Оздоблення храму святителя Петра Могили й собору Успіння пресвятої Богородиці в Маріуполі на Донеччині окупанти хочуть знищити, аби змінити зовнішній вигляд церкви відповідно до канонів РПЦ. Служителі української церкви переконують, що храм не в стінах. А їх обіцяють відновити після деокупації міста. Художниця готова повторити розпис петриківкою, якщо у тому буде потреба. Реакцію на знищення культурної спадщини — зібрало Суспільне Донбас.
Отець Роман нині опікується волонтерським центром "Доброго ранку, ми з Маріуполя" у Дніпрі, який підтримує переселенців. До 24 лютого 2022 року служив у храмі святого Петра Могили православної церкви України в Маріуполі Донецької області. Священник каже, що звістка про "переробку" від росіян, для нього не стала несподіванкою. Про їхні наміри знав вже давно.
"Друзі скинули повідомлення з телеграм-каналу. Не здивувався, бо ще рік тому там приїжджала якась комісія зі складу РПЦ — дивилися і думали, що з нашим храмом робити й постановили: переробити його під свої канони або знести. Я спокійно прийняв — на все воля Божа, зло поки що безчинствує, але добро переможе все одно. Не знаю — коли, не знаю — як, але добро переможе", — поділився своєю реакцією на можливі зміни Роман Перетятько.
Окупанти не знають який храм "перероблюють"
Як зазначив священник, окупанти навіть не розуміють, що то за храм, помилково вважаючи, що він носить ім'я Архангела Михаїла.
"Вони не знають, що це храм митрополита Петра МогилиПетро Могила - український політичний, церковний і освітній діяч, архімандрит Києво-Печерського монастиря, Митрополит Київський, Галицький і всієї Русі, екзарх Константинопольського патріарха, канонізований Церквою.. Вони рахують, що, якщо у дворі стоїть статуя Архангела Михаїла, то це храм Михаїла. Насправді ж статуя була встановлена і навмисно зроблена ковалем так, що його меч опущений донизу, а рукава побиті, наче після бою. Тобто, вже в образі перемоги стоїть. Ми надіялись, що війна не повториться", — пояснює священник.
Ані документів, ані інших культурних цінностей вивезти не вдалося, розповідає о. Роман. З Маріуполя виїжджали поспіхом, навіть ключі не взяли. Все, що мало якусь цінність: старовинні ікони, коштовні експонати — пограбували, решту — спалили.
"Про колишнє життя та служіння там, нагадують хіба що фотографії. Книжки нашої бібліотеки спалили. Там були такі примірники, яких взагалі існувало одиниці. Одна жінка з Канади нам передала друковане видання 1942 року про історію України. Це унікальна книжка, яка друкувалася у Франції. Де вона зараз, хто знає", — зазначає маріуполець.
За його словами, після Другої світової війни у приміщенні теперішнього храму був відділ кадрів пароплавства. Потім воно стояло пусткою. У 1997 році церковна громада викупила будівлю, реконструювала. Зовні прикрасили розписом, гроші на цей проєкт збирали всім світом.
"Щоб не сталося з храмом, коли цю територію повернемо — ми його відбудуємо. Це будівля, її можна відновити, переробити наново, перекласти стелю, стіни можна розписати ще раз. На жаль, тільки людей, що там — у Маріуполі загинули, нам не повернути. Видно муляє їм око все українське: культура та мова. Одним словом — орда", — зауважує священник.
Художниця, активістка та міністр: реакція на дії росіян
Ольга Черьомушкіна — майстриня зі Львова, яка виконувала Петриківський розпис, також відреагувала на вандалізм росіян. На сторінці у Facebook вона написала, що зараз храм — це лише стіни з каменю, а люди, які наповнювали їх змістом і життям, пішли звідти не за власної волі.
"Мені не шкода ні каменю, ні орнаменту — все це можна відновити, і прийде час, коли так і буде. Але найважливіше не в цьому. Цей храм став символом для багатьох, символом культурного українського Маріуполя, символом єдності та любові!", — йдеться у дописі.
На питання Суспільне Донбас, чи погодиться Ольга після перемоги відновити розпис, якщо її про те попросять, вона відповіла ствердно.
Під час робіт над проєктом, який тривав протягом трьох місяців, художниці допомагала громадська активістка ГО Eleos-Donetsk Марина Перетятько. Вона погоджується з тим, що руйнування маріупольського храму святого Петра Могили — це акт культурного геноциду.
"Дуже болюча тема втрати дому та рідного храму. Після перемоги відновимо", — переконана жінка.
Про те, що окупанти цілеспрямовано знищують українську культурну спадщину, маючи намір стерти все, що формує українську ідентичність, заявив міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
"Цей храм, який був духовною підтримкою для маріупольців у найскладніші часи, тепер перетворюється на інструмент ворожої пропаганди. Рішуче засуджую такі варварські дії й наголошую: Україна завжди боротиметься за збереження своїх культурних символів. Незаконна "переробка" храмів не зітре нашої пам’яті й не зруйнує нашого зв’язку з власною історією", — повідомив Точицький на сайті МКСК.
За даними міністерства, станом на зараз у Маріуполі ворог вже знищив низку історичних об’єктів: драматичний театр; готель "Спартак"; Реальне училище Василя Гіацинтова; синагогу; найстарішу школу міста — колегіум № 1, побудований у 1894 році.
Що відомо про храм у Маріуполі
Будівля розташована у Приморському районі. Храм на честь святителя Петра Могили був зведений за підтримки містян та внесений до Книги рекордів України, як такий, що мав найбільший за розміром зовнішній розпис у стилі "Петриківка". Загальна площа розпису становить 500 погонних метрів, робота тривала від 15 червня до 15 вересня 2020 року.
Під час блокади Маріуполя, у 2022 році, храм став прихистком для мирних жителів. Після окупації міста, до храму приїхала комісія з РПЦ, яка заявила, що оздоблення будівлі не відповідає вимогам російської церкви та все це треба переробити.
У червні 2022 року стало відомо, що у храмі УПЦ Петра Могили окупанти спалили всі книги з бібліотеки.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram