Оцінити збитки, які може завдати довкіллю Донеччини пошкодження греблі на Курахівському водосховищі, поки немає можливості. Для цього на місце мають виїхати екологи, аби підрахувати шкоду.
Про це в етері "Суспільне. Студія" розповів еколог, експерт з питань довкілля мережі захисту національних інтересів "Ants" Олег Листопад.
"Потрібно, щоб виїхала група екологів, щоб вони провели заміри. І навіть те, що ми маємо космічні технології, космічні знімки, не дасть нам можливості порахувати, скільки рослин, тварин опинилося в зоні захоплення, скільки з них загинуло. Якщо навіть якщо оцінити збитки на греблі не можна через обстріли, то зрозуміло, що ніякі екологи туди виїжджати не можуть фізично".
"Будь-яка зміна різка стану екосистеми — це завжди стрес для рослин, тварин, для всього живого. Тому нічого хорошого в цьому для довкілля прямо зараз немає. Це різкий підйом води, який не характерний тим більше для такого сезону, ніяким позитивним чином не позначиться", — розповів Олег Листопад.
Підрив греблі на Каховському водосховищі та масштаби шкоди
На думку еколога, масштаби теракту на дамбі Каховського водосховища на Херсонщині, яку росіяни підірвали 6 червня 2023 року, не варто порівнювати із пошкодженням греблі біля Курахового. Олег Листопад додав, що Каховську греблю росіяни підірвали нижче рівня води, на Курахівській ж — ймовірно, пошкодили шлюз.
"Це абсолютно неспівставні масштаби. Підстав для паніки такої немає. Якщо об'єм Каховського водосховища був 18 кубічних кілометрів, то об'єм Курахівського — 0,08 кубічного кілометра. Коли підірвали Каховську ГЕС, було таке цунамі на суші, стіна води висотою близько 14 метрів з величною швидкістю і величезний обсяг все змітав, і дуже швидко заповнював долину річки нижче греблі. А тут ми бачимо: так, вода прибуває, але не критично, — 1,2 метри. Якщо хтось побудувався зовсім близько до води в цих населених пунктах, то десь на рівні вікна буде вода. Звісно, нічого хорошого в цьому немає, але й небезпеки для людей немає".
Що відомо про підрив греблі біля Курахового
11 листопада 2024 року російські війська підірвали греблю Курахівського водосховища. Про це Суспільне Донбас повідомив начальник Курахівської міської військової адміністрації Роман Падун у телефонній розмові, а також пізніше — у Telegram-каналі підтвердив начальник Донецької обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.
"Станом на 16:00 встановили, що рівень води у річці в межах Великоновосілківської громади піднявся на 1,2 метри", — уточнив Філашкін.
Начальник Великоновосілківської селищної військової адміністрації Сергій Ященко розказав Суспільне Донбас телефоном, що станом на 17:30 жителям населених пунктів нічого не загрожувало, підтоплень приватних будинків не має на даний момент.
"Моніторимо ситуацію. Найближче вода до сіл Андріївка, Костянтинопіль, Олексіївка", — сказав Ященко у коментарі Суспільне Донбас.
12 листопада Роман Падун розповів, що вода продовжує прибувати нижче за течією. Обстежити місце влучання змоги поки не мають.
"Так нам і не вдалося виїхати і зробити обстеження цієї дамби. Вода продовжує нижче Тернівської греблі прибувати. Зв'язувався з колегами. Критичної ситуації немає, підтоплених будинків поки що немає", — повідомив Роман Падун.
Підтоплення обійсть в селах та селищах вздовж берегів річки Вовча наразі не фіксують, повідомив начальник Донецької ОВА Вадим Філашкін. За його даними, на 16:00 12 листопада з Курахівського водосховища вилилось 15 мільйонів кубометрів води.
Що відомо про Курахівське водосховище та дамбу
Курахівське водосховище розташовано на річці Вовча, витік якої біля села Прогрес. Ріка Вовча протікає Донецькою та Дніпропетровською областями.
Місто Курахове стоїть на березі річки та водосховища, як створили, аби охолоджувати Курахівську ТЕС.
Дамба або гребля біля міста Курахове, про яку йдеться, відділяє Курахівське водосховище від річища річки Вовча. Ця гідротехнічна споруда — біля села Старі Терни.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram