дня. Київ, Русанівська набережна, 12.

Виставка фотографів старовинного Бахмута

Виставка "Фотографи старовинного Бахмута" триває у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї. Про це йдеться в анонсі події на сторінці у Facebook.

Організатори зазначають, що на виставці представлені копії 100 світлин і поштових листівок початку 20 століття з колекції Бахмутського краєзнавчого музею, оцифрованих у 2024 році за підтримки Львівського центру міської історії та Хмельницького обласного художнього музею.

"Навчання мистецтву фотографії на початку 20 століття було непростим і досить тривалим: фотографічних шкіл не існувало, а кожен досвідчений фотограф приховував свої практичні знання. Учнівство займало зазвичай три роки: спершу початківець був просто хлопчиком на побігеньках, потім брав практичні вроки у фахівця, далі ставав його помічником і нарешті отримував самостійну роботу", — повідомляє краєзнавчий музей в анонсі.

"Велике значення надавалося ретуші, яка приховувала подряпини на фотографічній пластині, темні плями на негативі й дефекти шкіри на обличчі фотографованого".
На знімках практично всі фотографи використовували бутафорські аксесуари з пап’є-маше: каміння, пеньки, колони, балюстради, а також килимки, що зображали траву, крісла з високою спинкою, столики з різьбленням, дерев’яні лавки, пофарбовані під мармур, і мальовані задники. Бахмутський краєзнавчий музей/Facebook

В експозиції представлені роботи бахмутських фотоательє Розалії й Давида Мерейнес, Леона й Ісаака Гриліхес, Герша-Лейби Бродського, Єфима Львова, Михайла Іцковича, Емануїла Білоцерковського, Лазаря Хадака.

"Приватні фотоательє в Бахмуті, що діяли за радянської влади, були ліквідовані в 1930 році. Передбачаючи такий хід подій і намагаючись вижити, підприємці-фотографи вже в 1926-1930 роках об’єднуються в артілі. Заснована, ймовірно, Іцковичем фотоартіль "Червоний світлопис" продовжувала свою роботу в Бахмуті (АртемівськуМісто перейменували у 2015 році, повернувши йому історичну назву, яке воно мало до 1924 року) до Другої світової війни", — йдеться у дописі.
Родинні світлини бахмутського фотографа другої половини 19 - початку 20 століття. Бахмутський краєзнавчий музей/Facebook

Серед світлин: портрети містян і селян, родинні групові фото, світлини різних куточків міста, його історичних будівель, частина з яких знищена в роки Другої світової війни, інші постраждали вже від сучасної російської агресії.

Виставка триватиме до 19 січня 2025 року за адресою Хмельницький, вул. Проскурівcька, 47.

Виставка "Фотографи старовинного Бахмута". Бахмутський краєзнавчий музей/Facebook

"Люди зі Сталі" у Бухаресті

У Бухаресті в кінотеатрі імені Ельвіри Попеску при Французькому інституті показали український документальний фільм Сергія Фоменка "Люди зі Сталі", який розповідає про трагедію Маріуполя під час повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році. Про це у Facebook повідомило посольство України в Румунії.

"Люди зі Сталі" (People of Steel) — фільм, в якому захисники Маріуполя та їх рідні розповідають, що відбувалося з лютого по травень 2022 року — під час битви за Маріуполь, — в оточеному російськими військами місті. А також історію подальшої боротьби родин захисників Маріуполя за звільнення з полону своїх рідних та близьких", — йдеться у дописі.

Показ документального фільму "Люди зі сталі" в Румунії. Маріупольська міська рада/Telegram

Документальну стрічку "Люди зі Сталі" за кордоном уже побачили:

  • у Торонто — Канада,
  • Манчестері — Велика Британія,
  • Утрехті, Харлемі — Нідерланди,
  • Братиславі — Словаччина,
  • Бухаресті — Румунія,
  • Досі — Катар,
  • Ланкастер — Велика Британія.

Загалом фільм охопив 11 міст у дев'яти країнах світу у межах марафону “Culture vs war: 1000 days of resilience”, який організувала асоціація “Дивись українське!”, повідомляється на їхній сторінці у Facebook.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня

Вибір редакції